Тези дни българските и румънските читатели имаха удоволствието да научат, че още един политик в "Стара Европа" - Хеерт Вилдерс (Geert Wilders) е решил да спечели някакви изборни дивиденти за сметка на колективния фалстарт на нашето общо еврочленство от двете страни на Дунава.
На читателите със сигурност ще е интересно да научат, коя е партията понесла знамето на борбата с "Най-нова Европа".
(Молим всички, които смятат, че българите са най-старите европейци да ни извинят и да не ни засипват с критики. Названието "Най-нова Европа" отразява единствено факта, че България и Румъния са двете последни страни, станали членове на ЕС до този момент).
На тях ще им е любопитно и да проследят, макар и "отгоре - отгоре", кариерата на лидера на "Партията на свободата", обявил българите и румънците за "корумпирани нации", които трябва да бъдат хванати за ухо и изведени извън пределите на Европейския съюз.
Историята на Партията на свободата (PVV Partij voor de vrijheid) започва с напускането на Хеерт Вилдерс (Geert Wilders) от Народната партия за свобода и демокрация (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie - VVD).
Както при повечето политици от типа на Вилдерс, причината е отказът на партийното ръководство да го постави начело на изборна листа през 2004 г. Така през месец септември същата година, Вилдерс напуска с гръм и трясък дотогавашната си партия и се явява на парламентарните избори със собствена листа.
Естествено, един школуван демагог като Вилдерс, никога няма да признае, че кавгата с партийното ръководство е за персоналния му парламентарен мандат и за личното му честолюбие.
Той намира отличен повод за развод и скандал в политиката на Народната партия за свобода и демокрация (VVD) по отношение на проблема за присъединяването на Турция към ЕС.
VVD има до голяма степен положително отношение към членството на Турция в ЕС и Вилдерс не пропуска да заклейми тази гледна точка. От този момент на знемето му винаги ще присъстват лозунги срещу "навлеците" в ЕС - първо срещу мюсюлманите, а след това и срещу българите и румънците.
Тези дни крилатата фраза на Вилдерс относно членството на Турция в ЕС обиколи света. Всички средства за масово осведомяване повтаряха неговото изявление, че Турция не трябва да става член на ЕС "не сега, не след 100 години, не след 1000 години, а въобще никога".
С този речитатив на уста, още през 2004 г., Вилдерс напуска либералната VVD и поема сам да търси попътни ветрове в морето на политичаското предприемачество.
Действително VVD е твърде "системна" и твърде "улегнала" партия за хора с амбициите на Вилдерс. Партията е смятана за най-сериозния поддръжник на частното предприемачество в Нидерландия.
Въпреки, че в програмно отношение не отрича така наречената "държава на благоденствието" (welfare state), наблюдателите я оценяват като най-сериозният застъпник на икономическия либерализъм в страната.
В този си вид партията съществува от 1948 г., когато към съществувалата тогава Партия на свободата (Partij van de Vrijheid) се присъединява една по-либерално мислеща фракция от социалдемократическата Партия на труда.
Когато Вилдерс търси име за новата си формация, той съвсем съзнателно избира име, което е практически същото на нидерландски - Partij voor de Vrijheid. На политическата сцена в Нидерландия отново се появява Партия на свободата, но в съвсем нов, популистко-ксенофобски вариант, аранжиран от амбициозния Вилдерс.
Като говорим за "системността" на Народната партия за свобода и демокрация, трябва да отбележим, че в годините след Втората световна война, VVD благопристойно редува периоди на участие в управлението с пребиваване в опозиция.
Фактически, от 1948 до 2008 г., партията от която се рои новата формация на Вилдерс е 41 години в изпълнителната власт и 22 години в опозиция.
Солидна политическа история, но на Вилдерс не му се върви по утъпканите коридори, а и смята, че идеите му са къде - къде по-оригинални.
Съпартийците му от VVD доста наивно са се надявали, че след като си получи така желаният мандат и седне в Долната камара на Генералните щати (Парламента - Tweede kamer der Staten-Generaal), Вилдерс ще се присъедини обратно към парламентарната група на Народната партия за свобода и демокрация.
Скоро обаче им се е наложило да разберат, че мотивите на Вилдерс отиват много далече от простото натриване на носа на партийното ръководство.
Вилдерс вече мечтае за собствена партия и за личен пробив на най-високо равнище в политическия живот на "Ниските земи". В Долната камара той сяда като еднолична парламентарна фракция - Група Вилдерс (Groep Wilders).
Шило в торба не седи и през 2005 г., Вилдерс успява да заеме една от водещите позиции в кампанията срещу приемането на Европейската конституция. Холандските избиратели отхвърлят Конституцията с 62 процента от гласувалите и лидерът на Партията на свободата записва нови точки в актива си.
След парламентарните избори през 2006 г., Барт Ян Спруут - човек смятан за един от най-влиятелните съвременни холандски консервативни историци, публицисти и писатели (директор на консервативната фондация Едмънд Бър) - доста невъздържано, но от сърце, заявява, че в PVV съществува "естествена тенденция към фашизъм".
Колкото и да сме резервирани към етикетирането на всичко с лепенката "фашизъм", не можем да не признаем, че Спруут съвсем точно е усетил мощния ксенофобски уклон на PVV, насочван под вещото ръководство на Вилдерс.
Подобна, дори още по-остра оценка прави и седмичното списание "HP/De Tijd". Според публикация в "HP/De Tijd" от месец декември 2006 г., Партията на свободата е своеобразен религиозен култ, в който изключително недоверчивият и почти параноичен Вилдерс подбира само лично верни нему членове.
Обществената реакция към атаките срещу Вилдерс е поляризирана. В негова защита се обявява таблоидния вестник "De Pers" (в превод - "Пресата", който е ежедневник с 700 000 чроя тираж).
Така се стига до последните изявления на Вилдерс, който е решил да кандидатира партията си на изборите за Европеайски парламент.
В предизборната кампания Вилдерс смята да разиграе картата на задължителното за всяка европейска държава фермерско недоволство, да обещае че ще напъди от ЕС България и Румъния и като кулминация - ще начертае визията си за връщане на ЕС към първоначалната му цел - икономическото сътрудничество.
Читателите са достатъчно интелигентни за да отговорят всеки сам за себе си на нападките на Вилдерс.
Авторът ще се ограничи само с две забалежки. Първата е, че ако Вилдерс наистина е загрижен за корупцията в България и Румъния, то той би трябвало да си дава сметка, че единственият фактор, който наистина оказва някакво забележимо влияние върху корупционната среда е критиката на Брюксел.
Единствено институциите на ЕС на този етап успяват да разклатят водата в корупционното блато у нас, хвърляйки в него доста едри камъни. Евентуалното налагане на предпазна клауза на правосъдието в България и в по-далечна перспектива - измислянето на формално основание и на техника за отстраняването й от ЕС е "радужна мечта" на лобито на корупционистите, на "институционализираните крадци" и на най-тъмните сили в България, които са и най-антиевропейски по съвместителство.
Или Вилдерс се заблуждава в преценката си как трябва да се води борбата с корупцията в България (и Румъния) или на него просто не му пука за съдбата на Европейския съюз и иска да изкара гласове за сметка на страхове, раздухвани сред холандските грасоподаватели.
Аз гласувам за втората хипотеза.
Втората ми бележка е, че в качеството си на професионален евроскептик, Вилдерс е забравил за какво в крайна сметка е създаден ЕС. ЕС е създаден с едничката цел да ПАЗИ МИРА В ЕВРОПА с всички възможни средства.
Икономическото сътрудничество е едно чудесно средство за това.
Европейското споразумение за въглища и стомана, създаването на Евратом и прочее и прочее, са инструменти с които се осъществява това сътрудничество имащо за цел установяването на вечен мир в Европа.
Вилдерс впряга каруцата пред коня и обявява, че ще се бори за връщането на ЕС към първоначалните му идеали. Дрън - дрън, както обичат да се изразяват разговорно българите.
Бидейки популист в кръвта си, в костния си мозък, та дори и в потта си, Вилдерс единствено търси актуални страхове и психози, които да яхне в поредната си кампания. Смятайки, че мюсюлманската заплаха се е пиозтъркала, той търси "нови ресурси" в лицето на опашкарите в ЕС- Блъгария и Румъния.
Самият му подход показва неговата абсолютна неискреност и опортюнизъм. Ислямският радикализъм не е престанал да бъде заплаха за Европа.
Приключването на мандата на Джордж Буш не означава приключване на мандата нито на Осама бин Ладен, нито на мароканските и алжирски ислямски радикали.
Световните терористични мрежи (явяващи се по своята същност не организации, а типични дезорганизации), действащи в братска, синергична връзка с организираната престъпност изобщо не възнамеряват да преустановят спорната си и доходна дейност.
Търсенето на нов враг в лицето на България и Румъния, показва единствено изчерпване на идеите и на реториката на Вилдерс, а не промяна на основните вектори на терористични и криминални заплахи в Европа.
Между другото, точно България и Румъния са все още острови на спокойствието по отношение на развитието на радикалния ислям, халифата и самоубийствения тероризъм. (Все пак - да чукаме сто пъти на дърво...).
Друг е въпросът, че вътрешното положение в България и дори в още по-голяма степен - в Румъния, облагодетелствува размахването на плашилото на източноевропейската корупция.
Като български граждани ние най-добре знаем, какви травми на общественото съзнание нанасят корпуционните феномени. Но това не значи, че поведението и изявленията на Вилдерс заслужават, каквото и да е одобрение.
Той не е загрижен за обществето в България и Румъния. Той е загрижен единствено да открие някакъв нов, екзотичен враг, който да има материален образ на картата на света и с който да могат да бъдат плашени и манипулирани нидерландските избиратели.
Ако съдим по резултатите от изборите през 2006 г. - 579 490 гласа, отговарящи на 5,90 процента от гласовете, донесли на Пратията на свободата 9 (девет) мандата в Долната камара на Парламента, Вилдерс знае какво прави.
Той е поредният самороден политически талант, паразитиращ върху недоволството на избирателите от натрупващата се ентропия в политическата система и върху техните антисистемни настроения.
Можем да очакваме с интерес реакциите и аргументите на българските политически партии по изявленията на Вилдерс. За тях само ще напомня популярната поговорка - "Куче, което не знае КАК да лае, само вкарва вълка в кошарата".
USD
CHF
GBP
shtarkel
на 24.02.2009 в 07:50:27 #11Спарко,абсолютно!Ето да вземем Испания!Навремето след диктатурата на Франко испанците са били супер бедни!Работели са най-черната работа в Франция и Италия!Благодарение на еврофондовете се оправят!Ти се занимаваш с бизнес и мисля че добре знаеш колко важно е свободното движение на стоки,пари и хора!Отделно Европа се превръща в един много мощен коректив на властта!Шамарите и задвратките които летят от Брюксел доказаха и на децата какви крадци и некадърници са начело на България!Европейците не са виновни че парите им изчезват като в черна дупка!Те спират парите с право!България е на загуба от членството заради собственото си некадърно правителство!Но това е за момента!В дългосрочен план членството е стратегически важно за България!
Читател
на 24.02.2009 в 07:48:10 #10Интересно защо намеците за напускане на ЕС се появиха заедно с разкритията за голяма корупция от управляващите? След нас потоп! Или поне напускане на ЕС за замазване на следите.
Спарко
на 24.02.2009 в 07:43:51 #9Да прегърнат НАТО и ЕС
за кво ни е бе? Я да питам, вие лично за себе си, някаква полза от Нато и ЕС видяхте ли?
shtarkel
на 24.02.2009 в 07:39:34 #8А вие какво очаквате от социалисти и комсомолци!?Да прегърнат НАТО и ЕС!?Че Сергейчо е роден в СССР!Но БСП си има твърд електорат от малоумни пенсионери и разни идиоти като Кихано и подобни!За последните 12 години комунистите докарват България за втори път до ръба!
nik46sozo1
на 24.02.2009 в 07:33:11 #7Ако има някой, който най-свирепо иска България извън Европа и НАТО, това е руският агент ГОЦЕ Първанов. Това е аксиома и не подлежи на доказване. Само вижте какво прави, думите му са пълна демагогия и лъжи. Предлагам да обявиме Гоце Първанов за НЕевропеец и НЕчлен на Европейския Съюз и НАТО, като му се въведе входна виза за страните на Европа. Смятам че това ще е справедливо за усилията, които полага за благото на Съветския съюз, пардон Русия.

мацко
на 24.02.2009 в 07:32:22 #6Бойчо Регистриран на: 16.05.2007, 13:5...
българско домати
на 24.02.2009 в 07:32:03 #5Турция не трябва да става член на ЕС "не сега, не след 100 години, не след 1000 години, а въобще никога".
Между другото, точно България и Румъния са все още острови на спокойствието по отношение на развитието на радикалния ислям, халифата и самоубийствения тероризъм. (Все пак - да чукаме сто пъти на дърво...).
Само с чукане не става, майка...
Бойчо
на 24.02.2009 в 07:28:52 #4Г-н Дечев, на нас този тип Хеерт Вилдерс ни е последния проблем. Нашата трагедия идва от това, че май собствените ни управляващи - БСП-ДПС /НДСВ не ги броя за живи вече/ искат България да е извън ЕС и правят всичко възможно да ни изгонят или поне да обезмислят членството ни. А най-лошото е, че ако продължи изграждането ни на имидж, като "най-корумпираната държава в съюза" не само подобни екстремисти ще поставят въпроса за изгонването ни на дневен ред. Вниманието ни трябва да се съсредоточи предимно към първопричините за това да сме "детето-идиотче" и "черната овца" на Европа, а те са в България и по-точно казано в онази престъпна политическа класа, която под различни маски не е изпускала управлението на държавата през последните десетилетия и винаги по някакъв начин е упражнявала контрол и влияние над него. Каквото и да е казал този Вилдерс, то повода и аргументите, които излага са му предоставени от некадърното и крадливо управление на България.
shtarkel
на 24.02.2009 в 07:28:50 #3Ако сме честни човека е прав!В Германия са вдигнали ръце от турци и подобни!В Испания и Франция е пълно с чернилки като повечето от тях правят само простотии!Парите на ЕС потъват като в черна дупка!Корупция,лъжи и действия само на хартия!Това е работата на българското правителство!И съвсем естествено в Европа се зараждат настроения срещу българи,румънци и тн!Особено в зората на демокрацията България изнасяше само сводници,автокрадци и наркодилъри!Цигани с български паспорти предвождащи орди от джебчийки овършаха цяла Европа!Наскоро хванаха такива в Австралия!!!!И хората се пазят!И с право!
Минувач
на 24.02.2009 в 07:24:40 #2Куха статия. Евроскептицизмът е от край време е обхванал българите. Защо не се осмелиха да направят референдум за влизането ни в ЕС? Защото прогнозата беше, че само 35% от българите ще гласуват "ЗА", ако им се обяснят предимствата и недостатъците. В момента единственото предимство на нашето членство е външния контрол върху дейността на институциите ни, които въпреки че ги заливаме с документи и кухи цифри, не ни вярват. Относно финансовите предимства: принудени сме да броим само парите, които сме загубили поради некадърното и крадливо управление. Най-лошата позиция, която нашето правителство заема винаги, е тази на щрауса, като си зарива главата в пясъка за всяка критика. При това всички виждат мръсния ни задник.
Aдонай
на 24.02.2009 в 07:16:23 #1Пухи,краткоста е сестра на гениалноста.....
Сигур ти плащат на буква....
