„Духът на опълченците е жив и ще пребъде.
Шипченската епопея показа, че и в най-трудния момент и в най-голямата криза българинът ще се изправи и ще повярва в собствените си сили."
С тези думи държавният глава Росен Плевнелиев приветства участниците и гостите на тържествената вечерна проверка на централния площад "Възраждане" в Габрово, с която завършиха честванията на 138-ата годишнина от Шипченската епопея.
Президентът и върховен главнокомандващ на българската армия Росен Плевнелиев прие почетния строй на представителните части. Преди това бойните знамена-светини бяха посрещнати от гвардейците, гражданите на Габрово и гостите на тържеството.
В словото си държавният глава припомни героизма, проявен от бранителите на Шипка и потърси съвременните му измерения в днити на трудности и предизвикателства, които преживява народът ни.
Пълният текст на речта на президента:
138 години след епопеята на Шипка ние, благодарните потомци, отново сме тук.
Тук сме, за да си припомним как в най-решителните моменти на Руско-турската освободителна война малобройните опълченски дружини и руски отряди не позволиха на Сюлейман паша да достигне Плевен. Как опълченците препречиха прохода с телата си и отбраняваха до последно свободата на България. Как със своята саможертва осветиха пътя на възроденото ни отечество.
Няма по-висок връх в българската история, няма по-ярък символ на несломимата воля за свобода на българския народ от легендарната Шипка, от тези чутовни скали, пропити с кръвта на най-достойните бранители на България.
Шипченската епопея е венецът на вековните надежди и усилия на българския народ. Пътят до нея надграждаха поколения възрожденски революционери и просветители. Шипка беше възможна, защото преди нея шепа мечтатели подпалиха Априлското въстание, защото Ботев и Левски извървяха своята голгота, защото Паисий написа своята „История...". Най-сетне, стана възможна, защото българите дораснаха да бъдат ковачи на собствената си съдба.
Уважаеми сънародници,
Вгледайте се в избелелите снимки на ветераните опълченци. Вгледайте се в беловласите им глави, в гордата им осанка, с която носят своите опълченски униформи. В погледите им, излъчващи чувство на изпълнен дълг.
„Челото на опълченеца се обкичи с трънен венец" - възкликна един летописец на Шипченската епопея - „и той стана народен мъченик, който със страдания и мъки, с кръв, която опръска скалите, и със смърт, посрещната с песни, се издигна и изтръгна свободата за своята Татковина."
Нека светлите образи на българските опълченци ни съпътстват в ежедневието като морален и житейски образец. Нека помним, че основите на Нова България са положени с воля и себеотрицание от тези скромни великани на духа и действието. Техният път е нашият път, техните завети са нашият дълг.
В ръцете ни е отговорността да съхраним паметта за героите и достойно да почитаме стореното от тях. Гордея се, че откакто съм патрон на Шипченските тържества, с усилията на Инициативния комитет и с подкрепата на мнозина българи беше възстановен Вечният огън и бяха осъществени редица инициативи, отбелязващи с уважение подвига на предците ни.
Скъпи сънародници,
Духът на опълченците е жив и ще пребъде.
Шипченската епопея показа, че и в най-трудния момент и в най-голямата криза българинът ще се изправи и ще повярва в собствените си сили. И най-тежкото робство и най-голямата мъка не могат да ни сломят и да ни прекършат. Ние, българите, сме добри хора, със силен и борбен дух. В трудните моменти ние показваме своята духовна сила и здрави морални устои. Такъв е примерът на опълченците - горди и всеотдайни защитници на свободата и на Родината. Така действаха нашите предци - със силата на морала и човещината, когато защитаваха своите братя евреи от изпращане в лагерите на смъртта. Неслучайно един мъдър президент каза: „Българите са скромен, но достоен народ. По-добре икономическа криза, отколкото морална катастрофа."
Така трябва да действаме и ние, съвременните българи. Скромно, но достойно, с морал и с ценности. Нашият път е път на древен народ с мисия в бъдещето. Мисия за мир и за човешко развитие. Мисия за модерна и просветена България.
Нашият идеал е идеалът на Левски за чиста и свята република. Нашата цел е изграждане на демократична правова държава и социалноотговорна икономика.
Нашият път е европейският. Наш дълг е да покажем, че българите са добри хора, но имат сила и борбен дух, а в трудните моменти са сплотени и силни.
Да покажем, че България е прекрасна страна, в която успехът може да съпроводи всеки, който работи усърдно и е верен на човешките добродетели.
Нашето поколение има морални сили и задължение да изгради една справедлива и просперираща България.
Наш дълг е да пазим истински значимото и ценното - децата, семейството, Родината, Свободата.
Поклон пред паметта и подвига на героите!
Да живее България!
motora
на 23.08.2015 в 17:34:12 #4Dobre che togava ne e imalo evropeiski tcennosti - pederaski svatbi i tem podobni a e imalo bratski ruski narod . Inache zemiata ni shteshe da e podarena na Osmanskata imperia za obshto polzuvane
Хирам
на 23.08.2015 в 13:30:40 #3тоя помак говори високопарни безсмислени фрази, но ние българите, които плащаме данъци, отглеждаме деца, имаме собственост в България и носим тежестта от далаверите на Боко, Роско и пр. кърлежи, знаем кой ни е освободил, без разбира се да омаловажаваме ролята на опълченците-българските герои, но без мощта на братския руски народ, щяхме да имаме пантеон от национални герои- мъченици за невъзможна кауза и разпилян по света етнос без национален дом, отечество и бъдеще. А сега благодарение на великата и могъща Руска армия и руския Цар Освободител имаме прекрасна земя, заградени огромни пространства за децата ни, които в малоумието си бягат по света, вместо да изметат тия помашки и пожарникарски тикви и да работят за доброто на страната ни. Свободата не ни е извоювана и подарена, целувайте ръка и мълчете глупаци!
Трезвият глас
на 23.08.2015 в 12:04:20 #2А предателят каза ли кой ни е освободил и от кого???!!!!
Розета
на 23.08.2015 в 11:01:40 #1тоя предател нямаше ли още две деца? Бог пак ще му напомни за Русия, щото нещо пак я пропусна в речта!