Не знаем колко пари сме похарчили за ромската интеграция. Затова разработват специален механизъм, който да следи как и за какво се харчат парите за интеграция на ромите. Това стана ясно от изявлението на вицепремиера по еврофондовете Малина Крумова, която взе участие в дискусия за ромската интеграция, която се провежда в София.
Интеграцията е доста сложно нещо, коментира тя, като допълни, че този процес изисква двустранни усилия. Когато усилията не са от вътре, от самата общност, начинът, по който интеграцията да се случва не е определен от самата общност, по думите на Крумова, се получава налагане на определени мерки от външни сили. Затова и те не са толкова успешни. Според нея ключово е да се гарантира образование за ромските деца.
Изработвала се методология за това как се изразходват ромските средства. Ще се събира информация от различни институции.
Основният пропуск до момента е липсата на цялостна методика за оценка на реално вложените средства, първо за проследяване на това колко са вложени, тъй като почти никой не може да ви каже колко милиони са вложени, заяви вицепремиерът в отговор на въпрос на News.bg не трябва ли да се направи ревизия на програмите за ромското включване. Трябвало да се проследи и какво се е постигнало с влагането на средствата за ромска интеграция.
Крумова обеща да сме максимално ефективни в усвояване на средствата, но и в същото време да се постигне успешна интеграция на ромската общност. 210 милиона евро ще се инвестират в интеграция на ромите по различни фондове. Страната ни също е бенефициент по тези средства заедно с други държави.
Ромската интеграция е тема, която вълнува целия ЕС, а успешните интеграционни практики могат да се прилагат и към бежанци и мигранти, според нея.
Във форума участва и здравният министър Илко Семерджиев. Той благодари на НПО-тата за ангажираността им към темата. Това е тест за интелигентност и ефективност на нацията, подчерта той. Той акцентира върху солидарността в обществото. Да сме единни в многообразието, призова здравният министър. Според него имаме много успешни интеграционни практики като проектите за здравните медиатори и ромския театър. Тези пилотни проекти трябва да станат национална политика, категоричен е Семерджиев.
С Болка за България
на 27.02.2017 в 23:39:10 #3Бих похарчил за ромската интеграция около 500 000 . Достатъчни са за едно автоматизирано крематориумче среден размер и така ще им решим въпроса с интеграцията напълно, ще ги интегрираме във формата на различни миещи препарати.
Justice for ALL
на 27.02.2017 в 23:35:05 #2dakl, Определено си много прав. Не съм фен на Тато, напротив, мазен хитър селянин си беше и хвърли един куп невинни хора в Белене. Обаче за циганите шапка му свалям. Накара ги да работят, намери им работа, накара ги да плащат данъци и така да се интегрират. Не ги остави да пращат децата си да просят вместо да ги пращат на училище. Бяха и по-образовани от сега като резултат. Истината за сегашното положение обаче е и друга. На редовия българин не му се занимава с мангали. В това отношение сме наистина европейци - по-добре да ги пратим в гетото и да им даваме помощи, за да не чупят и крадат, отколкото да направим опит наистина да ги върнем в обществото. За това и в Париж горяха колите.
dakl
на 27.02.2017 в 19:08:35 #1Неоспорим факт е че през почти 140 годишния период на съществуванието на Третата българска държава единствено по времето на управлението на Тодор Живков/ 1956-1989/ беше направено нещо реално както за интегрирането на циганите , така и за премахване на битовата циганска престъпност