България се опразва? Не е вярно. През 2016 в страната са се завърнали повече хора, отколкото са я напуснали, се казва в репортаж за Дойче веле на германския журналист Клеменс Ференкоте, който ни среща с българи, решили да се върнат.
Авторът на репортажа Клеменс Ференкоте ни среща с двама млади българи, завършили образованието си в чужбина, но решили да търсят професионална реализиция в родината си. Кристиян Митов е завършил инженерна специалност в Манхайм, но след дипломирането си през 2010 решава да се върне в България, където бързо започва собствен бизнес: основава фирма за безплатни туристически обиколки. При тях клиентите обикновено събират накрая някаква сума, с която се отблагодаряват на гида. Пред германския журналист Кристиян разказва, че никога няма да забрави първия си работен ден във "Free Sofia Tour": "Беше петък, 13 август 2010 година. Първата ми група се състоеше само от двама души - едно момче от САЩ и една моя приятелка, с която следвахме заедно в Манхайм".
До Германия и назад
Постепенно Кристиян разширява дейността на своята фирма: тя вече предлага кулинарни обиколки, посещения на барове и заведения, разходки из онези кътчета на София, в които може да се види нейното комунистическо наследство. Фирмата му вече е известна - и много успешна: "За тези седем години, откакто работи фирмата, вече можем да се похвалим с около 180 хиляди клиенти", казва Кристиян.
Той винаги е знаел, че един ден ще следва в чужбина - за да осъществи голямата мечта на своите родители. В средата на 1960-те години баща му предприел опит да избяга от комунистическа България, но бил предаден. В онези години режимът се отблагодарявал за всяко предателство - по една крава за всеки издаден беглец, разказва Кристиян:
"Наистина е било така: ако издадеш на властите човек, за когото знаеш, че има намерение да бяга, получаваш за награда една крава. Такъв бил случаят и с баща ми и неговия приятел: едно момче уведомило властите, баща ми и приятелят му били тикнати за три месеца в затвора, а издайникът получил две крави", разказва Кристиян.
Повече шансове в България
По-нататък германският журналист ни среща с още един българин, който след дълъг престой в чужбина все пак решава да се върне в България. "Когато завършвах средното си образование, беше много модерно да се учи в чужбина. В нашия клас бяхме общо 26 души. 23-ма заминахме в чужбина. С изключение на едно момиче, което отиде в САЩ, всички останали се отправихме към Германия", разказва Евгени Петров.
Евгени завършва икономика в Мюнхен, след което прави магистратура в Англия. Дипломира се през 2009 година, когато финансовата криза вече е избухнала. Младият мъж решава, че в България ще има повече шансове да си намери добра работа.
"Това беше едно чисто прагматично решение. Пък и знаех, че винаги мога да се върна в Германия. И днес нищо не ми пречи да се отправя отново натам", казва Евгени пред германския журналист.
Днес Евгени е в средата на трийсетте и вече заема ръководна позиция в една фирма за преработка на цветни метали. В Германия вероятно е щял да чака доста по-дълго, преди да се добере до сходна длъжност, пише германският журналист. А Евгени казва: "Ако човек е още млад, под 30 години, да речем, по-лесно взима решение да се върне в България. Моите бивши колеги от следването, които останаха в Германия, може би вече не биха предприели такава стъпка. Те вече са напреднали в кариерата си, целият им личен живот е там".
"Все повече хора виждат бъдещето си в България"
В България икономическата среда се подобрява, а трудовият пазар изпитва глад за специалисти, пише по-нататък германският журналист и цитира Марин Лесенски от "Отворено общество", според когото броят на хората, които се завръщат в България, непрекъснато се увеличава.
"Все по-малко хора напускат страната, а в същото време броят на завръщащите се нараства. Наблюдаваме тази тенденция от четири години насам и се надяваме тя да се запази. Положението в България се подобрява и затова все повече хора виждат бъдещето си тук", казва Лесенски пред германския журналист Клеменс Ференкоте.
steiner
на 08.12.2017 в 13:47:11 #17Дори и като пенсионери, емигрантите не биха се върнали поради 2 причини: 1. Изключително лошото медицинско обслужване.Всички кадърни лекари са в чужбина,а тези ,които са още в БГ търсят начин да емигрират. 2.Децата изобщо нямат намерение да се връщат и е по-добре да си около тях и внуците. Колегата от коментар 12 също е много прав.
serghey-gherdjikov
на 06.12.2017 в 22:15:31 #16Къде са ви имената, скъпи сънародници зад граница? Къде ви е достойството когато отричате западен източник? Проверете и другите източници и ще се убедите че това е факт: повече българи се връщат в родината, която сте зарязали, отколкото излизат. И това е хубаво за нашата обща България. Боли нихилизма на повечето напуснали, който виждам, но знам от опит, защото съм обиколил над 30 страни, че по-хубаво място за нас няма, и никой не ни гони с ужасни мними престъпления. Бъдете тук и работете зя своята родина, която ви е дали живот и идентичнаст, а на повечето от вас и образование. Така ще ни уважават и развитите страни. Впрочем всички по света имат национално достойнство което е така естествено като родния език. Проявете го и вие и дайте нещо на страната си, а после изисквайте.
Хирам
на 06.12.2017 в 15:30:04 #15да бе да! 1500 лева в България са равни като доход на 2000 евро в Европа. Храната не я гледайте в Била и фантастико, има си пазари, сергии, градинки и пр. Извинете но примерно доматите които си купувам по 4 лева килото в БГ през цялата година, не открих подобни в цяла Европа, която обикалям всяка година по две месеца. Храната е различна навсякъде, но хубавата храна в БГ е най-евтина! Друг е въпроса дали това ви е най-важното, ако нямате какво да работите, неистина е добре да се пробва в чужбина. Гледам младите колеги които започнаха 10 години след мен - които останаха тук, изобщо не са по-зле от тези които заминаха. С изключение на тоталните некадърници, които не стават за нищо, дето тук кретат, а навън няма да си намерят работа изобщо...
Sterlin
на 02.12.2017 в 17:48:04 #14Aa vidjah ti komentara za babite
Korenjak sofianec sam, neznam za shemite s burkanite ot selo
Sterlin
на 02.12.2017 в 17:41:15 #13Kolega, i az taka v Anglia, i samo kachestvena hrana. Iceland samo go polzvam za mineralna voda.. Obache sravnenieto koeto pravish e neumestno. Az sam ubeden che v BG hranata e po skapa ot GB...1000 leva na mesetc na chovek voabste ne e preuvelichavane...Da slozime i edni primerno 700-800 leva ako imash ipoteka (ne govorja za horata koito si jivejat pri mama i tate) i otivame kam edin minimalen dohod ot primerno 2500 leva koito da pokriva samo smetkite. Ne govorime za mozesh da spestjavash nesto... Mnogo ot horata s koito sledvah v Germania se varnaha v BG, po prostata prichina che nikoi ne gi vze na rabota tam. I sega si backat v call-centara na HP za okolo 1500 leva. Vsicko sie lichen izbor...
Sterlin
на 02.12.2017 в 12:16:56 #12Kakto kaza kolegata, moje da se varna, no da si karam pensiata tam. Da vzema obache da im rabotja sega na nekvi idioti za jalti stotinki, nema kak da stane... Sofia i bez tova e stanala adski skapa. Tova ljato pri vsjako vlizane v supera ostavjah po 30-40 leva, demek samo za hrana ti trjabvat pone 1000 leva na mesetc.
Kopp
на 02.12.2017 в 09:50:50 #11DW!!!
erasmus-pu
на 02.12.2017 в 08:56:09 #10Да учиш инженерни науки в Германия и да се върнеш да обслужваш туристи в България не е кой знае каква реализация. Явно толкова му е било и ученето.
alis-simonyan
на 02.12.2017 в 07:36:42 #9Пълни глупости, единици се прибират. Аман от лъжливи новини и поръчкови статии!!!!!!!News.bg вие от къде я изкопахте тая статия и кои ви е източника?!
58eng
на 02.12.2017 в 03:17:18 #8Насе,на никого не му се работи за хората на ДС
venko-malchev
на 02.12.2017 в 03:02:18 #7Разбира се , че не е истина . Това е поредният Фарс .
58eng
на 02.12.2017 в 02:52:47 #6Не истина Насе! Ще трябва да блъскаш сам! Не виждам мераклии да ти слугуват
daniel-deyanov
на 02.12.2017 в 01:17:57 #5. Никой не става смешен, аз живея в Испания от 2007,бил съм 1 път в България за това време. Мога да да кажа, че животът ми е подреден, но България винаги остава с главно Б.Политици, правителства се сменят земята остава род също. Забравиш ли всичко това по добре умирай и се махай да не смърдиш. Децата ми учат испански, баски, английски, но и Български един ден те ще решават накъде, но съм им разказал защо има смисъл да се знае БЪЛГАРСКИ и да се обича България. Те го разбират, тази година видяха родината ни и са съгласни с мен. А, сега тъпи копеленца можете да почвате да плюете, оооще по жалки ставате. Както беше казано тук е живота ми, но има ли нужда, ВРЪЩАМ СЕ. Евалата на младежите имащи смелостта да се върнат и да опитат нещо въпреки цялата корупция и шуробаджанащина.
Янко
на 01.12.2017 в 23:43:44 #4Абсолютни глупости - има хора които по някои и други лични причини може и да се върнат, но ОГРОМНОТО мнозинство от млади и кадърни не мисли да се върне. После обаче забелязах че статията е от Дойче веле и ми стана смешно защото тези само лъжи и фалшифи новини повръщат.
Sterlin
на 01.12.2017 в 23:39:08 #3E ima i po hubavi mesta ot Germania da emigrirash. Jivjal sam tam okolo 5 godini. Nikoga ne bih se varnal ako njamam drug izbor. No sega da se varna v BG...absurd.
slavyan-naydenov
на 01.12.2017 в 23:18:05 #2Платена статия.
irena-ivanova
на 01.12.2017 в 22:41:39 #1Не пишете смешки.Има единици,които се прибират, това е вярно,НО останалите и не мислят да се върнат в България,особено младите.Може би и тези, на които им предстои да се пенсионират, ако децата им не са при тях биха си помислили да се приберат,иначе никой не бяга от хубавото.Просто ставате смешни с тези поръчкови статии.