Оправданият Юрий Ленев, който беше обвинен за убийството на бившия премиер Андрей Луканов, е завел дело в Европейския съд по правата на човека за причинени му изтезания и за това, че е нарушено правото му на ефективна защита срещу изтезания, съобщиха от Българския хелзинкски комитет.
Проблемът е в това, че българският наказателния кодекс не е криминализиран, поясни заместник-председателката на БХК Маргарита Илиева в годишния доклад на Български хелзинкски комитет за правата на човека в България през 2007 г.
Защитата на правата на човека е в състояние на застой, а в някои сфери има връщане назад.
В доклада се посочва като характерно за 2007 г. равнодушното отношение към защитата на правата на човека.
Припомняме, задържането, разпитите и следствието на обвиняемите по делото "Луканов" започва през 1999 г.
Тогава са задържани строителният предприемач Ангел Василев, арестуван през юни в Чехия, бившият му шофьор Юрий Ленев, племенникът му Георги Георгиев, както и украинците Александър Русов и Алексей Кичатов.
През 2001 прокуратурата внася обвинителен акт, а през 2003 г. СГС определя висшата мярка на наказание за убийство, а именно доживотен затвор.
Според обвинението човекът, застрелял бившия премиер Андрей Луканов е Александър Русов. Поръчител на убийството е бизнесменът Василев, а Ленев, Кичатов и Георгиев са подбудители и помагачи.
Според прокурора по делото Николай Кокинов, Василев е поръчал убийството, защото не харесвал икономическата политика, провеждана от Андрей Луканов.
Петимата заподозрени са осъдени на доживотен затвор без категорични доказателства и по признания изтръгнати с физическо насилие.
Делото отива на втора инстанция и в средата на 2006 година САС отменя произнесените от СГС доживотни присъди заради липса на доказателства и петимата са напълно оправдани.
Делото стига до ВКС. Там според прокурора от ВКП Борислав Йотов, използването на насилие срещу задържаните е юридическа мина, която може да даде отражение и в съда в Страсбург.
Ленев твърди, че докато е бил обвиняем по делото за убийството на Андрей Луканов, трима служители на бившата НСБОП са му нанесли побой в така наречената „къща на ужасите" в Копривщица.
Антонов, Гъров и Пенков вече бяха оправдани от Софийския военно-окръжен съд.
На 7 август 2007 г. Военно-апелативният съд оправда окончателно бившите полицаи, обвинени за побой над Юрий Ленев.
Сред акцентите на доклада са упоритото нежелание на правозащитните органи да разследват ефективно и да наказват виновните за случаите на смърт при прекомерна употреба на сила от страна на полицията; катастрофалното състояние на грижата за деца, настанени в специализирани институции; прекомерната дължина на наказателния процес.
Анализаторите от БХК са категорични, че през 2007 г. правото на живот е било зле защитено, поради лоша законодателна уредба и неадекватно правоприлагане.
През 2007 г. продължава дискриминацията спрямо жените, а също и дискриминацията на пазара на труда и в сферата на услугите по възрастови признаци, независимо от личностните качества.
Като пример от БХК посочиха, че Търговска банка осъществявала възрастова дискриминация - според банката, хора над 65 г. нямат право на кредит.
Според експертите на БХК децентрализацията на детските институции не помага за осигуряването на ефективна закрила на децата, тъй като общините не се подготвят достатъчно за процеса на децентрализация.
От БХК съобщиха, че до дни предстои разглеждане на дело срещу България за достъпа до образование на децата от домовете.
В областта на правото на свобода на сдружаването и мирното събрание през 2007 г. е отбелязан бум на протести и демонстрации, което поставя на изпитание законодателството и институциите, призвани да гарантират правото на мирно събрание на гражданите.
Най-активни през 2007 г. са природозащитниците, а най-маршови са проявите на учители.
По проблемите с ограничаване или забраняване на публични прояви, експертите на БХК констатират, че като цяло съдебната система реагира неадекватно и че в повечето случаи произволът на общински власти при забраната на мероприятия е оставен без съдебен контрол.
БХК не забелязва промяна в нагласите на прокуратурата, следствието и съда към защита правото на живот и на хора в институции и стационарни лечебни заведения.
По отношение на правото на свобода и сигурност на личността през 2007 г. не са направени никакви изменения в законодателството и правоприлагането, за да се гарантира по-добре защитата срещу произволно лишаване от свобода, се отбелязва още в доклада.
През 2007 г. Европейският съд за правата на човека в 6 решения определи България за виновна за нарушаване на правото на свобода и сигурност на личността.
govedo
на 31.03.2008 в 22:39:53 #9отдалече
на 31.03.2008 в 19:21:05 #8bah
на 31.03.2008 в 19:11:22 #7sandiu
на 31.03.2008 в 16:31:35 #6Arhi
на 31.03.2008 в 16:26:33 #5BG
Минувач
на 31.03.2008 в 16:11:27 #4azsum
на 31.03.2008 в 14:40:03 #3asi
на 31.03.2008 в 14:37:09 #2asi
на 31.03.2008 в 14:36:12 #1