Очаква се 2025 г. да бъде повратна точка във войната в Украйна, която ще навлезе в четвъртата си година. Европа не може да си позволи да пропусне очакваните мирни преговори, пише Ерик Шол в статия за френския вестник L"Express.

На 4 февруари 1945 г. Сталин, Рузвелт и Чърчил се срещат на брега на Черно море, в Крим, за да положат основите на мира. Конференцията в Ялта ще доведе до подялба на света - и по-специално на Европа - между трите бъдещи велики победителки във Втората световна война. Осемдесет години по-късно ще видим ли Доналд Тръмп и Владимир Путин да седят на масата за преговори, за да сложат край на тази война в Украйна, която е на път да навлезе в своята четвърта година? Бъдещият американски президент обеща: ще разреши конфликта за по-малко от двадесет и четири часа. Но подобно на Рузвелт през 1945 г., той ще се нуждае от сътрудничеството на Москва, ако иска да постигне целите си.

Спомняме си илюзорния "взискателен диалог", воден от Емануел Макрон с домакина на Кремъл няколко дни преди руската инвазия в Украйна: можете ли наистина да дискутирате с Владимир Путин, диктатор, който изпраща войниците си в месомелачката, за да се опитат да погълнат няколко допълнителни квадратни километра, за да изглеждате в позиция на сила, когато дойде време за преговори?

Засега украинците продължават да показват на останалия свят своята героична смелост. "Ние се борим, защото това е нашият дом", обобщава Марина Кумеда, автор на "Дневникът на една украинка" (Editions de l"Aube, 2023). В кабинетите си дипломатите разработват сценарии, като са убедени в няколко неща. Първо, 2025 г. наистина ще представлява повратна точка в тази война. Колкото и да е непредвидим, Доналд Тръмп несъмнено ще помогне за разрешаването на ситуацията. Всеки, който вече мечтае за Нобеловата награда за мир, със сигурност има амбицията. "Това представлява трудност, но и много възможности в очите на украинците", оценява Анна-Колин Лебедев, преподавател по политически науки в университета Париж-Нантер.

Но за какъв мир говорим? Защото - и това е второто убеждение - Украйна ще трябва да приеме териториални загуби. При условие, че се получат солидни гаранции както за суверенитета на страната, така и за нейната физическа сигурност. Но кой ще даде тези гаранции, когато американската помощ за Киев в момента е спряна?

"2025 г. ще изправи всички пред техните отговорности, анализира Камий Гран, изследовател в Европейския съвет за международни отношения и бивш заместник-генерален секретар на НАТО. Европа ще трябва да покаже, че може да поеме по-голям дял от тежестта.

"Дойде време за европейско пробуждане, за да не оставяме Доналд Тръмп и Владимир Путин сами да преговарят за излизане от украинския конфликт. Защото не можем да си представим справедлив свят без Украйна и Европа. От решаващо значение е да се избегне повторението на играта на глупака от Ялта, който накара Чърчил да каже, само година след конференцията в Крим: "Няма да преодолеем трудностите и опасностите, като крием лицата си. Няма да ги накараме да изчезнат, като просто чакаме да видим какво ще се случи [...] Необходимо ни е споразумение и колкото по-дълго отлагаме да го постигнем, толкова по-трудно ще бъде да го намерим и толкова по-големи ще станат опасностите, които ни заплашват.

През 2025 г. тези опасности никога не са заплашвали толкова много Европа от следвоенния период."