Вчерашното създаване на постоянната подкомисия за контрол на разузнавателните служби и службата „Охрана" показва на българските граждани, че и те могат да знаят повече за това как работят тези затворени по принцип служби. Това обясни депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев, цитиран от БНР.
"Необходимо е такава комисия да върши работата, която показва на НС, а оттам и на хората в България, че тези служби, макар да са с по-затворен, по-обособен характер на работа, могат да бъдат контролирани и в частта, в която това е позволено от закона, тяхната дейност да бъде показана на обществото", посочи Тошев.
По-важно според него е, че депутатите трябва да се ориентират в работата на тези служби и евентуално, ако се налага, да бъдат променени нормативните документи.
Тошев обясни, че това може да бъде извършено след широки консултации във всички парламентарни групи, така че те да продължат да работят в новите условия, в които се намира държавата.
rumen221
на 17.09.2009 в 11:57:16 #1Приятели, Контрол над службите от Парламента винаги ще означава - Политически контрол от случайни хора...!!! Как да функционират тези служби, В ИНТЕРЕС НА НАЦИОНАЛНАТА НИ СИГУРНОСТ и независимо от случайните политици и как да се контролира дейноста им, а и ОТ КОГО...!?!?!? Ефикасната защита на националните ни интереси НАЛАГАТ!!! - Създаване чрез "Закон за национална сигурност и информация" на „ Национална Агенция за сигурност и информация”, ръководеща и обобщаваща информацията на всички служби за информация и сигурност и НЕЗАВИСЕЩА ОТ ПОЛИТИЧЕСКАТА КОНЮКТУРА. Кадрите и да се набират от всички служби за информация и сигурност, след поне 10 г. стаж и ДОКАЗАНА ЛОЯЛНОСТ КЪМ БЪЛГАРИЯ. - Пълен достъп до АНАЛИТИЧНИТЕ и документите, да имат лично или чрез упълномощено лице, Президента, Председателя на Народното събрание и Министър-председателя и ограничен достъп(целеви информации), Министрите, Главния прокурор, Главния следовател, Началника на ГЩ и Главния секретар на МВР. - Пряк и пълен контрол върху агенцията трябва да има 15 членна „Независима национална комисия за Сигурност, Информация и Въоръжения”. Състава на комисията да се формира от по петима представителя на трите независими власти избрани от висшите им органи, за които е доказано, че нямат и не са имали нерегламентирани контакти с чужди тайни служби. Членовете на тази комисия, да се освобождават от други задължения и след 3 гдишен „предваритлен и ограничен мандат”, да имат 7 годишен реален мандат и статут, равен на главния прокурор.