Държавната субсидия вече ще се отпуска на парламентарно представените сили според броя на депутатите им. Това реши НС като прие на първо четене промените за закона на политическите партии, предложени от Никола Николов и депутати от Парламентарната група НИЕ.

В законопроекта се дава и ново определение за парламентарно представени сили. Участието им в избори вече няма да е критерий, а определящи ще бъдат съдебната им регистрация и фактът, че имат парламентарна група или поне достатъчен брой депутати да образуват такава.

Ако промените бъдат приети на второ четене парламентарната група НИЕ ще стане парламентарна сила. От друга страна, партиите мандатоносители Движение “Оборище” и Партията на българските жени вече няма да получават държавна субсидия, тъй като няма да са парламентарно представени.

От ОДС определиха като абсурд партия, която не е участвала в избори, да е парламентарно представена.

Борислав Китов заяви, че с внесените поправки се цели преразпределение на парите от субсидията на бившата парламентарна група на НДСВ, от която излязоха НИЕ.

Тошо Пейков предположи, че НДСВ подкрепя законопроекта, тъй като чрез него са спазарили НИЕ да одобрят Искров за управител на БНБ.

Промените бяха приети на първо четене с 100 гласа за, 51 против и 36 въздържали се.



ПЪРВИ РЕАКЦИИ
Никола Николов, НИЕ: Категорично отхвърли обвиненията на Тошо Пейков за пазарлък с управляващите. Той призна, че със законопроекта целят да получат субсидия, за да могат да работят пълноценно за избирателите си. По думите му по-важното е,че с промените ще се решат подобно проблеми за в бъдеще.
Йордан Соколов, ОДС: Основната цел на НИЕ е да се лансират като парламентарна сила и да елиминират “Оборище” и Партията на българските жени.
Тошо Пейков, "Оборище": Коментира, че общо 52-ма депутати са гласували като 187. Той съобщи,че депутатът Марина Василева лично е чула думите “ще ги вземем на Тошо и Весела парите”, но не уточни кой е казал това.
Константин Пенчев и Анелия Мингова, НДСВ: Категорични са, че поправката не е приета заради Оборище и Партията на българските жени. Те обясниха, че законът няма да влезе в сила със задна дата, което означава, че получените вече от мандатоносителите 2 млн. лева няма да им бъдат отнети.
Кръстьо Петков, БСП: По-важно от приетите днес промени е в закона да се уреди финансирането на политическите партии от физически лица, за да се избегнат случаи като този с фондация “Демокрация”.