Камарата на архитектите в България настояват за намаляване на административната тежест в строителния бранш, облекчаване на инвестиционния процес, борба с корупцията, както и възприемане на европейските стандарти за работа. Това обявиха от КАБ на пресконференция, проведена в БТА, повод за която е внасяне на пакет от предложения за законови промени, разпратен до всички политически сили и ресорните институции.
"В тази професия съм от 1 септември 1978 година. Свидетел съм на "възхода" и падението на строително-инвестиционното законодателство, целящо устойчиво обезличаване на професия, изземане на правомощията и отговорностите на архитекта, независимо от социално-икономическите и политическите отношения в обществото", констатира огорчено арх. Владимир Милков, председател на КАБ.
И даде конкретен пример - в последните няколко години лобистките поправки в законите са над 130, а архитектът е превърнат в "най-елементарен папкопроизводител", вместо да бъде медиатор и защитник на публичния интерес.
"Всички те целят да усложнят максимално инвестиционния процес и създават условия за корупционни практики", посочи още Милков.
В момента в България има свръхрегулация, тъй като над 500 администрации управляват повече от 2500 регулаторни режима, голяма част от които биха могли да бъдат отменени или смекчени. Администрациите се товарят с неприсъща за публичните институции дейност, гражданите и бизнесът са принудени да влагат все повече излишни усилия, време и средства за процедури, такси и какви ли не условности по елементарното прилагане на законовите разпоредби. Това води до намаляване на чуждестранните инвестиции, алармират от професионалната организация.
Дублирането на отговорности и процедури, излишното ангажиране на администрацията с дейности, които са извън нейната същинска функция водят до: корупционни практики, забавяне на административното обслужване, допълнително оскъпяване, намаляване на професионалната отговорност и цялостно влошаване на инвестиционната среда. В крайна сметка е нарушен публичният интерес, според КАБ.
Освен ограничаване на административната тежест и корупцията, КАБ настояват и за промени в конкретна посока - строителните проекти да се одобряват от два етапа. "Въвеждане на двуфазно проектиране, идеен проект за строително разрешение и проект за строителство с одобряване на първата фаза и регистрационен режим за втората. Елиминиране на надзорните фирми от процеса и отпадане на доклада за оценка на проекта. Въвеждане на институцията "главен проектант" с произтичащите от това права и задължения", обясни председателят на архитектурната камарата. И още - КАБ настояват за дигитализация и конкретни промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП).