Като един от успехите на Унгария по време на председателството на Съвета на ЕС, се отчита решението за цялостно присъединяване на България и Румъния към Шенген.
Това бе подчертано късно в четвъртък на пресконференция на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Антониу Коща. унгарския премиер Виктор Орбан. Тя се проведе след края на последното за годината заседание на Европейския съвет.
Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС приветстват решението, с което проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния отпадат от следващата година. Това беше историческо решение и огромна стъпка напред, каза Фон дер Лайен.
Считано от 1 януари 2025 г. контролът по вътрешните сухопътни граници ще бъде премахнат. Те ще бъдат напълно интегрирани в Шенгенското пространство и там им е мястото. Това беше голяма стъпка напред към вътрешното задълбочаване на Европа. Но вашето председателство разшири Европа и навън. Тази седмица постигнахте важни етапи по пътя на присъединяването на Черна гора, Албания и Сърбия. И накрая, организирахте много успешна среща на върха на Европейската политическа общност в началото на ноември. Това са важни постижения. Така че благодаря ви за усилията по време на председателството, каза Лайен.
Припомняме, че на 13 декември стана ясно, че България и Румъния ще се присъединят към Шенгенското пространство и по суша от 1 януари 2025 г. Решението беше взето на заседание на Съвета на Европейския съюз.
Унгарското председателство на Съвета на ЕС посочи в социалната мрежа Х, че това е голяма победа, не само за България и Румъния, но и за цяла Европа.
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков тогава заяви, че приемането ни в Шенген и по суша е заслужен резултат на усилията на институциите през последните години. Той отбеляза, че от 01.01.2025 г. контролът по сухопътните граници отпада.
По думите му по границата с Румъния за период от 6 месеца ще бъде възстановен граничния контрол. Той поясни, че ще извършват проверки на случаен принцип и по метода "анализ на риска".
Илков добави, че полицаи от Румъния, Австрия и Унгария ще се включат в съвместен контингент, който ще помага за опазването на границата с Турция. Министърът посочи, че целта е да се запази ниското ниво на миграция.
Директорът на Агенция "Митници" Георги Димов заяви, че агенцията е напълно готова за влизането на България в Шенген и по суша. Той подчерта, че България ще продължи да изпълнява ключова роля в доставките към Европа и ефективно ще противодейства на митническите, акцизните и валутните нарушения и престъпления.
В своя позиция МВнР посочи, че това е историческо решение, бележещо края на процеса на присъединяване на България и Румъния към зоната за свободно движение в ЕС. Според ведомството това ще донесе преки ползи за гражданите, ще увеличи икономическите възможности за бизнеса и ще насърчи растежа в рамките на единния пазар.
Още през 2011 г. стана ясно, че страната ни е изпълнила критериите за присъединяване към Шенген. Неколкократно обаче на България бе налагано вето предимно заради съмнения за ефективността на работата на службите.
В края на месец март 2024 г. България и Румъния бяха приети в Шенген по въздух и вода.
Последните две страни, които блокираха България бяха Австрия и Нидерландия. В последните месеци те промениха позициите си и дадоха зелена светлина за приемането на България. Австрия вдигна ветото си по-рано този месец.