От ГДБОП предупреждава за измамни обяви в интернет, ,,предлагащи" заеми от името на чужди банки. От дирекцията допълват, че се наблюдава значително увеличение на измамни интернет обяви (основно във Фейсбук), привидно публикувани от чужди банки (най-вече френски банки), които предлагат "изгодни заеми".

Комуникацията с потенциалните жертви на измамата се води на български език първоначално чрез Месинджър, а в последствие през мобилни приложения за комуникация Whatsapp и ,Viber. Измамниците използват основно телефонни номера с телефонен код +33 (Франция), но са засичани и други, включително един български номер, предупреждават още от ГДБОП.

Снимка 539487

Източник: iStock

Схемата е следната: От откликналите на обявите лица е изисквано да пратят снимки на свои документи за самоличност. Получавали са бланка на договор за заем, която е трябвало да разпечатат, подпишат, сканират и изпратят на измамниците. След уведомяване на кандидатстващите лица, че са одобрени, извършителите на измамите започват да искат от тях да направят неголеми банкови преводи към български банкови сметки, контролирани от измамниците, с основание ,,кандидатстване", ,,нотариална такса", ,,застраховка" и др., за да им бъде отпуснат заемът. Не са изключение и преводи под подобни предлози и чрез ,,Western Union", ,,Money Gram" и ,,EasyPay". В някой случаи дори жертвите били убеждавани да открият банкова сметка с активно електронно банкиране и издадена дебитна карта.

Ало-измамници хакнаха ЕНЕРГО-ПРО

Ало-измамници хакнаха ЕНЕРГО-ПРО

Те искат имотът да е отворен, за да „проверят“ дали има ток

Под предлог, че е необходимо дебитната карта и сметката да бъдат проверени дали отговарят на изискванията за усвояване на заема, данните за сметката и самата карта с ПИН код бивали изпращани чрез ,,DHL" в Бенин, Африка. Получили контрол върху сметки и дебитните карти, извършителите ги използват за получаване на преводи от жертви на измамните обяви и за усвояване на средствата. В хода на чат комуникацията с потенциалните жертви на измамната схема измамниците се представят за директори и служители на чужди банки и изпращат снимки на чужди документи за самоличност, за да звучат по-убедително.

Експертите от отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП отново напомнят на българските граждани, както и на пребиваващите на наша територия лица, да проявяват изключителна бдителност при комуникацията си в интернет пространството и в никакъв случай да не предоставят лични данни.