Случващото се в България прави хората с увреждания затворници без присъди.

Това заяви на импровизиран брифинг, проведен на стълбите пред Агенцията за социално подпомагане, Капка Панайотова, която е председател на „Център за независим живот" и посланик на България за европейската година на борба с бедността и социалното изключване.

На пресконференцията дойдоха 15 представители на организации на хора с увреждания, като някои от тях бяха облечени със затворнически дрехи в черно и бяло.

Срещата е организирана във връзка с последната процедура за набиране на проектни предложения по схема за безвъзмездна финансова помощ по ОП „Развитие на човешките ресурси".

Процедурата е обявена от Агенцията за социално подпомагане и носи името „Алтернативи", обясни Панайотова.

Тя посочи, че за хората с увреждания тази процедура е потискащо безалтернативна.

Процедурата „Алтернативи" предлага нов подход за предоставяне на услуги в семейна среда чрез въвеждане на принципа „индивидуален бюджет за личен асистент".

Целите на процедурата са децентрализиране на услугата „личен асистент", както и създаване на възможности хората с увреждания сами да избират личния си асистент и да организират времето за ползването му.

По тази процедура се предвиждат 35 милиона лева безвъзмездна финансова помощ, с които да бъдат подпомогнати общо 9 хиляди души в 180 общини.

Агенцията за социално подпомагане обаче предвижда по 2 лева на час за максимум 160 часа на месец за личен асистент.

Капка Панайотова заяви, че за 2 лева на час на пазара на труда няма да се намери никой, който да се съгласи да работи като личен асистент.

Това са две числа, които са изключително поразяващи - 160 часа и 2 лева на час, категорична е Панайотова.

По думитe й всеки здравомислещ човек може да прецени, че това не може да обслужи активни хора, които искат да се социализират, да работят и да имат семейства.

Според Панайотова по всяка вероятност лични асистенти ще бъдат членове на семейството. По думите й това не е лошо, ако човекът с увреждане обаче има семейство.

Хората с увреждания, които нямат роднини са обречени да не напуснат леглата си или да бъдат настанени в социални домове, категорична е Панайотова.

Тя заяви, че 35-те милиона лева са с частично финансиране от Европейския социален фонд и българския национален бюджет.

Панайотова коментира, че като цяло идеята да се въведе принципът „Индивидуален бюджет за личен асистент" не е лоша, но допълни, че е в сила методиката от миналата година за самата услуга, която е доста архаична и необслужва реално хората с увреждания, които искат да бъдат независими, инициативни и самостоятелни.

Всичко това се случва в годината за борба с бедността и социалното изключване, в която ЕС и всички негови институции призовават и насърчават да се намалява броят на хората, настанявани в социални институции.

Панайотова е категорична, че тези 35 милиона лева ще бъдат похарчени, без да бъде постигнат ефект.

Хората с увреждания поискаха да бъде приет Закон за лична помощ. Те са подготвили такъв по най-добрите европейски стандарти, адаптирали са го към българската институционална система и са го връчили на депутати.

По време на дебат в парламента обаче от Агенцията по социално подпомагане и от Министерството по труда и социалната политика са казали, че няма пари, а само месеци по-късно са обявили тази схема и дават за нея спомената вече сума.

Ана Ангелова - началник отдел търгове и координация в агенцията за социално подпомагане, заяви, че от агенцията полагат сериозни усилия за да удовлетворят максимално нуждите на хората с увреждания.

По думите й пример за това са всички програми които се реализират със съфинансиране от европейския социален фонд.

Тя посочи, че от 2007 година, когато е стартирало изпълнението на програмата от агенцията са започнали предоставянето на социални услуги в семейна среда по програмите социален асистент домашен помощник и личен асистент.

"Възможностите които даваме сега надвишават значително това, което до момента се е случило, посочи Ангелова.

Тя обясни, че тези 160 часа за един месец са максимален брой часове при цена на услугата 2 лв. на час.

Ангелова обясни , че тези разчети са направени на базата на това което в страната реално към момента се заплаща за този вид труд.

тя допълни че в новата програма изцяло се променя подхода и се дава възможност хората с увреждания на база собствена оценка на нуждите , подпомогнати от свои близки и от експертите от агенцията за социално подпомагане само да определят броя на часовете , за които имат нужда да използват тази услуга.

Всяко лице, което се нуждае от услугата и не е в състояние само да организира бита си и не може да се обслужва как с индивидуален бюджет.

Той ще се определи в рамките на месеца на базата на тези 160 максимално допустими часове и цената определена за ползване на услугата.

„Като ангажимент по програмата поемаме над тази сума да бъдат доплатени всички осигурителни вноски на личните асистенти и всички обезщетения които са дължими по националното законодателство.", заяви началникът на отдел търгове и координация в агенцията за социално подпомагане.