Инспекторите от Комисията за защита на потребителите (КЗП) продължават да засичат нови случаи на нелоялни търговски практики при проверките си в различни региони на страната, съобщават от институцията. Част от нарушенията касаят подвеждаща информация за цените в търговски обекти, както и заблуждаващи данни за произхода на хранителните продукти.

От КЗП констатират разминавания между обявените цени на етикети и брошури и цените, заплащани от потребителите на касите. Конкретно са установени случаи, при които хранителни продукти са били маркирани на по-високи цени, от посочените на етикетите на стоките и в рекламните брошури.

В един от проверените обекти клиент е бил таксуван за кашкавал със значително по-висока сума от обявената на етикета, а впоследствие му е отказано възстановяване на разликата в цената. В същия обект са открити и други продукти, рекламирани като намалени, въпреки че обявеното намаление на етикетите е изтекло, като са маркирани на касата на по-високата стара цена.

Сходни нарушения за засечени и в друг магазин, в който рекламирани в брошура продукти с намалени цени всъщност са били маркирани на касата на по-висока стойност от обявената в рекламните материали.

От КЗП отбелязват, че търговците са длъжни да предоставят точна и ясна информация за цените на стоките, които предлагат.

КЗП се жалва, че много търговски вериги ѝ отказват информация

КЗП се жалва, че много търговски вериги ѝ отказват информация

Според Комисията подобно поведение е безотговорно и лишено от смисъл

Същевременно в Русе при съвместна проверка на КЗП, Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) и Националната НАП са установени случаи с подвеждаща информация, свързана с произхода на хранителни продукти, предлагани в търговски обект. На щанд са продавани чесън, бяло и червено зеле с обозначен произход "България". Оказало се обаче, че реално те са от Испания и Република Северна Македония.

"Посочването на невярна информация относно произхода на хранителните продукти представлява нелоялна търговска практика по смисъла на Закона за защита на потребителите. Географският произход е съществен фактор при потребителския избор, особено когато се отнася до храни. Подобни действия могат да доведат потребителя до вземане на решение за покупка, което не би направил, ако беше предоставена точна и вярна информация", изтъкват от КЗП и уверяват, че продължават да извършват изключително засилен контрол, като за нарушения се прилагат най-строгите възможни санкции.

"Бъдете особено внимателни при пазаруването около празниците и не се колебайте да подадете сигнал, когато видите, че правата ви на потребител са нарушени", дъпълват от Комисията за защита на потребителите.

БАБХ, НАП И КЗП се втруват да проверяват хранителните магазини

БАБХ, НАП И КЗП се втруват да проверяват хранителните магазини

Проверките са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки