Властта се надява на градивна критика от страна на президента Румен Радев, защото именно това води до оптимални резултати. Това коментира в кулоарите на Народното събрание минути след клетвата на Радев и Йотова министър-председателят Кирил Петков.
"Всички ние, в това число и президента, сме от отбора на България. Много бих се радвал президентът да продължи да бъде критичен към изпълнителната власт. Това е силата да имаме корекция. Всеки един от нас може да прави грешки и всеки един от нас може да получава допълнителни съвети - както ние към него, така и той към нас. Това е разделението на властите. Затова бих се радвал той да е критичен към нашите политики и действия, но да имаме взаимовръзка - когато излизаме навън да говорим един език. Защото сме малка страна и не трябва да има разделение. Като нация навън трябва да сме с един глас", каза Петков.
Правителството се припознава и във всяка една от целите и приоритетите, изразени от държавния глава от парламентарната трибуна.
"Това са приоритети за всички ни - да върнем правовата държава, да изчистим корупцията, мафията да няма контрол върху държавата, да вкараме фокус върху иновациите, да имаме лидерска позиция в международен план. С всички тези неща, които каза президента, сме съгласни", добави Петков.
Петков коментира лаконично и демонстративното излизане на парламентарната група на ГЕРБ от пленарната зала по време на речта на президента. "Липса на парламентарна култура."
Остава на дневен ред и силното желание за конституционни промени, каквито иска в това число и президентът. И най-вече - в сферата на съдебната власт.
"Всички ние знаем, че има нужда от конституционни промени. Например ролята на главния прокурор. Вярвам, че в България не трябва да има човек, над когото е само Господ", коментира премиерът.
И увери - целта не била новата власт просто да сложи свой хора на върха на съдебната власт. "България трябва да е базирана на институции, а не да зависи от отделни хора.
Петков коментира и темата с КПКОНПИ, чиито председател Сотир Цацаров подаде официално оставка. Още не били обсъждани конкретни имена, но следващия шеф на звеното щял да бъде с много добра репутация и експертиза. Такива щели да бъдат и новите членове на КЕВР, добави той, но не влезе в конкретика относно обсъжданите личности.
Министър-председателят изрази силно задоволство относно резултатите от визитата си в Северна Македония и по-конкретно - официалният отказ на Скопие от териториални претенции срещу страната ни. Не влезе в конкретика обаче по отношение на изказването си от вторник, което бе разтълкувано като признание, че в България е имало фашистки режим.
"Историческата комисия ще обсъди и част от историята, в която е имало фашистки решим в цяла Европа и как това е повлияло на територията на днешната Република Северна Македония. Това е работа на историческата комисия. Но много по-важно е това, че направихме въздушна връзка между София и Скопие...", уклончив бе Петков, не отговаряйки на въпрос на News.bg дали според него е имало фашизъм у нас по време на Втората световна война.
Mithrandir
на 19.01.2022 в 22:43:31 #6Всички ние, в това число и президента, сме от отбора на България. Много бих се радвал президентът да продължи да бъде критичен към изпълнителната власт. Това е силата да имаме корекция. Всеки един от нас може да прави грешки и всеки един от нас може да получава допълнителни съвети - както ние към него, така и той към нас. Това е разделението на властите ------------ Тоя съвсем не е в час. Както правителството, така и президентът спадат към изпълнителната власт.
ivan-koichev
на 19.01.2022 в 21:34:36 #5За Русия войната е била отечествена, за нас не е. Не е и освободителна, просто сме потърпевши от неблагоприятното развитие на нещата и съдбата ни е решена без "грам" участие от наша страна.
Опако
на 19.01.2022 в 19:53:57 #4Наистина, проблемът за историята трябва да се остави на специалистите. Кирчо трябва да е по-обран в изказванията си на тази тема. За неучилите история, конституционна(със суспендирана Конституция) или абсолютна монархия, не значи непременно фашизъм. Разбираме напълно руските напъни да представят делото си от ВСВ като освободително, но това не прави твърденията им достоверни!
paqka
на 19.01.2022 в 14:44:03 #3Гнусна жаба разпльокана. Искам да ти се изчакам на челото. (Туй за министър прецедателя). Марионетка на Радев и най-долен буклук след господаря си
Legalen
на 19.01.2022 в 13:36:13 #2Фашизьм или не? Нека да се изкажат политолози, историци и др. учени! Аз само ще допьлня че от преврата на К. Георгиев през 1934 год. Конституцията е била отменена. Тогава каква дьржавна форма сме имали до 1944/45 год? Хитler сьщо е отменил своевременно тяхната конституция. Така че Защо трябва яПетков да отговариваря на този вьпрос?
abdul-habib-furlani
на 19.01.2022 в 13:21:54 #1Министър предателя: "Всички ние, в това число и президента, сме от отбора на България." Аха... тука корабче плува ли? Къв го дири в южна сърбия? Ние ли искаме да влезем в ЕС или те? Добре ли му беше да го посрещне някакъв министър вместо много заинтересования от присъединяването министър председател на южна сърбия? Мислех, че ще отнеме повече време докато лъсне истината, че царя е гол, ама ме опровергаха много бързо...