Прокурори започнаха проверки на фризьори, шивачи и козметици дни преди абитуриентските балове, точно, когато имат най-много клиенти. Ще се следи за разрешителни за работа за майстори и за редовно плащане над членския внос в браншовата камара. Нарушителите ще плащат глоби между 50 и 500 лева. Ако са фирми, наказанието стига и до 1000. Целта е държавата да се пребори със сивата икономика и да се въведе ред, какъвто изисква Европейският съюз, обясни шефът на регионалната занаятчийска камара в Плевен Цветомир Йотов, цитиран от "Стандарт".

В момента на контрол подлежат 127 вида занаяти. Най-разпространени са шивашките, автосервизните и фризьорските услуги. Хората в тях нямат право да практикуват сами, без да получат свидетелство от камарата. То обаче се взема за около 5 години. През това време кандидат-майсторите не печелят много, затова много хора заобикалят правилата и смятат, че трябва да има нови. Голяма група практикуващи фризьори в Плевен години наред отказват да членуват в браншовата организация. Според тях тя не защитава интересите им и не се ръководи прозрачно.

Майсторските свидетелства гарантират качеството на услугите, иначе може да се стигне до непоправими вреди, опонира обаче известният стилист Кръстьо Капанов, който е председател на регионалната камара на занаятчиите в София. Според него "професионалистите" могат да докарат дори смъртни случаи.