Близки и приятели на убития 18-годишен Емил Ботев се събраха пред Младежки театър, от където тръгна протестно шествие с крайна точка - Съдебната палата. В него се включиха около 200 души.

Близките на момчето се обединиха около настояването за доживотна присъда на извършителя на зверското убийство - британецът Мейсън Кристофър.

Някои от участниците в шествието „За справедливост" изразиха мнение, че трябва да се върнат Крумовите закони, тъй като само по този начин хората ще се стреснат и това ще доведе до намаляване на подобни трагични случаи.

Друга констатация, която направиха приятелите на убитото момче, е, че чужденците са облагодетелствани и винаги се разминават с по-леки присъди. Те се опасяват, че убиецът англичанин може да бъде екстрадиран и настояват процесът да протече в България.

„Един ковчег, опело и небесната квартира" - така възрастен човек, съпричастен към мъката на близките на Емил, описа пътя на убитото момче. Той обърна внимание и на друга актуална тема - а именно Закона за МВР, като изрази възмущението си от това, че престъпниците често са водени с качулки, техните имена се прикриват зад инициали.

В социалните мрежи, по данни на организаторите, 3000 души са заявили участие в шествието „За справедливост".

Крайната точка на шествието - Съдебната палата не е случайна, защото именно днес там се очакваше да се разглежда делото за убийството на Емил Ботев. Това обаче няма да се случи, тъй като Кристофър се е отказал да обжалва постановения му постоянен арест.

Припомняме, на 14 юни Софийски градски съд остави за постоянно в ареста Мейсън Кристофър, обвинен за убийстовото на Емил Ботев.

Протестното шествие тръгна по бул. „Дондуков", като достигна посолството на Великобритания. Още в самото начало близки и приятели на Емо запазиха едноминутно мълчание в негова памет. Пред посолството те разпънаха транспаранти в бял цвят с черни надписи „Няма да забравим и да простим!"; „Стига толкова жертви, ставайте робове!". Някои от тях носеха и българското знаме с надпис „Справедливост за Емо".

Шествието премина под звуците на тъпан. След като преминаха през посолството на Великобритания, където за малко спряха, шестващите продължиха към площад „Александър Батенберг", където движението беше спряно за 15 минути. Там те отново разпънаха транспарантите и изпяха българския химн. Приятелите на убитото момче се отправиха към Съдебната палата с викове „Справедливост".

След като шествието за справедливост пресече бул. „Витоша" и достигна крайната си точка - Съдебната палата, се оказа, че това не е краят на търсенето за справедливост от приятелите и близките на убитото момче. Организаторът на протеста Добромир Манасиев обяви, че ще се борят докрай, защото по този начин те отстояват и бъдещето си. От случаите досега приятелите на Емо се съмняват в правосъдната система, но вярват и се надяват, че убиецът ще получи справедлива присъда.

„Ще следим всяка стъпка на правосъдието и ако убиецът не получи присъдата, която ни удовлетворява, ако трябва ще спим тук", обяви Манасиев.

Той вярва, че Емо не си е отишъл случайно и смъртта му ще промени нещо в България. Приятелят му описа убитото момче като страхотен българин, който носел българския дух в себе си. Затова и днес приятелите му носеха тъпан, който да символизира именно тази характерна черта на мъртвото момче. Емо искал да остане в родната си страна, да се изучи и да промени към добро държавата.

„Мечтаеше да не сме тоалетната, както ни изобразяват европейците, в която си изхвърлят боклука, а да сме достойна европейска държава", заяви организаторът на шествието. По думите му приживе Емо се е борил за достойнството и за морала. Той щял да учи психология в Софийския университет. На матурата по философия изкарал сравнително висок резултат - 5.

Освен всичко това обаче Емо бил духовно ориентиран. Приятелят му разказа, че на всеки църковен празник младежът бил в църквата и помагал за курбани. Този факт се оказва, че не е никак случаен, тъй като на отбелязването на 9 дни, на 20 дни и на 40 дни от неговата смърт, в календара това са църковни празници. Именно днес се навършват 9 дни от убийството на Емо и поради това неговите родители не присъстваха на шествието.

Във фаталната нощ момчетата от „Горубляне" и момчетата от „Дружба" се спречкали. Приятелите на Емо не можаха да кажат каква е била причината за това, но се предполага, че момче на име Кристиян Бонев е извикал тези от „Дружба". Според Добромир Манасиев е показателно едно - от „Дружба" идват в „Горубляне", а не обратното.

Той определи англичанина, убил Емо, като хладнокръвен убиец. „Да прободеш четири пъти човек - два пъти в корема и два в сърцето, не е за спречкване", коментира Манасиев. По думите му убиецът е „един урод". Момчето разказа, че нито убитият му приятел, нито някое от останалите момчета са познавали англичанина. „Емо правеше и на мравката път". С тези думи организаторът на шествието и приятел на убитото момче описа добрината му.

Шествието приключи отново с едноминутно мълчание в памет на жертвата, така, както и започна. Организаторът Добромир Манасиев благодари на приятелите и на гражданите за съпричастността, която са демонстрирали и призова за още подобни действия, които ще зависят и от решението на българското правосъдие.