Не трябва да се очаква много от изкуствения интелект и не трябва да се заблуждава човек, че комуникира с друг човек. Не трябва да се вярва на всичко, което генерира изкуственият интелект, тъй като все още не е на такава степен развит и много често се получава невярна или неточна информация. Такава съпоставка за "За" и "Против" изкуствения интелект направи бившият зам.-министър на отбраната, а сега директор на Софийския форум за сигурност, Йордан Божилов на конференция на тема "Информация и дезинформация: Предизвикателства и решения. Стратегическа комуникация. Използване на изкуствения интелект в административната дейност".
Според него изкуственият интелект бива третиран да може да генерира текстове, които да отговарят на изискванията на хората. "Изкуственият интелект е изял 100 млрд. долара, а в процеса на обучение са участвали стотици и хиляди хора", посочи Божилов.
Той изтъкна, че възможностите пред изкуствения интелект са огромни, но трябва да се помисли добре дали да се въведат системи, базирани изцяло на изкуствения интелект. Основният въпрос е дали изкуственият интелект ще подобри нещо, посочи Йордан Божилов и добави, че ИИ може само да подпомага.
Според Божилов, ако се въвеждат системи за изкуствен интелект, трябва да се проучи възможността дали имаме достатъчно база данни.
Божилов обясни, че самото понятие изкуствен интелект придобива ново значение с понятията и чатовете, с които на практика може да си говорим с компютъра.
Според него изкуственият интелект може да се използва за извличане на голям обем данни и много деца, които изпадат от обучителния процес, бързо и значително могат да догонят, ако тяхното обучение бъде персонализирано с езиковите модели, които изкуственият интелект предлагат.
Заместник-министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС д-р Моника Панайотова коментира, че се запазва тенденцията към поликризисност - съвкупност от различни рискове и заплахи, които са предпоставка за различен тип кризи. Поликризиността е благоприятна почва за когнитивното бойно поле - полето за умовете и сърцата на гражданите.
По думите ѝ все повече се говори за наличие на ново пространство, сблъсък на нови идеи и умове, като своеобразен "цифров площад", където изкуственият интелект и глобалните пространства набират все по-голяма сила. Според д-р Панайотова все повече силата ни се превръща в слабост, защото ставаме уязвими на бойното поле.
Д-р Панайотова добави още, че превъзходството в битката не се състои в това да успееш в самата битка, а да успееш, без да водиш битката. "Мозъкът е бойното поле на бъдещето и на 21 век, защото трябва да се направи разлика между информационната война, хибридната война и когнитивната война", категорична бе тя.