С уникална изложба Софийската градска художествена галерия и Сименс отбелязват 130 години от присъствието на марката на българския пазар. Тя представлява оригинална интерпретация на връзката между технологии и изкуство и продължава до 15 декември 2008 г. Нестандартният преглед на различните исторически етапи от развитието на България от ХIХ век до наши дни включва запазени продукти, носещи марката Сименс, техни фотографии и произведения на изкуството, пресъздаващи атмосферата за всеки период.
Сред най-интересните експонати с прочутата световна марка могат да се видят: модел на първата електрическа железница от 1879 г., измервателни уреди от 1905 г., помощно средство при намален слух от 1925 г., портативна кинокамера от 1934 г., морзов телеграфен апарат от 1940 г., пейсмейкър от 1958 г., персонален компютър от 1979 г., прахосмукачка, телефон и вентилатор от 30-те години на ХХ век, както и снимки на водноелектрическата централа в Царска Бистрица, която работи от 1912 г. година до днес, на новите мотриси Дезиро, на осветлението на исторически сгради в град Сливен и на новия разменно-сортировъчен център на Български пощи в град София.
Паралелната история на изкуството е представена чрез произведения на известни български скулптури и живописци като Андрей Николов, Иван Лазаров, Иван Милев, Антон Митов, Никола Михайлов, Бенчо Обрешков, Вера Недкова, Томас Кочев, Лика Янко, Александър Петров, Павел Койчев, Димитър Яранов и др.
В рамките на изложбата са показани и творби от млади български автори, които са част от колекцията на галерия Siemens art Lab във Виена - проект на компанията, който стартира през 1996 г. Започнала като проект, който да подпомага млади творци, днес галерията включва над 400 творби от повече от 130 европейски художници. Сред авторите са: Иван Мудов, Боряна Пандова, Иван Николов, Самуил Стоянов, Красимир Терзиев. Куратор на изложбата е Мария Василева; художник - Надежда Олег Ляхова.
Изложбата Технологии и изкуство, посветена на 130-годишнината от присъствието на марката Сименс в България, включва експонати от колекциите на Софийската градска художествена галерия и Националния политехнически музей.