Драстичен вертикален дисбаланс има в България - липса на младо и силно застаряващо население - това показва изследване на Регионалните демографски дисбаланси в България, представено от фондация "Фридрих Еберт - България". То бе представено в пресклуба на БТА от доц. Георги Бърдаров, доктор по география на населението и селищата, ръководител на катедра Социално-икономическа география, зам.-декан на Геолого-географския факултет в Софийския университет.
Изследването показва също неологично големи териториални демографски диспропорции, направено е през 2019 г. преди пандемията от коронавирус. Възрастовата пирамида на България показва, че една от най-големите групи е при жените между 65-69 г.
Друг акцент - големи регионални демографски диспропорции, резултатът от непоследователното и политически обремененото развитие от Освобождението до днес, което го няма в нормалните държави. "В България непрекъснато започваме отначало, проблем, който се отразява във всички останали сфери в страната", смята Бърдаров.
Още изводи от изследването - Южна България изпреварва по всички показатели Северна България заради невъзможността за адаптация при прехода от социализъм към пазарно стопанство, макар в северната част да има транспортни и демографски ресурси, които стоят неизползвани.
Демографските проблеми на Северна България са заради това, че имаме най-високата смъртност в Северозападна България - Видин, Монтана, Враца. Няма административна единица в Европа с такъв промил смъртност. Има общини, в които смъртността надхвърля 30-40%, такава смъртност в света е имало само в Африка и Азия, и то при тежки военни конфликти и малария, пример са общини като Хайредин, Бойница и други, главно заради срив в здравната система, бедност.
В страната ни населението на 65 и повече години е главно във Видин, Габрово, Кюстендил, Ловеч. Направен е коефициент на демографско заместване, който отчита пенсионерите с колко работещи са заменени - Видин, Габрово, Смолян - около 100 на 40.
Отбелязват се райони в тежка демографска криза - естествен прираст по-нисък от 10% и много по-висок дял на населението над 65 г. възраст, отново главно в Северозападна България и Централна България - Габрово, Велико Търново и районите от Краището. На областно ниво няма район, който да е с естествен прираст. В заключение регионалните демографски дисбаланси в България идват от Видин, Монтана, Габрово, Ловеч и Краището - Кюстендил, Перник. Очакванията за развитие са в централната южна част на България - София, Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Бургас, Варна на север и Благоевград на юг.
Доц. д-р Надежда Илиева, която е ръководител на секция Икономическа география в БАН уточни прогнозата за населението на страната до 2040 г. Според песимистичния вариант на изследването населението на България тогава ще е 5. 1 милиона души в песимистичен вариант.
Градското население ще достигне 79%, най-слабо засегнати ще са София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора - 48% от населението на градовете и 38% от населението на страната. Малките градове ще се окажат неподготвени за тази конкурентна среда, силно застаряло население, която няма да успее да отговори на изискванията на пазара на труда - това ще е в градовете с под 3000 души население, което сега формира 68% и ще достигне до 2040 - 81%.
Има и тревожна тенденция - селата изцяло обезлюдени, там ще има много предизвикателства за местните управи, ще остане да живее силно застаряло население в тях. Очакванията са структурата на селските селища и местата без население да са 4%, до 20 души - 12.8%, до 2030 г. - обезлюдените ще са 25%, а намалението на населението в селата с над 1000 души - от 10 на 5% ще намалее през 2040 г., големите села са около софийската и пловдивската агломерацията заради земеделието.
В началото на 20 век най-атрактивни са големите селища около София и Пловдив и черноморските райони, положителен прираст има само в някои селища, в 5 групи има слабо намаление - 5.3% от населението е намаляло, 24 града са с умерено намаляване, най-слабо засегнати ще са големите градове.
Прогнозата показва и образуването на "демографски пустини" - гъстотата на населението е под 10 души на кв./километър, териториално разрастване на пустините - като териториите през 2001 г. са били 23%, 2030 - 59%, 2040 - 69% от територията на страната.
Ясно се открояват островите с по-малко намаление - София, Перник, Пазарджик, Пловдив, Черноморското крайбрежие, поречието на река Места. Очаква се трудоспособното население да е 29% през 2040 г.
На два района обърна Георги Бърдаров внимание - Пловдив и Бургас. Първият се е променил в положителна посока заради влагането в икономическата зона на града. Бургас - образованието тръмплин за цялостен рестарт, като е въведен дори адаптиран модел към финландската система на образование, еднакво модерно оборудвани класни стаи във съвременни електронни ресурси с официална програма. Бургас също така е вложил в модерна инфраструктура - концепция за смарт сити, нова морска гара, модерни места за работа от типа на тези в Западна Европа, както и новата библиотека на Бургас.
grainis
на 12.07.2021 в 00:36:54 #2България се обезлюдява със скорост от 50 000 души годишно. ЕДИНСТВЕН НАЧИН този процес да се спре и обърне, е ускореното въвеждане на Авангардни Технологии, които бързо да привлекат на работа големи групи завърнали се Емигранти и нови Заселници от Чужбина - първо в обезлюдените райони, а след това постепеннно и в цялата страна. Такива авангардни Технологии са например Зелените Клъстъри - Водородна Икономика - https://hydrogen-economy.alle.bg и Бамбукова Икономика - https://vertikalna-ferma.alle.bg , които ще генерират гигантски приходи в кратки срокове, позволяващи въвеждането на Минимална Заплата от 2500 Евро, Минимална Пенсия от 1000 Евро, Безплатно Здравеопазване, Обучение и Квалификация, плюс Ваучери за всичко и Условен Базов Доход, за всички нуждаещи се . Социални придобивки от такъв калибър ще вдигнат рязко раждаемостта и ще снижат до минимум смъртността и заболяемостта. Една добра демографска цел е достигане Население на България от 10 Милиона човека към 2030 г. Клъстърите ще се самофинансират, като част от Проекта "Зелен Трилионен Фонд" - https://green-trillion.alle.bg . Изграждането на няколко Вертикални Аеропонни Ферми за Бързорастяща (1м/ден) Бамбукова Биомаса, в стратегически географски точки, разположени в най-засегнатите пустеещи райони, ще генерират хиляди нови работни места за хора със или без квалификация, и ще дадат бърз и огромен тласък за изграждане около Фермите на изцяло нови и модерни населени места, традиционни ферми, зони за отдих, Промишлени и Бизнес-Зони, свързани с модерна Магистрална и Пътна мрежа и Инфраструктура. България ще умножи многократно своя Брутен Вътрешен Продукт и ще се нареди сред най-богатите страни в света, в рамките на десетина години. За момента не съществува никаква Алтернатива на този План. Изприказваха се тонове приказки без резултат, нищо налице. https://bgsprint.alle.bg
FOA
на 15.06.2021 в 14:49:39 #1Тъжно, но факт!
В България мъжете и жените забравиха какво трябва да правят помежду си! На обществото се налагат простотии като демокрация, еманципация, феминизация, дискриминация...Измества се смисълът на съществуването ни от традиционното семейство към хомосексуализъм, феминизъм и еманципация(градене на кариера преди семейство и деца), самотни родители (майки), желание за безразборен секс без любов и сред двата пола, без отговорности! Много жени се осъзнават, когато вече е късно да раждат.
Възпитаването в тези неща трябва да започва още от ранната училищна възраст, но ние предпочитаме да учим английски, пред това как да изграждаме правилно живота си! И последиците са налице - застаряващо население, лошо здравеопазване и образование, демографски срив!