Президентът Румен Радев приветства чрез видеообръщение участниците в Сесията на Комитета на пълномощните представители на страните членки на Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Руската федерация. Тя се провежда в навечерието на 65-ата годишнина от учредяването му.
Концепцията за бъдещото развитие на организацията като голям международен научен център осигурява единство на фундаменталната наука и иновациите, дейности в широка област, както и значима образователна програма, заявява Радев в обръщението си към участниците в сесията.
България ще бъде домакин на събитието догодина.
По думи на президента съвместните научни колективи от цял свят изпълняват отговорни задачи, поставени от ООН и други международни организации, с цел подобряване качеството на живот в световен план и напредък в редица важни области на науката.
Той посочва, че с годините организацията непрекъснато обогатява спектъра на научните изследвания, разширява научната инфраструктура и разгръща интензивно международно сътрудничество.
Държавният глава подчертава и че по време на българското председателство на Комитета на пълномощните представители на страните членки през 2014-2017 г. са взети важни решения за развитието на Института, сред които започването на строителството на Фабриката за свръхтежки елементи, полагането на първия камък в конструкцията на колайдера NIKA, които имат значим принос за бъдещето на Организацията и за развитието на високите технологии.
Той изразява подкрепата си за българските учени за поетата инициатива страната ни да обяви 2021 г. за година на България в Обединения институт за ядрени изследвания и да работи за привличане на максимален брой научни организации към съвместна дейност. Страната ни има готовност и да открие първия в Европа информационен център на Обединения институт за ядрени изследвания и да участва в стартирането на пътуваща изложба за неговата дейност.
Радев изтъква, че развивайки научното сътрудничество в областта на изследванията на основните свойства на материята, имаме шанс да работим за устойчивото развитие и съвместно преодоляване на екологичните проблеми на съвремието и повишаване качеството на живот.
Международната научна организация е учредена през 1956 г. и в нея членуват 19 държави В момента 32-ама български представители от БАН, СУ "Св. Климент Охридски", Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" и други сътрудничат на института.
Организацията поддържа връзки с над 800 научни центъра и университети в 64 страни.
karamazov
на 23.11.2020 в 16:06:31 #1Типична проява на антиевропейският ни президент.Агресивно прокарване на руските интереси през задната врата. Европа си има своя център на световно ниво за ядрени изследвания и Големия адронен колайдер CERN.Руснаците не разполагат с такива възможности.Вижте само кои държави членуват в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна и потърсете отговор защо от създаването му няма новоприети членове: Азербайджан, Армения, Белорусия, България, Виетнам, Грузия, Казахстан, КНДР, Куба, Молдавия, Монголия, Полша, Русия, Румъния, Словакия, Узбекистан, Украйна, Чехия. Чехите, поляците, румънците и словаците са лоялни членове на ЕС.Те никога не биха предложили това, което предлага антиевропейския ни президент Радев на севрнокорейците на Ким Чен Ун, руснаците, арменците, молдовците, казахите, узбеките,азерите, монголците..Да ги вкара в Европа през задния вход, защото тя не ги иска!!! С това предложение Радев ни приравни с руските сателити от комунистическите времена като една Монголия и Северна Корея например.Той прави тази услуга на Путин и Ким по чисто лични причини - за да се изкара голям.Но всъщност е едно джудже, което се търкаля в краката на господаря си.Оставя ни впечатлението, че се е поддал на натиска на Корнелия Нинова да действа в полза на Русия, иначе няма да бъде отново издигнат от БСП за втори мандат.Може би този сценарий се реализира днес не без участието на ген.Решетников и огромното руско лоби в БСП.