Учениците в X клас вече могат да кандидатстват за обучение по новата професия "Приложен програмист". Обучението се случва по Националната програма "Обучение за ИТ кариера".

Кандидатстването става с входящ тест за допускане на регистрираните кандидати, който ще се проведе на 11-12 ноември 2017 г. Системата ще е отворена за 48 часа, а тестът трябва да се направи в рамките на 1 час. На този принцип ще се сформират и групите.

Снимка 317431

Източник: news.bg

Ученици от всички области на страната могат да кандидатстват за обучението. Изключение правят само тези, които се обучават по професии от направлението "Компютърни науки".

Всички завършили тригодишното обучение ще получат професионалната квалификация "Приложен програмист".

Обучават 400 ученици за "Приложни програмисти" от есента

Обучават 400 ученици за "Приложни програмисти" от есента

МОН отпуска 250 000 лева по програма "Обучение за ИТ кариера"

Обучението ще е в 5 училища-центрове - към МГ "Акад. Кирил Попов" и Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", Професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец и Технически университет - София, Технологично училище "Електронни системи" и Технически Университет - София, Професионална гимназия по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов" в Русе и Русенски университет "Ангел Кънчев", към Професионална гимназия по електротехника и електроника "К. Фотинов" и Университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас.

Обучението е напълно безплатно за учениците, а тези от тях, които живеят в населено място по-далеч от центровете ще получат финансиране за разходите си за транспорт и храна.

90% от професиите до 2020 г. ще се нуждаят от цифрови умения

90% от професиите до 2020 г. ще се нуждаят от цифрови умения

Кодирането ни помага да разберем как е взаимосвързан нашият свят

Учебният процес ще е по нови учебни планове и програми, съобразени с научните достижения в областта на информационните технологии.

Лекциите и упражненията ще се провеждат в свободно от учебните часове време, както и в почивните дни.

Министерството на образованието и науката си партнира по програмата с БАСКОМ - Българска асоциация на софтуерните компании, БАИТ - Българска асоциация за информационни технологии, ИКТ Клъстер - Клъстер информационни и комуникационни технологии и компании от бранша, и Българската аутсорсинг асоциация.