По поръчка на Комисията за защита от дискриминация Институтът за маркетинг и социални изследвания MБМД направи национално представително изследване на тема „Проблеми на дискриминацията в заетостта, образованието, достъпа до стоки и услуги сред бежанците, имигрантите и другите групи чужденци в България", съобщават от пресцентъра на Комисията за защита от дискриминация.
Участвали са 1202 пълнолетни граждани от страната, както и 515 бежанци, имигранти и други групи чужденци. Сред чужденците, 8 на сто са бежанци, 20 на сто - имигранти, и 72 на сто са други групи чужденци.
Изследваните чужденци саот Русия - 19 %, от ЕС - 19 %, от източни не арабски страни - 17 %, от арабски страни - 15 %, от други европейски страни, не членки на ЕС - 12 %, от съседни страни, не членки на ЕС - 10 %, от други - 8 %.
Периодът на провеждане на изследването е от е от 27 юни до 14 юли 2009 г.
Чужденците оценяват условията на жилището, в което живеят, по следния начин (оценка 1 - „много добре", 5 - „лошо"): наличие на вода, ток, канализация - 1,58; състояние на жилището - 1,90; мебелировка - 1,91; големина на жилището - 1,94.
32 на сто от всичките чужденци работят на трудов договор, собствен бизнес имат 26 %, a 32% са незаети в трудов процес.
70 % от чужденците са ползвали здравни услуги в България, 68 % имат личен лекар, 73 % имат здравни осигуровки.
Най-честите проблеми на бежанците и имигрантите при търсене на работа или ползване на здравни услуги са лошото владеене на български език, непризнаване на дипломите и квалификацията им, както и възрастовата бариера от 30 г. при възможност за квалификация и преквалификация.
Децата на 26 % от чужденците посещават училище.
Най-честите причини, поради които децата на бежанците и имигрантите не посещават училище, са незнанието на езика ни и липсата на достъп до изучаването му, липсата на подкрепа от учители и съученици при усвояване на материала, както и страх у родителите от малтретиране и насилие върху децата им.
Отношението на българите към чужденците в обща работа е оценено от изследваните чужденци като „много добро" и „по-скоро добро".
Европейците у нас се радват на добро отношение. На по негативно отношение в сравнение с останалите са подложени арабите и турците.
Най-дискриминираната, според изследването група чужденци у нас, са бежанците.
Брак с бежанци, имигранти или друга група чужденци биха сключили 35 % от анкетираните българи, процентът на чужденците, съгласни на брак с българин/българка, е от 64 до 90.
Само 32 % от българите биха осиновили дете от чужд произход. При чужденците процентите са от 53 до 72.
Факторите, които оказват влияние за негативното отношение към чужденците у нас, са държавата, от която идват, цветът на кожата, владеенето на езика ни, езикът на чужденеца, материалното положение, нравите, обичаите, културата, начинът на живот, степента на образование.
Пълното изследване може да бъде видяно на сайта на КЗД -
www.kzd-nondiscrimination.com
венци
на 18.07.2009 в 00:18:00 #3Сами са си виновни, ние не сме им виновни, че ги дискриминираме, да са си седели в собствените си страни, така както умните хора си седиме у България, а не сме хукнали да миеме чиний и да работиме като хамали по Европата. Аз дискриминирам всекви гадове които не са българи като мене, като са дошли в мойта страна аз нема да им правим кефа, а по-скоро ще гледам да им правим мръсно, та да се връщат там от където са се домъкнали, пумярите с пумяри мръсни.
nsmilitia
на 17.07.2009 в 23:32:02 #2Напротив българите са дискриминирани в собствената си страна за сметка на лансирането на чужденци. АЙ СИКТИР
gongo-gongo
на 17.07.2009 в 23:28:35 #1Бития - бит, Ебания - ебан! (бкп поговорка)