Съдебните психиатри не изключват хипотезата Марио Любенов-Заека, който е задържан за убийството на Мирослава, с години да е симулирал шизофрения. Това обяви съдебният психиатър д-р Петър Маринов, който участва в екипа, изготвящ психиатричната експертиза на Марио.

Не сме приключили своята работа, изследванията са по средата, посочи той по време на пресконференция в „София прес."

Специалистите, изготвящи експертизата, искат увеличаване на срока за изготвянето й, както и в нея да се включи висококвалифициран клиничен психолог.

Те работят по няколко хипотези за психичното състояние на Марио Любенов. Изследванията обхващат години назад от живота му и дори времето преди раждането му. Експертите изследват включително и как е протекла бременността на майка му.

Диагнозата шизофрения не води веднага до неносене на отговорност, смята и д-р Владимир Велинов, председател на Държавната комисия за специално съдебна психиатрия в здравното министерство. По думите му може човек да има шизофрения и да носи отговорност.

Шизофрения, олигофрения, психотична депресия и деменция са сред най-често избираните психични заболявания от симулантите.

Що се отнася до възможността болните от шизофрения да планират действията си напред, експертите посочиха за пример шахматистите Анатолий Карпов и Боби Фишер, които въпреки диагнозата си са планирали ходове напред в шаха.

Експертите споделят още, че често хора от криминалния контингент симулират психични заболявания с цел избягване на правосъдието. Симулантите обаче винаги си противоречат, категорични са те.

Съдебните психиатри алармираха, че само 12 са експертите по съдебна психиатрия в България. Те се оплакаха и от недостатъчната леглова база в България за изготвянето на експертизи.

Експертите ни по съдебна психиатрия масово напускат страната, заради по-добрите условия зад граница. „Няма интерес към повишаване качеството на съдебна експертиза", заяви д-р Владимир Велинов.

Съдебните експертизи изискват специализирани знания, съдебните експертизи се нуждаят от по-висока компетентност на вещите лица, смята още той.

Според него в медицинските вузове трябва да има структура, където да се освидетелстват задържани лица.

Над 750 до 1000 съдебно психиатрични експертизи се правят годишно. 400 психиатри от психоклиниките също изготвят такива експертизи.

На въпрос лесно ли се получава жълта книжка в България, д-р Велинов обясни, че това може да стане ако човекът е добър артист или си я купи.

На него лично преди години са му предлагали рушвет. Той трябвало да издаде експертиза на задържан, при което майката на заподозрения му подарила шише, увито в хартия и когато разопаковал шишето, намерил 300 лева. Докторът обаче не ги взел.

Рушвет е предлаган и на негов колега още преди създаването на еврото - наркотрафикант, имитиращ шизофренна болест, предложил да почерпи изследващия го психиатър с цигара, в която били свити 500 марки.

Според експертите, няма контрол над качеството на изготвяната експертиза. Липсват и стандарти за извършване на съдебни експертизи в различни области на науката, изкуството или техниката.

Експертите алармират, че липсва специализирано обучителни звена в цялата система на медицинското образование. Експертната дейност в областта на психиатрията е значителна, но се извършва от недостатъчно квалифицирани психиатри.

Д-р Петър Маринов и д-р Владимир Велинов искат да се изработи закон за съдебната експертиза, както и да се създаде национален регистър на вещите лица с данни за тяхната базисна компетентност, допълнителната им експертна квалификация и нивото им на експертна компетентност.

Настояват и да се създаде департамент по съдебна медицина, който да организира и контролира специализираното обучение в областта на експертизата и на магистрати и на вещи лица.

Според двамата доктори трябва да се въведат задължителни модули по съдебна психиатрия и съдебна психология в юридическите факултети.