България и Румъния стават пълноправни членки на Шенген от тази нощ.
Граничните пунктове са подготвени за новите предизвикателства. Това заяви пред журналисти в Русе служебният вътрешен министър Атанас Илков.
По думите му в днешния ден не би следвало да има проблеми при преминаването. "Дори и да има някакви дребни детайли, те ще бъдат отстранявани в движение и ще се донапасва цялата организация към новия ред за преминаване. Времето беше твърде кратко, за да можем да постигнем на максимална степен пълната организация. Но колегите от всички институции работиха много усилено", заяви Илков.
Със символично вдигане на граничната бариера Илков и румънският му колега Каталин Пръдою обявиха началото на фактическото пълбноправно членство на двете държави в Шенгенското пространство, съобщи БНР.
Първите граждани, които преминаха през вече пустия пункт, получиха сертификат и паметен знак от румънското министерство на вътрешните работи.
По граничните ни пунктове с Румъния през следващите шест месеца ще действа т.нар. олекотен режим на проверки, като ще се извършва контрол на случаен принцип и въз основа на анализ на риска.
От тази нощ на граничния пункт ще бъде осигурено трасе за преминаване без контрол на леките коли. На него шофьорите и пътниците няма да показват документите си за самоличност, а ше спират само ако не са платили таксата за преминаване на моста онлайн.
През 2024 г. трафикът през "Дунав мост" е бил рекорден - над един милион леки автомобили са преминали от България за Румъния, съобщава БНТ.
Въпреки че от 1 януари проверки по граничните ни пунктове с Гърция няма да има, и там може да има спиране на автомобили на случаен принцип.
Още през 2011 г. стана ясно, че страната ни е изпълнила критериите за присъединяване към Шенген. Неколкократно обаче на България бе налагано вето предимно заради съмнения за ефективността на работата на службите.
В края на месец март 2024 г. България и Румъния бяха приети в Шенген по въздух и вода.
Последните две страни, които блокираха България, бяха Австрия и Нидерландия. В последните месеци обаче те промениха позициите си и дадоха зелена светлина за приемането на страната ни. Австрия вдигна ветото си по-рано този месец.
Традиционната наздравица в Новогодишната нощ е още по-специална за България, защото посрещаме 2025 година като пълноправен член на най-голямата зона за свободно пътуване в света.
Това написа във "Фейсбук" премиерът Димитър Главчев.
Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект и България заслужено вече е част от него, след години последователна и целенасочена работа. Служебният кабинет успешно завърши този процес и през декември в Брюксел беше взето дългоочакваното положително решение за страната ни.
Членството в Шенген носи значителни икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите. Икономисти изчисляват финансовия ефект за страната ни на над 1,6 милиарда лева годишно. Наред с това: огромно спестено време от опашки - стотици хиляди часове. Допълнителни ползи за туристическия бизнес, които също могат да се изчислят в милиони левове. Намаляване на въглеродните емисии в следствие на по-малкия престой по границите - с над 46 000 тона въглеродни емисии годишно.
Шенгенското пространство подобрява също така сигурността в ЕС. Ежегодно европейците извършват около 1,25 милиарда пътувания в рамките на Шенген. Ежедневно около 3,5 милиона души преминават вътрешните граници, за да работят или учат или за да посетят семействата и приятелите си, написа още премиерът.
ТT
на 01.01.2025 в 17:04:59 #3Като съм почнал за правописа... #1, пише се „със или без“, винаги. Също - „във или извън“, винаги. Пише ги в началото на речниците тия неща. Или поне ги пише в „дефинитивния“ правописен речник на българския език: този на БАН от 2012 година.
ТT
на 01.01.2025 в 17:02:02 #2„а ше спират само ако не са платили таксата за преминаване на моста онлайн.“ Наречието „онлайн“ е добре да е след думата, която модифицира - „платили“, защото е недвусмислено; не след „преминаване на моста“. В конкретния случай е ясно (понеже онлайн преминаване на мост няма смисъл), но понякога не е така. Иначе „ше“ вместо „ще“ масово използваме у наше село (Благоевград).
Legalen
на 01.01.2025 в 16:11:13 #1Забравил сьм вече от кога се говори за Шенген. И за усилията на този или онзи в тази посока… Но лаврите обра Главчев и негово ще е името, което ще влезе в историята като победител в маратона. Само че….? За потьването на Титаник сме чели и слушали много подробности…Когато се разбрало че започва да потьва всеки се опитва да се спаси и скача в океана, с или без спасително средство…Не сьм чул че някой се е опитвал да се качи на палубата и да наблюдава картината на потьването. Това говори че срещу пасажирите не е имало бьлгари. Нито един единствен! Вярвайте ми ,един такьв единствен, щеше да носи фамилията Главчев, демек някакьв далечен прапрадядо на нашия премиер. Та нашият е смелчага, той пьк скача смело в движещия се кьм пропастта експрес