Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) и Камарата на следователите в България (КСБ) предприеха през ноември 2020 г. инициатива за поставяне на бюст-паметник на американския президент Томас Удроу Уилсън в София в знак на признателност на българския народ към неговите заслуги за запазване на националния ни суверенитет и териториалната цялост на страната ни.
Предложението на АПБ и КСБ вече е прието от Столичния общински съвет. То получи обществена и институционална подкрепа от изтъкнати историци и общественици, от ръководството на Прокуратурата на Република България, от лидери на професионални организации, университети и др.
При мирните преговори през 1919 г. именно Уилсън отстоява тезата за оставането на Беломорска Тракия, Южна Добруджа и Царибродско в българските държавни предели, като по този начин той осуетява плана за ликвидирането на България като държава и разделянето ѝ на три района, подчинени на Гърция, Сърбия и Румъния.
Томас Удроу Уилсън е двадесет и осмият президент на САЩ. Той е управлявал между 1913 - 1921. По професия той е бил учен - преподавал е история и политически науки в университетите "Джонс Хопкинс" и "Корнел", бил е и президент на Принстънския университет. Като политик той е избран за губернатор на щата Ню Джърси от 1911 до 1913. Той е подкрепял правото на жените да могат да гласуват. Уилсън е въвел закон, с който се забранява детския труд.
ivan-koichev
на 23.04.2021 в 15:40:07 #3Това е една добра и дълго чакана от мен новина и не ме интересува какви са отношенията на Уилсън с негрите, паметника му е за това какво е направил относно интересите на България. ПП. Когато на някого му се изчерпват смислените аргументи се концентрира върху бутането на паметници. Това са особен сой хора дето мъртвите им пречат най много.
psp_11
на 23.04.2021 в 15:31:12 #2Улица също може да наименоват. Махането на паметници не променя историята. Това доказва липса на култура, поука от историята и деградация на обществото.
emilioner
на 23.04.2021 в 14:31:31 #1Бравооо! А кога ще махнем и демонтираме грозните и унижаващи ни паметници на съвецката окупационна армия от центъра на София? Иначе Уилсън не е много за хвалене,освен положителните му прояви в международен план.Във вътрешен по него време се приемат много сегрегационни закони ограничаващи правата на чернокожите.Всъщност оставя една почти фашизирана америка,историците се чудят как не е станала диктатура подобна на Италия Испания или Германия.