Може би е изненада, а може би просто изглежда така, факт е обаче, че "Спаси София" вече не са част от коалицията ПП-ДБ-СС, която се формира на локално ниво в София преди местните избори през есента на 2023 г., излъчи като кандидат за кмет Васил Терзиев и спечели 23 мандата в Столичния общински съвет (СОС).

Всъщност до цялостна интеграция на "Спаси София" във формацията ПП-ДБ така и не се стигна.

Проблемите започнаха още след като излезе изборният резултат и стана ясно, че локалната коалиция остава далеч от мнозинството от 31 мандата и ще трябва да си намери партньори, за да управлява Столичната община.

С други думи ПП-ДБ-СС нямаше как да приложат на практика управленската програма, която бяха изработили за София. Налагаше се да направят определени отстъпки и в нея да включат идеи, външни за тях, за да формират управленско мнозинство в СОС. Това така и не се случи, а работата на общинските съветници трайно се превърна в хаос, което естествено означава липса на ефективност във функционирането на общинския съвет.

Още от самото начало на този мандат на СОС личеше, че предстоят четири доста трудни години в управлението на София, през които кметът Васил Терзиев трябва да формира плаващи мнозинства и да използва рационално правомощията си, за да няма тежки и продължителни периоди на сътресение в Столичната община.

"Спаси София" очевидно не се чувстват комфортно в подобна обстановка, но също така те останаха и без полезен ход. Борис Бонев и компания имаха претенцията да са носителя на промяната, каквато смятаха, че задължително трябва да се случи след управлението на ГЕРБ в София. Бонев определено се беше ориентирал към кметското кресло, но ПП-ДБ решиха, че техният кандидат е Васил Терзиев и не дадоха никакви сигнали, че са склонни да отстъпят от неговата кандидатура.

При тази обстановка Борис Бонев и неговата формация трябваше да потърсят вариант, чрез който да продължат да са носител на промяната, но и да не влизат в конкуренция с ПП-ДБ, защото тази формация в много по-голяма степен беше припозната и свързвана с новите решения в българската политика и на национално, и на локално равнище. Така "Спаси София" се коалираха с ПП-ДБ, приемайки Васил Терзиев като кандидат за кмет, но позицията на председател на СОС трябваше да е за Борис Бонев.

Дотам обаче не се стигна точно, защото ПП-ДБ-СС не спечелиха достатъчно мандати и нямаше как самостоятелно да изберат Бонев на въпросната позиция.

Де факто стана така, че ПП-ДБ получиха своето (Терзиев стана кмет), а Спаси София останаха с празни ръце (Бонев е просто един от общинските съветници, какъвто беше и в предишния мандат). Вероятно усещането на Борис Бонев е, че е останал без развитие между двата мандата, въпреки че преди втория вече имаше регистрирана организация и готов екип, с който да управлява общината (според него самия).

През тази есен настоящият мандат ще се преполови и ще настъпи времето за постепенна подготовка за местната кампания през 2027 г. "Спаси София" и Борис Бонев очевидно са преценили, че вече е по-добре да се ориентират в тази посока, отколкото да продължат да се занимават с управлението, което в момента хем отнема от експертния потенциал на формацията, хем носи повече негативи, отколкото позитиви.

Най-вероятно "Спаси София" ще опитат самостоятелно да постигнат през 2027 г. това, което не можаха през 2023 г. поради появата на ПП-ДБ и необходимостта да се сближат максимално с тях, за да запазят имиджа си на субект, който е носител на обновяване и модернизация. Именно затова говори опитът на Борис Бонев да представя Васил Терзиев като напълно идентичен с ГЕРБ и възпроизвеждащ техния управленски модел в своя кметски мандат.

От момента на излизането от локалната коалиция с ПП-ДБ и прекратяването на подкрепата за Терзиев точно този опит е в основата на всяко публично изказване на Бонев.

Той дори заяви, че Йорданка Фандъкова и Терзиев са използвали еднакви думи, говорейки за управлението на София. По всяка вероятност Бонев и формацията му ще пробват да разгърнат позицията си през следващите месеци и към края на тази и през следващата година вече ще говорят, че на местно ниво в София има два типа политически формации - те и всички останали. Те като носител на промяната и всички останали като представители на статуквото.

Ако успеят да избутат ПП-ДБ при статуквото, това би означавало, че ще освободят широкото поле на промяната за себе си. Поне от настоящата гледа точка не изгледа, че би имало субект, който да им попречи да се разположат самостоятелно в него.

Избутването обаче е трудно осъществимо, защото има и процеси, които се развиват на национално равнище и те влияят на електората на ПП-ДБ в София. Или казано с други думи "Спаси София" трябва така да си наредят пасианса, че един и същи електорат на местно ниво в София да симпатизира на тях, а на национално - на ПП-ДБ, което може да се окаже сериозно предизвикателство за формацията на Борис Бонев.

Въобще няма да е изненада ако ситуацията за тях през 2027 г. се окаже много подобна на тази от 2023 г. Т.е. пак да им се наложи да търсят коалиционен формат, за да погледнат отново със същата увереност към Столичната община. Дори обаче ситуацията да се развие по този начин за "Спаси София", те пак биха могли да извлекат ползи от нея. Бонев може да опита да си осигури водеща роля по отношение на въпросите на местната власт.

Ако например форматът ПП-ДБ-СС се възстанови, ПП-ДБ да имат водеща роля относно националната политика, а "Спаси София" относно местната власт в столицата. В случай, че подобно развитие се окаже възможно, то това би била най-добрата сделка за Борис Бонев.

Тя със сигурност му гарантира номинацията за кмет през 2027 г., а шансовете за спечелване на изборите биха били много добри. Съвсем не е изключено подобен вариант да попада в плановете на Бонев и именно по тази причина той в момента да атакува най-вече Васил Терзиев, а не толкова формацията ПП-ДБ, нейните лидери или представителите ѝ в СОС.

За Васил Терзиев и коалицията ПП-ДБ мандатът в София ще продължава да е труден. На пръв поглед за този период, от повече от година и половина, от есента на 2023 г. насам, не изглежда да е настъпила някаква съществена промяна в управлението на града, в състоянието на градската среда или пък по отношение на кварталите. Именно проблемите вътре в кварталите бяха един от приоритетите на ПП-ДБ-СС и на Терзиев по време на предизборната кампания преди конституирането на настоящата местна власт.

Всъщност същия беше и приоритетът на ГЕРБ преди началото на последния кметски мандат на Йорданка Фандъкова. Ясно е, че тук има някакъв системен проблем, който не позволява на общината да навлезе решително в кварталите и да започне активна работа в тях.

Би било добре ако Васил Терзиев обърне повече внимание точно на тази ситуация и потърси решение за нея. Това определено може да спаси мандата му. Решаването на проблемите в кварталите би поставило управлението на кмета максимално близо до хората. Освен това всякакви инициативи, предложени пред СОС, в тази посока ще намерят подкрепа. Никой не би посмял открито да се противопостави на политики, които очевидно биха били полезни за гражданите.

Управлението на Терзиев все още е в неговите ръце и в ръцете на общинските съветници в СОС, които го подкрепят. Оттеглянето на "Спаси София" обаче е сигнал, че управлението трябва да бъде преразгледано и част от неговите аспекти - ревизирани.

Иначе кметът рискува да продължи да функционира единствено като шеф на администрацията, а развитието на града да остане без "пилот" и да загуби посоката. Подобен вариант би бил меко казано неприемлив, защото така София би останала без настояще и това, на което единствено може да се надява е бъдещето, а то ще настъпи едва през 2027 г.