Могат ли младите българи да успеят в родината си? Да, стига постоянно да надграждат наученото и да работят с желание, убедени са от световно известната компания "Джонсън Контролс". Тя високо цени българските програмисти. - пише Н. Цеков в публикация на Дойче веле.
Американската компания "Джонсън Контролс" е създадена преди около 130 години. Тя е световен лидер в производството на електронни системи за автомобилно управление и навигация, на автомобилни табла и панели за вратите, а също и на автомобилни седалки и интериорна електроника. Преди 11 години "Джонсън Контролс" стъпва и в България, като изгражда свой развоен център, както и в Германия, Франция, САЩ, Индия и Китай.
В София работят 600 млади специалисти. Акцентът в работата им е поставен върху разработването на програми за управление на електрониката в автомобилите. Потребители на тези програми са почти всички известни автомобилостроители в Германия, Франция, САЩ и Япония. Произвежданите за тях автомобилни табла с измервателните уреди и електрониката, която ги управлява и свързва с механиката на автомобила, се проектират в семпла високоетажна сграда край софийското Цариградско шосе. В България е съсредоточено проектирането, програмирането и тестването на новите прототипи на автомобилните табла, а фабричното изпълнение на готовите проекти дава работа на 250 специалисти в съседна Македония, също и в Унгария.
"Делът на високо квалифицираната работна ръка в себестойността на изделията на българския "Джонсън Контролс" достига 70 на сто, а началните инвестиции не са големи. Точно това обстоятелство мотивира задграничните инвеститори да влагат пари в използването на най-перспективния ресурс на България - нейните млади и можещи програмисти и специалисти във високите технологии", твърди шефът на "Джонсън Контролс" за България Иван Михайлов.
Гладът за български програмисти
В "Джонсън Контролс" подборът на персонала се извършва много прецизно. Освен високи технически умения, изключително важна се оказва и способността на новопостъпващите специалисти за работа в екип, съставен не само от български, но и от чуждестранни експерти. "Американската компания дойде в България заради добрите програмисти, които с лекота навлизат в същината и ритъма на работа в международна корпорация със седалища на няколко континента. Наши конкуренти са гиганти като германския "Бош". Особено интензивна е работата ни по съвместни проекти с "Фолксваген", в които се включват 50-100 души от софийския офис. В България има още 2-3 предприятия като нашето. А условията за старт на младите инженери-програмисти в тях са много добри дори в сравнение със страни като Австрия, в която съм работил 20 години", разказва Марио Петков.
Той се е върнал окончателно в България преди година. Удивен е от факта колко бързо се строи в родината, както и от забележителния прогрес на софтуерния бизнес. Макар че размерът на възнаграждението е фирмено табу, Петков споменава, че в София то може да достигне 3000 лева месечно, а и повече в зависимост от натоварването на специалистите. Отделно от заплатата специалистите в "Джонсън Контролс" получават множество "социални придобивки". Така например, предприятието поема разходите за храна и транспорт, както и голяма част от наемите на членовете на своя персонал. След първата година работа фирмата поема 200 лева от наема, а след петата - 700 лева. Специалните здравни застраховки също са бонус, тъй като покриват всички дейности и осигуряват висококачествено медицинско обслужване, без да се прибягва до бюрократизираните услуги на здравната каса, твърдят от "Джонсън Контролс". Освен това фирмата отпуска за всеки ежегодно стотици левове за подаръци и празници като рожден ден например.
"В Австрия по изключение ти плащат първите три месеца наем и след това трябва да се справяш сам. За да навлезеш истински в занаята са нужни пет години, но и след толкова дълго време за австрийците си оставаш чужденец. Вярно е, че можеш да преговаряш и предоговаряш с компанията за размера на възнаграждението, което е поне три пъти по-високо, отколкото в България. Според мен обаче условията в софийския "Джонсън Контролс" са за предпочитане за старта на всеки трудолюбив и обичащ професията си български програмист. Освен възможността да живее и работи в родната среда сред своите близки и приятели, компанията му осигурява професионално израстване според световните стандарти. Всичко тук зависи единствено от собствената мотивация", убеден е Марио Петков.
От софийското развойно звено на "Джонсън Контролс" признават, че компанията е в остра конкурентна борба за привличането на млади и способни програмисти, защото в България те отдавна са кът.
"В нашия бранш безработицата е истинска екзотика, а гладът за нови кадри непрекъснато расте. Сега сме принудени да търсим професионалисти и от съседни държави. При нас вече работят 25 румънски програмисти. В същото време поне 10-15 признати български специалисти участват като експерти в ключови проекти на "Джонсън Контролс" в останалите 5 глобални развойни центъра на компанията. В същото време в България всяка седмица обучаваме по няколко компютърни специалисти от индийския център", изтъква управителят Иван Михайлов.
Българските университети - слабото звено
Плановете за разрастване на глобалния развоен център в София могат да ударят на камък, ако изтичането на мозъци от България продължи. "Това не ни забавя, но оскъпява продукцията ни, защото трябва да наемаме експерти от чужбина. В почти всички от десетте технически университета в България сме изградили безвъзмездно лаборатории за автомобилна електроника и ноу-хау с оглед да си набавим нови млади кадри. За съжаление университетските програми в страната не дават практически умения и са закостенели, а ръководствата на учебните заведения предпочитат да се издържат от държавните субсидии и от усвояването на европейски средства", оплаква се Иван Михайлов. Според него българските технически университети трябва да се поучат от колегите си в САЩ и да се стремят да се издържат от съвместни разработки с компаниите. Така и българските студенти ще могат да започнат работа без забавяне посредством стажантските програми, които предлагат инвеститорите. Михайлов посочва и добри примери за сътрудничество, като това с Русенския технически университет, който не "ламтял" заради материалното оборудване, а просто търсел участие в проектите.
"България далеч не е само дежурно заглавие в хрониките за бедността и нещастието по света. В България има все още доста кадърни и търсени в цял свят млади специалисти, много от които се надяват да осъществят мечтите си в родината. Не се иска много, за да останат. Трябва просто да бъдат оценени и поощрени от мислещи за бъдещето си работодатели, а университетите да осигурят адекватно на световните стандарти професионално образование. Защото българите могат - не по-зле от който и да е!", обобщава програмистът Марио Петков.
ъ-ъ
на 28.05.2013 в 20:06:55 #22bniat, "никога" е отговор на въпрос "кога" . на въпрос "как" отговорът е друг.
bniat
на 28.05.2013 в 11:48:26 #21Темата е толкова близо до една друга с подобно звучене и съдържание - "как ще ги стигнем..."! Отговорът е същият: н и к о га !
bniat
на 28.05.2013 в 11:44:35 #20Няма как да ги върнете, освен ако има луди между тях. На всички е добре известно, че тук няма свободен пазар нито на труда, нито на каквото и да е, което се продава и купува. Дори проститутките бягат от родината. Тук трябва да произлизаш от определена среда, за да имаш шанс. Затова всеки, който има възможности, ги реализира там, където реално ще го оценят и възнаградят. И където ще може да води нормален живот в нормална среда - не а ла сичилиана.
Балканец
на 27.05.2013 в 13:31:36 #19Ще ги върнете на Върба. Некои се връщат, постоят 1-2 години и после псуват и заминават. Защото у нас има основно Казионни Капиталисти и работодатели. Те работят в монополен комфорт и немат реална нужда от добри специалисти. А ако назначат некой такъв, то ще бъде за да го наредят до дългокраките празноглави фръцли и да се фукат с него: "Тоя е завършил Оксфорд, пичове. Ама не ги фаща много работите. Ей оная до него, с големите балкони нема образование, ама по ги реди нещата. А па какви сФирки прави, не е си истина..." И после тоя, дето е завършил в Оксфорд накрая разбира, че от него не се иска да прави Бизнес, а да прави далавери, мошеничества и "Шменти-Капели", при това той е в ролята на баламата - бушон. Междувременно се сблъсква с държавната ни администрация, общинската администрация, здравеопазването, приемът в детските градини, съдебната система, разбитите пътища, тока, водата, комуналните услуги и циганската престъпност. После плюе, псува, събира куфарите и семейството, заключва новозакупеното жилище и отпрашва. Защото много неща отдалеч изглеждат по-добре, когато те мъчи носталгията. Но една-две семици в България ти стигат да изтрезнееш. После махмурлукът е гаден.
Haho
на 27.05.2013 в 13:11:12 #18Всеки е прав да върви, където си иска и да си търси щастието! В Австрия ще ти хареса едно, ще те дразни друго. В България също. При нас управия е нямало, няма и няма и да има. За това, на който му е омръзнало родното блато, да си подковава сандалите и да поема по нови друмища. Животът на всеки от нас е един и всеки сам си решава каква динамика да му придаде и за какво. Навсякъде по света ще е по-хубаво от България, ако успееш да си подредиш живота по-добре от тук и на всякъде ще ти е зле, ако не се справиш с тази задача. Най-най-важното изначално е просто да имаш някаква ЦЕЛ, за да знаеш към кой пристан да насочиш ладийката си!
dachi
на 27.05.2013 в 13:09:53 #17В България проблемът е в заплатите на квалифицирания персонал,които са 15-20 пъти по- ниски от цивилизованите държави.Неквалифицираният навсякъде е беден.На Запад е въведено понятието образователен ценз-колкото е по-висок-толкова възнаграждението е по-голямо.У нас има парадокс-индивид с нисък образователен ценз да е по-заможен от човек учил 25 г.У нас битува мнението,че държавата била изучила специалистите и те едва ли не са длъжни да работят без пари.Нищо подобно.Държавата дотира висшето образование,но насреща младите хора полагат високоинтелектуален умствен труд за да усвоят сложните науки,които после да прилагат в професията си.Докато не се изчистят тези негативи никой няма да се върне.
hydra
на 27.05.2013 в 09:53:07 #16За да ги върнем са необходими: - работеща правосъдна система; - високо заплащане на труда обвързано с личния принос; - много добро здравеопазване, обвързано с нивото на личните вноски към здравната каса; - ниско ниво на престъпност; - добра инфраструктура; - качественно образование на всички нива (децата им трябва да са конкурентни в целия свят); - подходящ бизнес климат. Като имам пред вид, че за четвърт век, по всяка от тези точки имаме регрес, следва, че и 10 века няма да са достатъчни, за да си помислят тези хора да се върнат в България.
velikiat
на 27.05.2013 в 09:16:31 #15Кастело Белведере
на 27.05.2013 в 09:05:33 #14Не е достатъчно индивидуално човек да е добрер с добро образование, работа и заплата. Околната среда, услугите и инфраструктурата имат решаващо значение за качеството на живот. Може да седиш на златен трон, но ако тронът е в блато, пак в блато си живееш.
velikiat
на 27.05.2013 в 09:03:37 #13Bobby_gBG
на 27.05.2013 в 08:53:20 #12Как да ги върнем ли? Никак. Това лято поредната доза приятели вече или заминаха, или вече са стегнали куфарите в очакване на заминаването през идните седмици... И в скоро време сигурно и аз ще ги последвам. Дори човек да иска да остане, когато всичките му приятели са избягали, какво да прави тук сам с циганите и чалгарите...
velikiat
на 27.05.2013 в 08:52:40 #11velikiat
на 27.05.2013 в 08:41:48 #10bah
на 27.05.2013 в 07:38:58 #9Това е срамно и позорно за останалите в България да се подхваща тази безмислена тема за изтеклата вода.Колкото за статията написана е със хъс,но като бъдещ резултат е булшит.Колкото повече се компютризират превозните средства толкова по-големи и проблемни боклуци стават.Всичко ново което се кара в САЩ е пълен боклук в сравнение с предходните години модели.Е,да,печелят програмистите а надолу знаете ли какво става?Вие карате един боклук и сте напълно зависими от незнаещи монтьори,брокери мошенници,капани от производителя в електрониката...по-лошо не може да бъде
bah
на 27.05.2013 в 07:24:15 #8Кои млади ще връщате,след като в чужбина заминават хора на средна възраст около 28 повечето семейни опитали всичко в БГ и останали тотално разочаровани,защото по природа това са будните хора в БГ.Няма значение кой какво е ичил или недоучил стъпвайки на сигурна почва каквато западните страни предлагат българина е готов да учи дори на 50 годишна възраст и да си намери много добре платена работа което в БГ е мечта.Как ще върнете например една учителка или мед.сестра от щатите...фантазьори първо върнете някой от мързеливите които живеят на помощи,но и това няма да можете,защото сте айдуци и само приказвате и се биете в гърдите
Taralez
на 27.05.2013 в 05:00:58 #7ама защо трябва да ги връщаме хората в Бг
първо ревем че имаме огромна безработица, после ревем защо хората бягали в чужбина да си търсят работа - егати тъпата нация 
Civic Mundi
на 27.05.2013 в 02:40:06 #6Докато червената мафия се гаври с нацията, младите, работливите и способните нямат работа в България.
none
на 27.05.2013 в 02:21:53 #5Лара е права, не е важно колко взимат тия дето са добре, важно е колко взимат тия дето са зле. Вождовете ясно, дайте да се погрижим за индианците.
velikiat
на 27.05.2013 в 02:10:50 #4velikiat
на 27.05.2013 в 01:50:57 #3