Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места. Това напомнят от Министерството на околната среда и водите по повод изискванията за сезонна смяна на гумите.

От ведомството посочват, че лицата, които пускат на пазара такъв продукт, са длъжни да осигурят възможност за безплатно приемане и смяна на излезли от употреба гуми в местата на продажба. Това означава, че при закупуване на нови гуми или при сезонната им смяна гражданите могат напълно безплатно да оставят старите при съответния търговец или сервиз.

Съгласно Наредбата за изискванията за третиране на излезлите от употреба гуми кметовете могат да определят конкретни общински места, на които гражданите да оставят излезли от употреба гуми. Ако самостоятелно определя местата за събиране на тези гуми на терени, които са общинска собственост, кметът на общината трябва да сключи договор с лица, извършващи дейностите по събиране, съхраняване, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на гумите. Обслужването на тези места не е регламентирано като задължение на организациите по оползотворяване и за тях може да бъде сключен договор, както с организация по оползотворяване, така и с всяко лице, което притежава документ за разрешение, посочват от МОСВ.

720 столични автосервизи проверени за горене на автомобилни гуми

720 столични автосервизи проверени за горене на автомобилни гуми

Глобите за изхвърлянето на стари гуми варират от 100 до 5 000 лева

Събраните излезли от употреба гуми могат да бъдат предадени на всяко рециклиращо предприятие със съответното разрешение в цялата страна, съобразно сключените договори на лицата, които ги събират.

МОСВ напомня още, че е напълно забранено депонирането на цели и нарязани гуми, както и изоставянето, нерегламентираното изхвърляне или друга форма на неконтролирано обезвреждане. За образувани нерегламентирани места за отпадъци местните власти подлежат на санкция от 3000 до 10 000 лв.

Глоби ще бъдат налагани и на гражданите, които изхвърлят старите автомобилни гуми на непозволени места. Размерът на санкциите в този случай е от 300 до 1000 лв., а за нерегламентирано изгаряне или друга форма на нерегламентирано третиране - от 2000 до 5000 лв. При повторно нарушение санкцията е в двоен размер.

Среднощни проверки в столични квартали за горене на гуми и други отпадъци

Среднощни проверки в столични квартали за горене на гуми и други отпадъци

Във връзка с регистрираното рекордно замърсяване на въздуха в столицата