Повишаването на енергийната ефективност на жилищата е сред основните решения с проблема с енергийната бедност, засягаща, по някои оценки, до 30% от населението.

Това изведоха като извод от свое изследване на енергийната бедност у нас в периода 2014-2019 година от Института за икономически изследвания към БАН.

Учените настояват за промяна на официалното определение за енергийна бедност, въз основа на което държавата гради политиките си за решаване на проблема.

Протестно автошествие срещу скъпите ток и горива се провежда в София

Протестно автошествие срещу скъпите ток и горива се провежда в София

Демонстрацията е организирана от ВМРО

"Енергийно бедни са потребителите, които при действащите цени на енергийните услуги, ток, парно, газ поради своя доходен, възрастов, трудов, семеен и социален статус попада под официалната линия на бедност след като плати сметките за енергия", дефинират учените терминът "енергийно беден".

Изследователите предлагат още и коригиране на системата за дефиниране на тези лица и домакинства, както и ясни структурирани програми за справяне с проблема от страна на държавата. Така например над 2 милиона души биха могли да се възползват от кредитни линии или безвъзмездна помощ са повишаване на енергийната ефективност.

"С оглед предстоящата либерализация на пазара на електроенергия и за битовите потребители, проблемът с енергийната бедност е изключително важен. За съжаление България е страната с най-ниски доходи в ЕС", изтъкна заместник-министърът на енергетиката Пламен Данаилов. И пое ангажимент управляващото мнозинство да внесе законови промени, съобразени с предложенията на икономическите експерти от БАН, за целта вече е сформирана работна група.