Под заглавие "Рим на Балканите" кьолнският всекидневник "Щадтанцайгер", цитиран от Дойче Веле, помества материал за туристическата привлекателност и проблемите на българската столица.

Няма по-тъмна и по-мръсна столица в Европа от София, самокритично заяви кметът на града Бойко Борисов точно година преди да бъде избран на този пост. Но той се зарече да промени нещата, отбелязва изданието.

Внушителната катедрала "Александър Невски, православните църкви, университетската сграда от 1889 г., както и елегантната Народна библиотека и стилният клуб на военните в центъра на града нощем сега вече се къпят в светлината на новопоставените прожектори. Изкуственото нощно осветление придава особен чар на този град, в който си дават среща древното минало и посткомунистическото настояще, Изтокът и Западът. То откроява археологически разкопки, стари църкви, впечатляващата синагога и разположената недалеч от нея джамия от 16 - ти век, пише "Щадтанцайгер".   

На дневна светлина пък пред погледа изплуват в детайли историческите и архитектурни епохи с разкопки от римско време, символните сгради на виенски архитекти и комунистически властници.

Ресторанти и кафенета, пръснати в паркове и улици привличат посетители. Видни са обаче и проблемите на милионния град, станал столица едва през 1879г. Още през Средновековието, през 1382 г. той завладян от османите, а преди е носел славянското име Средец.

Безкрайни задръствания късат всекидневно нервите на стотици шофьори - нерядко минава повече от час, докато пропътуват едва няколко километра. Тъй като в София никога не са планирани околовръстни шосета, транспортното движение се стича хаотично от всички посоки към големите кръстовища.

Освен това в момента много централни улици се ремонтират, така че движението бива отклонявано по други улици и колите се придвижват със скоростта на костенурки. Поради финансови трудности строежът на метрото върви бавно, отбелязва още вестникът.  

Отскоро се подържа и почиства грижливо не само "триъгълника на властта" - пространството между седалището на правителството, президентството и парламента, където се развяват европейският флаг и флаговете на съюзниците на Нато и на страните от Евросъюза.

Само че градът има проблеми с отпадното стопанство. Пред редките археологически находки в центъра и римския амфитеатър от втори век почти всеки ден протестират граждани от предградията. Те са срещу изграждането на първото съоръжение, чрез което отпадъците на столицата ще бъдат отделяни, отстранявани или преработвани.

Независимо от проблемите на настоящето историци и експерти смятат, че бързо растящият и слънчев град има добри изгледи да се превърне в предпочитана туристическа цел в югоизточната част на Европейския съюз. Някои още отсега казват, че София е "Рим на Балканите".