
През изминалото денонощие са изнесени тактическите инженерни модули и модулите за аварийно-възстановителни работи.
В оказването на помощ на населението в бедстващите райони участват 403 военнослужещи и 89 единици техника от поделенията в Белене, Стара Загора, Пловдив, Казанлък, Карлово, Горна баня и Смолян.
Подготвя се техниката за укрепване, възстановяване и изграждане на диги, устройване на временни пътища.
Извършват се изкопни работи, разчистване на речни корита, доставка на питейна вода, отводняване и други.
Изкопани са 430 кубични метра земна маса, почистени са 320 метра речни корита, възстановени са 270 метра диги и е извършено укрепване на диги с 1600 чувала пръст, съобщават от пресцентъра на Министерство на отбраната.
През днешния и следващите дни усилията са съсредоточени върху възстановяването на диги по реките Искър и Лесковска край градовете Искър и Роман и край село Равно поле.
Извозват се скални маси и се изсипват в река Тополница, разчиства се коритото на река Тунджа.
Възстановяват се разрушените мостове край село Мусачево и село Драгичево.
Изпратените от поделение 44220 – Пловдив два тактически инженерни модула продължават изпълнението на поставените им задачи в бедстващите райони.
Двадесет и шест военнослужещи с необходимата инженерна техника извършват разчистване на речното корито на река Марица в района на Костенец.
Двадесет и един военнослужещи работят по укрепване на защитна дига на река Марица в района на село Оризаре.
Модулите са усилени с мобилизационна техника от националното стопанство и с техника от авиобазите Граф Игнатиево и Крумово.
За периода от 5 до 22.08.2005 г. в дейността за оказване помощ на населението в засегнатите от наводненията райони са участвали общо 1421 военнослужещи и 210 единици техника от Българската армия.