Готови сме ако не днес, то още утре да излезем на протест, защото финансовият удар по ресторантьорския бизнес е равен на фалит. Това каза за News.bg председателят на Сдружението на заведенията в България (СЗБ) Емил Коларов. Той поясни, че последната компенсация за бранша е била през април. Няма икономически мерки за подпомагане на бизнеса. За тази цел трябва да се актуализира бюджетът, но и предвижданите 420 милиона няма да стигнат до никъде. Няма изготвени мерки как ще бъде подпомогнат бизнесът, заяви той.

Другият сериозен проблем е, че браншът ще остане без персонал, защото заради всички тези отваряния и затваряния на ресторантите, хората търсят друго поприще. Той бе категоричен, че компромиси от бранша повече няма да се правят. Самият факт, че работим на 50% е голям компромис само по себе си, по думите на Коларов. "Не може нашият бранш да бъде винаги изкупителна жертва. За толкова време аз не видях супермаркетите да са затворени."

Попитан как ще коментира искането на имунизационен паспорт от служителите на ресторантьорския бранш, Коларов заяви, че е парадоксално неваксинирани служители на РЗИ, да идват и да проверяват служителите на ресторантите дали са се ваксинирали или не. Самият аз съм се ваксинирал, подчерта Коларов. Той бе категоричен, че първо трябва да бъдат ваксинирани държавните служители и лекарите, а след това държавата да иска другите хора да се ваксинират. Тук въпросът е защо българинът не иска да се ваксинира, отсече той.

България с действащо приложение за валидиране на Covid сертификати

България с действащо приложение за валидиране на Covid сертификати

Може да се използва и за проверка на сертификати на посетители

В сектора са направили анкети и проучвания. От колегите собственици на заведения над 42% са ваксинирани. От персонала над 60 са го прекарали. Когато въведат мерки за всички български граждани, тогава ние сме съгласни тези мерки да важат и за нас.

В заключение Коларов заяви, че с БХРА са създали Кризисен щаб за подпомагане на бранша. Решили сме да загърбим всякакви различния, за да станем един юмрук, който да защитава интересите на бранша. Той поясни, че щабът не е съставен още, решението е взето само преди дни, но се работи по въпроса.

Председателят на Българската Асоциация на заведенията Ричард Алибегов също изказа своята позиция по повод предложените мерки от главния здравен инспектор Ангел Кунчев. Алибегов бе категоричен, че не само от ресторантьорския бранш, но и от хотелиерския бизнес са готови за национален протест.

Той посочи, че се предлага хотелите да обслужват само с румсървиз и работа на заведения на закрито на 50 процента само срещу предоставяне на ваксинационен паспорт, което, по думите му, е и противоконституционно. Алибегов поясни, че 18% от ваксинираните души са пенсионери. Това е притеснително, защото няма да има клиенти, с които да работим.

Дори при евентуална актуализация на бюджета няма разписани мерки за хотелиерство и ресторантьорство и като цяло в бюджета няма предвидени пари за антикризисни мерки за затворени или ограничени бизнеси, има само за мярката "60 на 40", която е за заетите и само когато бизнесът работи. Държавата е абдикирала и прехвърля топката на бизнеса.

На 26 август се проведе Общо събрание между Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). По време на заседанието се взе решение от Общото събрание да се одобри взетото от Изпълнителното бюро решение за създаване на Кризисен щаб с консултативна и координираща роля между Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), чийто член е БХРА и подкрепилите идеята от Конфедерацията на български туристически бизнес като общи съвместни действия на бранша.

От Сдружението на заведенията във Варна вече обявиха протест утре, от 15 часа.

Малко преди да стане ясно предложението на главния здравен инспектор Ангел Кунчев представители на туристическия бранш разговаряха с представители на БСП в парламента. БСП организира поредица от срещи с професионални и граждански организации във връзка с връчения им трети мандат и нуждата от актуализация на бюджета. На срещата присъстваха представители на Конфедерацията на българския туристически бизнес и Алианса на туристическата индустрия в България.

Пред БСП от бранша са настояли освен за включване на конкретни мерки, насочени към туристическия бранш, мярката "60/40" е да остане, но при затваряне съотношението трябва да бъде преформатирано на "80/20" или "80/0", нужно е да има и обезщетение, което да покрива процент от оборота при спад.

От бранша призоваха за равнопоставеност на ограниченията за туристическите бизнеси и за другите бизнеси, както и да не се затварят бизнеси безпринципно и със заповед "от днес за утре". Сред другите искания на бранша са в актуализацията да се включат средства за PCR тестове, стимули за привличане на туристи с наближаването на зимния сезон, ваучери за туризъм и ставката от 9% ДДС да се запази безсрочно.