Съюз "Синя България" настоява за предприемане на действия за приключване на започналия преди повече от година демонтаж на паметника на Съветската армия.
Според политическия съвет на съюза е абсурдно положението, при което действията на изпълнителната власт за демонтажa в лицето на областния управител на София, са блокирани с разпореждане на главен инспектор в "Главна дирекция инспекторат по опазване на културното наследство" в Министерство на културата.
В писмо до премиера Димитър Главчев и министъра на културата Найден Тодоров се изтъква, че монументът е част от пропагандата на обявения със закон за престъпен комунистически режим и не е носител на историческа памет, а на лъжа за историческите факти в услуга на една престъпна идеология.
"ПСА е издигнат във възхвала на Съветската армия, която не е "Освободителка", както пише на него, а окупаторка на нашето Отечество. На 5 септември 1944г. СССР обявява война на България, с която е поддържал дипломатически отношения и по време на правителството на Константин Муравиев, което е прекъснало дипломатическите си отношения с Германия. Вследствие на съветската окупация на България, у нас беше наложен престъпния комунистически режим, който прокарваше политиката на Кремъл за ликвидиране на българския национален елит с цел унищожаване на българската национална и културна идентичност, които бяха основна пречка за превръщането на българина в хомо съветикус", отбелязват от "Синя България".
По тази причина според тях ПСА не само че не е в обхвата на обектите, които трябва да са защитени от Закона за културното наследство, а е отрицание на основната дефиниция на културно наследство.
Изтъква се, че една от най-перфидните форми на проповядване на недемократичната комунистическа идеология е защитата на пропагандните монументи, издигнати във възхвала на тоталитарния комунистически режим, чрез обявяването им за културни ценности. От "Синя България" са силно обезпокоени и от факта, че такива действия се извършват от висши държавни служители.
Те припомнят, че комунистическият режим е обявен за престъпен със Закон през 2000 г. и че съгласно Наказателния кодекс: "Който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология, или насилствено изменяне на установения от Конституцията на Република България обществен и държавен строй, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева".
Те посочват, че има още няколко документа на европейските институции и на Народното събрание на България, в които недвусмислено се приема, че комунистическите режими са тоталитарни и престъпни:
- Резолюция 1481/2006 г., приета от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа;
- Документ 11112/2006 г. на Комитета на министрите на Съвета на Европа за осъждане престъпленията на тоталитарните комунистически режими;
- Резолюция на Европейския парламент "Европейската съвест и тоталитаризмът" от 2 април 2009 г.;
- Решение на Народното събрание от 18 септември 2008 г. за подкрепа на Пражката декларация "Европейската съвест и комунизмът". Сред препоръките на Пражката декларация е и предложението 23 август да бъде обявен за ден на почит към жертвите на нацистките и комунистическите режими;
- Решение на Народното събрание от 19 ноември 2009 г., с което 23 август е определен за Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и други тоталитарни режими и за почитане на жертвите им.
От съюза изтъкват, че премиерът и министърът на културата имат институционален дълг да бъдат активни в борбата срещу опитите за реабилитиране на комунистическия режим и за възстановяване на историческата истина и националното достойнство.
Те напомнят, че в Резолюцията на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа от 3 юли 2009 г. "Ново обединение на разделена Европа" се казва:
"14. Изисква от правителствата и парламентите на държавите-участнички да гарантират, че всякаква структура на управление или модел на поведение, които възпрепятстват пълната демократизация или продължават съществуването на тоталитарното управление, или го представят в привлекателен вид, или се стремят към връщането му, или продължават влиянието му в бъдеще, ще бъдат напълно разградени."
В тази връзка те ги призовават да предприемат категорични действия в защита на конституционно установения ред, законите на страната, демокрацията и българските национални интереси.
"Синя България" е представена в Столичния общински съвет като "Синя София" и има трима свои съветници.
Припомняме, че през септември 2023 г. МОЧА бе ограден. През декември 2023 г, започна демонтирането на Паметника на съветската армия, известен като МОЧА (Монумент на окупационната Червена армия). Административният съд разпореди спиране на демонтажа.
Тогавашният премиер Николай Денков също обжалва съдебното решение за МОЧА, но въпреки протестите паметникът беше изцяло демонтиран и транспортиран за реставрация.
Нарязаните фигурите от монумента бяха преместени в софийското село Лозен.
sevdaln-iliev
на 03.01.2025 в 13:08:46 #1Престъпна държава боклуци направиха по заповед отвън но и да трупат точки къде е видяха тази окупация и какво общо има паметникът със политиката фашистка държава този народ не си знае историята ама не казват че благодарение на СССР сме цяла държава какво да очакваш от предателска държава гнусотия ако посегнат на паметник във Австрия или Германия там ще отитад във затвора