Държавата убива строителния бранш. Липсата на индексация на договорите с публични възложители поставя под въпрос съществуването на целия отрасъл - и малки, и средни, и големи фирми. На всички вписани в Централния професионален регистър на строителя над 6000 хиляди компании. Това се казва в позиция на Камарата на строителите в България (КСБ) във връзка с отхвърлените вчера на първо четене от парламента промени в Закона за обществените поръчки.
"Окончателно стана ясно, че индексация няма да има - вчера парламентът отхвърли промените в Закона за обществените поръчки, които според управляващите трябваше да дадат възможност за нея. Стана ясно още, че и пари за индексация няма. Вече няма смисъл да водим разговори, нито да убеждаваме за необходимостта от актуализиране на договорите. Бяхме уверени от властта, че осъзнава сериозността на проблема и ще предприеме нужните действия да го разреши. Но бяхме излъгани. Държавата умишлено погубва цял отрасъл, който доскоро произвеждаше 10% от БВП. И който дава работа на 200 000 души, подчертават от КСБ.
От браншовата организация отбелязват, че строителният отрасъл включва изграждането на пътища, жп инфраструктура, жилищни и обществени сгради, пречиствателни станции, подмяна на водопроводни и канализационни мрежи, повишаване на енергийната ефективност на остарелия жилищен фонд и множество други дейности. Строителите заявяват, че сега проекти за милиарди във всички сфери с публични възложители няма да бъдат изпълнени и отговорността за това няма да е на изпълнителите.
"КСБ винаги е поддържала позиция да стои встрани от политическите интриги. Но не можем да замълчим, когато от най-високо ниво ни наричат мафия. Не можем да замълчим в името на нашите служители, които с гордост се наричат строители. Всичко, което е изградено в страната, е плод на общия ни труд. И не може да получаваме подобно отношение. КСБ ще продължи да защитава с всички законови средства интересите и честта на своите членове", посочват още от Камарата на строителите в България.