Снимка: Emaxpress

Испания ще направи всичко възможно България да влезе в Еврозоната и Шенген до 2013-та година.
Това заяви посланикът на кралството у нас Хорхе Фуентес, цитиран от PRO.BG.

Само след два дни, на 1 януари, Мадрид поема ротационното председателство на Европейския съюз за следващите шест месеца, които ще са ключови за размразяването на финансирането на страната ни по европрограмите.

По думите на Фуентес, разделянето на властта в ЕС ще стане дружески и ще се основава на два принципа.

Първият е да няма дублиране на задачите, т.е. да не се случи така, че испанското председателство и президентът на ЕС да вършат едно и също.

Вторият принцип ще е „феър плей" или чистата игра, посочи Фуентес.
„Под чиста игра имам предвид, че испанското ротационно председателство не иска на всяка цена да играе звездна роля", коментира посланикът на кралството у нас.

„Ние не се опитваме да блеснем, а да накараме новата система да заработи. И ако трябва да отстъпим на заден план в полза на новите институции, ще го сторим със сигурност", категоричен е Хорхе Фуентес.