„Един млрд. лв. под земята и София ще има най-красивото метро в Европа и аз съм убеден, че всеки, който дойде от чужбина да го види, ще се преклони пред историята и по начина, по който ние съумяхме да направим метрото".

Това заяви премиерът Борисов, който взе участие в церемонията по подписването на договори за възстановяване, консервация, опазване и реставрация на паметници на културата, част от античен комплекс „Сердика". Финансирането е на стойност 30 млн. лв. е по линия на ОП „Регионално развитие".

Подписите си под договорите сложиха Вежди Рашидов и заместникът му Лиляна Павлова.

Премиерът Борисов отново припомни, че, за да се опазят археологичните находки се е наложило линията на метрото да бъде свалена с още 26 метра дълбочина.

Каква е разликата между нашето правителство и правителството преди 20 години, когато са строили ЦУМ и всички тези огромни мастодонти, попита Борисов, уточнявайки, че под тях е заровено подобно нещо. Виждате ние как се отнасяме към културно-историческото наследство - траки, римляни - всичко това, което в нашата история е минало като цивилизация.

Той увери, че това е политика на правителството и така ще продължи и занапред.

Премиерът подчерта, че се дават „огромни пари, десетки милиони за реставрация, милиарди за инфраструктура".

Премиерът Бойко Борисов благодари на археолозите за прекрасната работа. „Начинът, по който разкривате римските мозайки изисква изключително голяма квалификация. Мисля, че и вие сте доволни от правителството, защото през последната 1 година и това, което финансираме в момента, ще даде възможност на вашите институти и гилдия да направи толкова неща, колкото 20 години не са правени", изтъкна още премиерът. „Това са много скъпи и много важни за нас работни места", допълни още Борисов.

Той изрази и убедеността си, че въпреки критиките ще минат няколко години и „когато софиянци и гостите на София се движат по това прекрасно съоръжение ще си спомнят този ден и ще благодарят за това, че в условията на най-тежката финансова криза сме построили повече, отколкото са изприказвали другите".

"Всичко това беше заровено, а сега е пред очите на хората. Когато слезеш или чакаш за няколко минути мотрисата, ще имаш възможност да разгледаш това, което сме открили", заключи премиерът.

Зам.-министър Лиляна Павлова, която е и ръководител на управляващия орган на ОП „Регионално развитие", заяви, че така се финансират паметници на културата от национално и световно културно-историческо значение и така ще се подпомогне развитието на туризма.

По думите й, на площ от 19 хил. кв. метра и ще бъдат експонирани археологическите разкопки, които бяха открити по време на изграждането на метрото. „За мен е радост да покажем, че България инвестира изключително много в своята културно-историческо наследство", заяви Лиляна Павлова.

Тя обясни, че този проект допълва големия проект за изграждане на столичното метро и се работи с кръстосано финансиране на транспортна с културна инфраструктура. По думите й, само за министерство на културата и развитието на туризма в оперативната програма има предвидени над 75 млн. лв. и над 45 млн. лв. подкрепа за паметници на културата с национално и световно значение и тяхното експониране.

Министърът на културата Вежди Рашидов посочи от своя страна, че 2 години се работи по проектите и след още 2 години ще може да се видят плодовете на усиления труд на екипите на министерствата до сега. „Няма други обекти, подобни на „Света София" освен гробищата под Ватикана и под Нотр'дам, но не в такъв мащаб", категорично заяви Рашидов.

„Културният туризъм е бъдещето на България", смята още той и допълни, че инвестициите в култура и културен туризъм се връщат многократно. Рашидов даде пример, че 15% от приходите на Италия, Гърция и Франция са от културен туризъм.

"България е богата на артефакти държава", изтъкна още културният министър и посочи, че страната ни лежи върху няколко цивилизации и култури и може да разчита на свой културен туризъм. „Това, което правим ние, можем да го посочим с пръст, защото то остава", заяви в заключение министърът.