Световна пандемия, три месеца загубено житейско време, затворени по домовете, половинчато дистанционно образование, безработица и бързо ескалиращо обществено недоволство. Как може тази удивителна, богата на приключения, година да стане по-специална за българската младеж? Отговорът бе предложен от министъра на отбраната Красимир Каракачанов.
Когато преди месец премиерът заяви, че ще ремонтира кабинета, забрави да спомене, че ремонтът ще е основен и не на собствения му кабинет, а на цялата му сграда, сиреч държавата. В плана за нова Конституция - старата, ама нова, така де, с промени - всеки реши, че е достатъчно кадърен, за да си добавя каквото му хрумне. Така изведнъж всички политически партии започнаха по собствените си убеждения да предлагат нововъведения в основния закон. Впечатляващо поле за изява намериха "патриотите". Лидерът на ВМРО лансира шест предложения, които да бъдат включени в проекта за Конституция. Едното от тях е дългогодишната му прищявка да бъда върната казармата. Идеята за военна служба се шари отдавна в различни нюанси - доброволна, препоръчителна, задължителна, както и с различни мотиви за нейното възобновяване. През юли месец (като цяло на няколко месеца по веднъж) се появиха заглавия, че Каракачанов внася проект в МС за доброволната военна служба, като срокът й беше предвиден за 6 месеца. Разбира се, съпътстваха я множество привилегии за преминалите я - работа в сферата на сигурността. Сега, когато се предвиждат промени в КРБ, изведнъж предложената военна служба бързо премина от доброволна към наборна, сиреч задължителна.
Мотивите за възстановяването на наборната военна служба са впечатляващо абсурдни. Аргументацията на министър Каракачанов е, че задължителната казарма ще възпита младите в родолюбие и ценности и ще се гарантира националната сигурност. В добавка идва прозрението на министъра, че казармата ще бъде използвана с цел отдалечаване на младежта от нашумялата джендър идеология и нейното вредно влияние.
"На нож! Да спрем заплахата от Запад! Заедно срещу джендър пропагандата!" - навярно така би изглеждала идеята на министъра на отбраната преди няколко десетилетия. Ако разгледаме внимателно мотивите за задължителна казарма, ще усетим един лек социалистически полъх. За щастие, смея да твърдя, че досега липсата на казарма не ме е лишила от родолюбие и ценности, а пък в случай че "повиквателната" дойде, не очаквам някакъв особен духовен катарзис. Вероятно максималното, което ще успея да извлека от една военна служба, е впечатляващото умение да разглобявам автомат "Калашников" за седем секунди. Всъщност какво по-ценно умение може да ми е необходимо в 21 век? Да измета есенните листа от плаца - това и сега умея.
Родолюбието и ценностите са нравствени категории, които се възпитават в далеч по-ранна възраст. Те зависят от семейната и социалната среда. В казармата единствената вероятност е да те поукротят, ако си с по-буен и непримирим нрав - все пак там изпълняваш заповеди, маршируваш в строй, нямаш право на лично мнение и като цяло мисленето не е на особена почит. Каква по-подходяща среда за един млад човек?
Що се отнася до националната сигурност - "светът е голям и спасение дебне отвсякъде". Заради осъзнаването, че война, постигане на национална сигурност и отстояване на суверенитет не се водят в 21 век с множество войници бе отменена задължителната военна служба през 2007 г.
Българският писател Михаил Вешим в една от своите книги красноречиво описва нуждата от военна служба: "Сред абсурдите на строя беше и нашето присъствие в казармата... През 50-те и 60-те години, при по-обтегнати отношения между Изтока и Запада, висшистите са служили по няколко месеца - и то през ваканциите. В началото на 80-те (времена на уж политическо разведряване) нас ни вкараха за две години, а ни задържаха и три месеца допълнително... Толкова ли бяхме нужни на родината като войници - ние, философи, филолози, юристи, инженери, ветеринарни доктори? Трябваше ли да има задължителна военна служба за всички, пък и две години?"
Кому сме толкова необходими сега, питам аз? Членството ни в НАТО, миролюбивото време, в което имаме щастието да живеем (в частност на Стария континент), членството ни в ЕС не предполагат мобилизирането и масовото подготвяне на военни кадри. Не и когато държавата ни е в последните класации по много други параграфи. Военната служба би изисквала отделянето на много държавни средства. Каузата е безсмислена, предвид агонизиращите далеч по-важни системи, като тези на здравеопазването и образованието. Всъщност, за да не отхвърлим изцяло необходимостта от военна подготовка поне като част от общата култура на младите, би било много по-приемливо да бъдат въведени седмични училищни часове в 11. и 12. клас, които напълно биха задоволили нужните познания за времето, в което живеем.
Джендърите са заплахата на 21. век. Фактически не проумявам как казармата ще повлияе положително на сексуалната ориентация на един младеж, като го затвориш в една спалня с още стотина мъже за дълъг период от време. Сигурно има някаква казармена тайна, която ми убягва. Светът, в който живеем, е твърде либерален, безспорен факт. Възпитан съм в патриархално и консервативно семейство, не благодарение на военната служба на баща ми, но пак умът ми не може да проумее реплика от устата на военен: "Иванов, свали роклята, ти си мъж! Това е заповед!". В противен случай - "Разстрел, и след разстрела - червеи. Това е толкоз просто и логично", или? Нима такъв е антиджендър планът на министър Каракачанов? Дано не...
Като сме захапали образователната система - полова и сексуална грамотност също не се изучава качествено. Положението е... каквото научиш в междучасието или като извънкласна дейност. Но защо да инвестираме в образованието на децата, като можем да ги облечем във въшкарници да маршируват и да им втълпим какви да бъдат.
Или пък това е Каракачановата "Жалба за младост"*.
Напоследък масово се правят констатации за деградацията на младежта. Казармата би задълбочила проблема, като уеднакви всички, превърне ги от личности в бойни единици, изпълняващи всякакъв вид нелепи заповеди. Създаването на мислещи личности с принос за националното бъдеще е необходимостта, в която никой не се вглежда.
*"Жалба за младост" - емблематична песен, изпълнена от Тодор Колев, текст на Михаил Белчев, композитор Морис Аладжем.
LoneRanger
на 06.09.2020 в 01:00:35 #21Аз пак да питам. Какво, за бога, имат общо джендърите с отбраната на страната с наборна армия. Момчета да не сте прекалила с филмите за Рамбо???
LoneRanger
на 28.08.2020 в 13:33:33 #20... и при три предположения: 1. Евентуалният враг няма да използва тактическо и стратегическо ядрено оръжие. 2. Ще воюваме с една страна. 3. Съюзниците ще се позабавят с реакцията си поне месец.
LoneRanger
на 28.08.2020 в 13:07:59 #19Полковник, слез за малко до нашето ниво. Ако ти трябваше да се готвиш за отбранителна война с минимум ресурси, какво щеше да направиш приоритетно?
NaskoZashtoto
на 28.08.2020 в 13:03:28 #18Маро, и аз съм офицер от запаса, ама никога не съм си позволил да се изродя в шапкар, за който не съществува друго мнение. Няма значение какво ти е воинското звание. Дали ще има полза от всеобща казарма ще зависи не само от офицерите, но и от редниците. А с такива офицери като тебе, дето само знаят да гонят войската “за сплотяване на колектива” никой наборен войник няма да служи и да се учи на военно дело с желание.
LoneRanger
на 28.08.2020 в 11:32:27 #17Дано не ми се смеят специалистите, но май от военна гледна точка, на Швейцарците човек с калашник им прави по-голям смисъл отколкото на нас. Тяхната география подбива предимствата на танковете и авиацията спрямо тези на пехотата. Сигурен съм, че наред с калашниците, Швейцарците са се погрижили да заредят в (или до) градовете достатъчно провизии и муниции, за да издържат на обсада. Това не е евтино... Освен това, от доктринална точка, да се гласиш за подобен сценарий май е тъпо. Коя държава в наши дни ще окупира цяла друга държава. Това е скъпо занимание. Като почнат ембаргата, изтеглянето на капитали, спирането на икономиката, поради отклоняване на човешки ресурс към армията. Недоволство вкъщи... САЩ не можаха един Афганистан да окупират както трябва. Южна Африка се насраха в една Намибия. И т.н. и т.н. Сценарият по-скоро трябва да е гражданска война с намеса на външна сила, която да отдели малък анклав от държавицата ни и да го окупира. Аз като живея на Дунава и евентуално трябва да отида до Хасково с моя калашник при положение и че не можем да удържим въздуха... Мани...Даже няма да можем да се наредим за атака стил Първата световна война... Вижте ги украинците...
LoneRanger
на 27.08.2020 в 22:58:57 #16Бих се съгласил с твърдението, ако го разместиш - "Без държава няма армия". Защото без държава (или с калпава такава) няма икономика, няма данъци, и няма няма военен бюджет. А без военен бюджет армията, наборна или професионална, не струва. А според мен в Швейцария си държат оръжието вкъщи (даже май със запечатан пакет патрони), защото са цивилизована държава. Дай ни на нас калашник вкъщи и ела да видиш дали ще заприличаме на Швейцария или ще заприличаме на Ирак.
LoneRanger
на 27.08.2020 в 17:20:58 #15Още една гадна питанка. Ако казармата е за възпитаване на патриотизъм, само мъжете ли трябва да ходят? Жените не трябва ли също да бъдат приобщени към каузата? В крайна живеем във време на безпрецедентно равенство на половете. Няма ли да се сърдят, когато някакъв мъж ги предреди за позиция в държавната администрация, защото му се полага предимство, произтичащо от това, че е ходил казарма? И не е ли изключването им от потенциално военно обучение някакъв намек, че на тази възраст са годни само да раждат деца?
NaskoZashtoto
на 27.08.2020 в 10:13:49 #14Благодарност за самотния рейнджър, че подробно и разбираемо обясни това, за което аз писах съвсем на кратко. По мое време нямаше надписи над контактите-социализЪма се грижеше за Човека(горе-долу всички го знаеха кой е), а не за хората. И военната ни доктрина беше не да победим, а да задържим противника(днешния съюзник) ден-два, докато дойде истинска армия с истинска техника, с която може и да спечели войната. Днешната е същата, само сменихме съюзника. Затова наборната армия, дето знае само от коя страна се държи калашника, колкото и да е голяма, е обречена като иракската. Излишно, скъпо, безполезно.
LoneRanger
на 26.08.2020 в 21:11:15 #13Надявах се още някой да напише нещо, за да Ви залея пак всички с мъдрост на кило. По принцип съм съгласен с Архангела за мотивите. Има опасност. Далечна, но все по-реална. Въпросът е дали наборната служба ще помогне или попречи. И както всички са съгласни - как ще бъде реализирана. За да се случи, според мен, трябва нещо малко повече от гол член в конституцията, дописан на коляно. Трябва план, който да включва: 1. Професионализъм. Времето на сапунките сутрин и вечер, на метенето на листата и всякакви други простотии никога не трябва да се връща. Ако трябва да се отреже дърво или да се боядисат цокли, това е работа на специално назначени цивилни. Наборните са там, стиктно за да се научат как се води война и как се действа организирано - нещо което ще ги направи повече мъже. 2. Нови играчки и старегия. Колкото и патриотично да е настроен, човек няма да тръгне на война, ако не е убеден, че има шанс да я спечели. Ако вярва, че такъв шанс няма, няма да вземе и обучението си насериозно. Спомням си когато ни представяха в казармата някакъв БТР /може да е бил БТР60/. " ...Плува с 5 км в час и т.н. Има и нощо виждане. Светваш тука с илюминатора и гледаш в нощта..." Да ама аз бях гледал Дискавъри за "Пустинна буря" и знаех, че от 80те години западните армии имат по-модерни системи, на които не им трябва отромен инфрачервен фар. Спомням си, че ми мина през ума да питам старшината нещо от рода на това дали ако го светнеш в присъствието на враг с техника, произведена след 1980та, няма да му лъснеш кат гол на слънце ***, намазан обилно с вазелин. Не попитах и добре направих, щото иначе моят такъв сигурно щеше да пострада. 3. Кадърни офицери. Идеално с боен опит. Имаше статия в която пише, че сме пратили 27000 военнослужещи в мисии зад граница през последните 30 години. И колко от тях сега са офицери в армията? Май не толкова много на фона на внушителната бройка на хартията. Да не сме броили едни и същи хора по няколко пъти? И ето го дяволът в детайлите. Като теглиш масрафа колко ще струват тези три прости наглед неща, осъзнаваш БЕЗНАЗЕЖДНОСТТА на идеята. Щото няма кадърни офицери без да им взигнеш заплатата поне до нивата на компютърджиите. И защото на чичо Сашо, дето ще коси тревата и ще отпушва тоалетните, ще трябва да му плащаш заплата. И защото един танк от рода на Леопард 2 срува сигурно 7-8 милиона долара. Чакайте малко, ние си имаме достатъчно професионална армия, за да кара и поддържа танковете, бронираните коли и самолетите! Танковете, заедно с най-древните боклуци бяха около 400. Повечето от тях, гресирани и мирно ръждясващи някъде в резерва от средата на 90те години. Бронираните машини май бяха около хиляда, а самолетите не ги знам. Наборните военнослужещи, ако не дай си боже избухне война, ще бъдат в най-добрия случай партизани а ла "Ислямска държава". Готови ли сме да ги учим как се правят импровизирани взривни устройства, как се дерайлират влакове и как се противодейства на техники за разпит? Ами ако решат да използват придобитите знания в домашни условия? Архангелът дали не намеква за подход при който по-мургавите ще мават кирки, а по-белите ще се учат как се залагат и обезвреждат противотанкови мини? Щото едно време е било така. Но сега е пълен абсурд. Е това е популизма в най-чистата си форма. Пишеш закони, за които нямаш никаква идея как ще бъдат приложени на практика. Това се случва сега... Нищо друго.
Арахангел Михаил
на 26.08.2020 в 19:06:45 #12Мотивите за възстановяването на наборната военна служба са впечатляващо абсурдни. Аргументацията на министър Каракачанов е, че задължителната казарма ще възпита младите в родолюбие и ценности и ще се гарантира националната сигурност. =================================================================== А абсурдна ли е в наше време една светкавична окупация на цялото Черноморие от "незнам-кой-си" по незначителен икономико-социален повод? А присъденяването на "исконните" територии на Родопите? Ами Пиринският край, за който едни "мили" съседи са правили опити поне 3-4 пъти в скорошната ни история да го вържат към измислената си и съшита от много народности и различни територии държава, в която сега има само една народност и не се говори на никакъв друг език, освен "единствения"? А какво да кажем за "братята", дето все-още държат окупирани като стратегически територии анексирани български земи и население, на което не позволяват дори да говори на български? Ами какво да кажем и за онези студени "съюзници", дето си имат една Северна, ама искат да си я обединят и с чуждата им Южна територия? Това предложение съдържа и много недостатъци, със сигурност няма да са две години каторжен труд и слугуване на полуумни офицерчета от село, както беше по моето време. Ще трябва да е нещо съвсем различно, което ще се наблюдава под лупа от цялото общество, а не да се затваря херметично като Квадрант 51 с измислици за несъществуваща "военна" тайна. Времетраенето ще е ограничено до 6-8 месеца, защото младите в повечето случаи не са дебили и всичко се научава достатъчно бързо. И да отбележа - в онази, старата казарма тежеше не толкова войнишката служба, а извращенията и безумията, които се правеха денем и нощем. А също и недомислените авторитарни измишльотини на офицерите-комунисти, които ползваха войниците като човешка гмеж, но с чиито усилия те се опитваха да се издигнат по-бързо по много добре аранжираната за тях стълбичка на служебно израстване и свръхранно пенсиониране. Ако има истински контрол, ако не се допускат тези свинщини от миналото и ако наистина целта е да се подготвят войници - идеята ще има и реален успех, при това е въпиющо нужна на всяка цена в момента и в бъдеще. Ако обаче се изроди - липса на подходящи дрехи и обувки, лоша хигиена и медицинска помощ, лошо хранене, безумни занимания в почивното време и т.н. изброени вече - всичко ще пропадне. Това е и начин да се приобщят хуманоидите от един етнос към нормален социален и културен живот. Е, те може и да не стрелят с АК ежедневно като мен, но дори и да носят миномети и да бутат артилерийски единици - пак ще е успех за тях. И в танковете има работа за всякакви хора, а там в армията ще научат защо е гордост да си българин, а не ...гал. И патриотично-историческо образование може да има. Защото в наши дни варналии не знаят кой ги е обстрелвал с оръдия през първата световна война и кой ги е нападнал през Добруджа. Майтап няма - проверено. И изпитваните са родени доста преди 70-та година, не са от сегашните евробройлери. Но формулата е - културна и модерна армия, а не тълпа от хора, събрана да слугува на една проста селяния със самочувствие на безнаказаност и дадени им от бога права да командват и издевателстват. А за сведение на горния млад празноглав писач - за 7 сек. той няма да може да си свали и гащите! За автомата и какво трябва да може да прави с него ще говорим друг път. И като за финал - наистина ще се произвеждат мъже, а не нещо друго...
LoneRanger
на 26.08.2020 в 13:23:40 #11Апропо, Вие спомняте ли си как изглеждат контактите във Вашето поделение. Когато аз служих над всеки контакт имаше етикетче с надпис "Не бъркай в контакта". Много от тези, за които бе предназначен обаче, май не можеха да четат....
LoneRanger
на 26.08.2020 в 13:06:39 #10Аз бях редник в последните дни на българската наборна казарма. Бях и ефрейтор за един ден. Интересна история впрочем. В новобранския център, в който служих, всички стари войници ставаха ефрейтори автоматично. Не и тази последна или предпоследна година обаче. Оказа се, че преките командири на са разбрали тази предпоследна заповед. Накараха ни да си зашием нашивките, а на следващия ден ни казаха да ги разшием, понеже големите шефове ги поправили. Та... казармата от тези последни дни не беше това, което по-възрастните си спомнят. По скоро приличаше на американската армия в края на Виентамската война. Който не познава историята, трябва да знае, че именно деморализацията в наборната армия тогава дава идеята на САЩ да преминат към изцяло професионална армия. Ситуацията била толкова лоша, че редовно се случвало войници да нападат набелязани офицери като хвърлят в палатките им гранати. Ние гранати не сме хвърляли, но деморализацията си личеше във всичко. В моето поделение откриха чувал марихуана, внесена за продажба от две предприемчиви хлапета. Чак като ги хванаха разбрах, че миризмата на кисело, която познавах от дискотеките, и която се носеше месец поне по коридорите на батальона, всъщност е миризма от горяща марихуана. Офицерите пиеха като белогвардейци и чакаха кога ще ги съкратят. Не съм бил там, но казват че един от висшите шапкари се бил напил толкова, че и извадил личното си оръжие и стрелял с него из батальона докато бил дежурен. Уж по плъхове. Наказанието - понижаване в чин. Какво да Ви кажа. Наборна казарма, предвид това, че България не е точно обградена с приятели - добра идея на хартия. Реализацията обаче няма как да се случи. Не и като повторение на това, което е било. Нещата не са същите. Едно време патриотизмът вероятно се е създавал с пропагандни лъжи като тези за светлото бъдеще на социализма и за това как в Америка бият негрите. И номерът може и да е минавал. Младите хора са били убедени в правотата на каузата и нуждата те да защитават Родината. Сега как ще ги убедим? Бойко ли ще ги убеди, Гешев ли? Също като едно време, те не са глупаци, но за разлика от тогава имат достъп до информация и виждат нещата много по-ясно и незамъглено от идеалистични приказки. Как тогава ще предотвратим това те да гледат на казармата с нужния минимален ентусиазъм. Със страх ли? Съмнява ме, че можем да ги изплашим толкова. Авторитет, построен на страха просто няма да работи. Не и за да оформи патриотичното чувство. А когато наборните почнат да палят колите на офицерите ще поискате да върнем и дисциплинарните поделения? Военния съд може би? Не мисля, че идеята за наборна казарма е добре обмислена. Ако трябва да я направим правилно, ще трябва да започнем отначало. Базирано на професнализъм и третиране на войниците не като деца, а като възрастни хора. Ще можем ли?
Philosopher
на 26.08.2020 в 01:20:13 #9Редник К, либерален соросоид
NaskoZashtoto
на 25.08.2020 в 23:18:32 #8Ще ми се Александър да беше прав за всичко, но нищо не е само черно или бяло. В казармата младият човек може да научи много. Главно за себе си. И колко гаден може съда бъде животът. Но в крайна сметка не е задължително това да се случва точно в казармата. А че наборната служба ще е излишно, скъпо и съмнително полезно за страната и в някои случаи опасно за въвлечените младежи мероприятие, което откровено не е правилното средство за възпитание на морални и патриотични ценности, с това не мога да не се съглася.
green_fen
на 25.08.2020 в 22:07:19 #7Фредче, чудесен анализ! Продължавай да си сравняваш оная работа с на магарето. Да ти подскажа...
friend
на 25.08.2020 в 22:01:32 #6Заланият, Пропуснах да ти кажа за дългът към Родината. Дългът към Родината се изпълнява, като редовно и честно си плащаш данъците, учиш колкото се може повече и допринасяш работейки за икономиката на страната. За останалото си има профи. Нека не бъдем професионалисти във всичко... и в нищо.
friend
на 25.08.2020 в 21:57:23 #5Зеленият Думите "ред" и "дисциплина", нищо ли не значат? А "дълг към родината"? ------------------------- Думите ред и дисциплина при липса на добро възпитание нищо не значат. Редник Колев е прав. Помисли какво си научил в казармата. Аз ще ти подскажа. Който не се е научил да краде, той там се научава. Който не се е научил да лъже .... там го прави. Който не е пушил, там се учи. Който не е пропил алкохол... там го е направил. Повече мъж не е станал. Ние влизахме в армията на 18 години, а излизахме на 21. През това време нашите набори в САЩ, Франция, Германия, и т.н. влишзаха в университета и излизаха бакалаври на 21г. На 23, когато ние кандидатствахме и влизахме в Университета или други ВУЗ, те вече бяха магистри с по една или наколко специалности.На 28г, когато ние излизахме от нашите ВУЗ, западняците вече имаха реализирани проекти и вече бяха утвърдени в науката с редица специализации и със заплата 10 000 долара. Тогава ние започвахме като "млад специалист" със заплата 65 лв. Това е икономическата страна на казуса "задължителна казарма". Идеологическата страна беше, че ни се внушаваше, че ние сме върхът, а турците и гърците са прости и по обяд хвърлят пушките и турците се молят!!! Нашето оръжие е върхът, а тяхното е слабо и немощно. По-късно разбрах, че нищо от това не е вярно. Не беше вярно, защото ние влизахме в казарма на 18 г, а турците имаха 50 000 души само десантни войници и то професионални. На 18 г никой от нас не беше клал пиле, а турците бяха обучени в реални битки в кюрдската част на Турция. Гордостта за нас беше, че трябваше да задържим турците само 2 часа, докато дойдат руснаците. Да ама никой не си задаваше въпроса какво щеше да стане с нас през тези два часа..... а като знам руската армия, то щеше да им трябват няколко дни. А през това време никой от нас нямаше да е жив. Добре, че турците тогава не пожелаха да ни нападат. Времето на наборната войска отдавна приключи. Щом Путин преди две години спомена, че в близко бъдеще ще се откаже от нея.... помисли. Днес битките се решават от професионална армия и то не от пехотинци, а от млади мъже и то не с АК 47, а с компютърни умения.
green_fen
на 25.08.2020 в 21:11:05 #4Още толерасти ще се изкажат ли по темата? Думите "ред" и "дисциплина", нищо ли не значат? А "дълг към родината"?
rositza-kuneva-cohen
на 25.08.2020 в 21:04:44 #3"Пушка в първо действие, гърми в трето" -Чехов На младежите не им е нужно военно обучение казарма и прочие. Светът спешно се нуждае от нов миролюбив и природосъобразен преход, всичко друго е стари шлагери в стар аранжимент. С кой ще се борим и за какво? !Сръбският пример е достатъчно показателен в по-новата история. Войната и военните навици трябва да останат в миналото!
nsmilitia
на 25.08.2020 в 18:37:14 #2Казармата каквато беше преди няма да допринесе с нищо. Трябва цялостно преосмисляне на тази идея за да не се окаже наистина пълната загуба на време каквато беше преди.