Окончателно празничната атмосфера би трябвало да се е изпарила от главата ни, след като вече измина цяла една работна седмица. И макар и януари месец също да е наситен с празници, значителна част от нас ще започнат да мислят и вече по-прагматично. А това се отнася и за направени покупки миналия месец, следпразнично може да се окажат непотребни или нежелани.
В два материала предлагаме основни съвети за правата на онлайн купувача, изготвени от адвокатско дружество "Митов § Партньори".
Тенденцията на увеличение на обема на онлайн търговията, която се наблюдава в страната през последните години бе подсилена от въведените ограничителни мерки, следствие на пандемията от COVID-19. Онлайн търговията расте стремглаво и благодарение на развитието на технологиите и дигитализацията. Заради това е и много важно да сте наясно с правата си, когато пазарувате онлайн.
Когато купувате продукт или услуга онлайн, преди да направите покупката, търговецът трябва да ви предостави определен обем информация, която включва:
- наименованието на търговеца и номера му в търговския регистър (ЕИК), адрес, електронна поща и телефонния му номер;
- основните характеристики на продукта;
- общата цена, включваща дължимия данък и всички такси;
- разходите за доставка (ако има такива) и всички други допълнителни разходи;
- условията за плащане, доставка или изпълнение;
- продължителността на договора (ако е приложимо).
- всякакви ограничения за доставката в определени страни;
- механизми за разрешаване на спорове;
- условията и начините за връщане на стоката и упражняване на правата Ви като потребител.
Търговецът може да Ви предостави тази информация чрез общите условия и правила, качени на интернет страницата му.Трябва да знаете, че за такива покупки не трябва да плащате за доставка или други такси, за които не сте бил уведомен предварително.
Важно е да запомните, че при пазаруване онлайн имате следните права:
- На неподвеждаща (достоверна) реклама.
- На справедлив договор;
- Да поискате поправка или замяна дефектен продукт в рамките на първите 2 години;
- Да закупите продукт, който отговаря на изискванията на Европейския съюз за безопасност;
- Да върнете покупката си в рамките на 14 дни, без да посочвате причина.
Правото да се върне покупката в 14 дневен срок от получаването се използва масово от потребителите. За правото си да върнете закупената стока, както и за изключенията от правото на връщане в материала утре.
Настоящият материал е изготвен от екипа на Адвокатско дружество "Митов § Партньори" и не представлява правна консултация. Целта на материала е да предостави обща информация и разяснения.
За информация и консултация по конкретни правни въпроси потърсете контакт на https://kantora-mitov.com/contact-us/ /