В решение от вчерашното си заседание Министерският съвет одобри създаването на още една болница за рехабилитация и продължаващо лечение - този път в Банско. Това е третото лечебно заведение с такъв профил, откакто Галя Кондева пое поста на служебен здравен министър.

Защо болници за рехабилитация? Защото след като се оказахме с най-много болници на глава от населението ще е "малко" скандално да се даде зелена светлина на още три подобни лечебни заведения при съществуващите 341 с над 55 700 легла със заетост под 50%.

А тъй като в последните години упорито се коментира липсата на последващо лечение, палиативни грижи и рехабилитация след боледуване създаването на болница с такъв профил е почти благородно дело.

През септември Кабинетът одобри изграждането на две такива болници в Павел Баня и в Сепарева баня.

В първия случай лечебното заведение се създава във вече съществуваща сграда. Ще може да поеме до 100 пациента в отделение по физикална и рехабилитационна медицина. Според проекта локацията е отлична - "в сърцето на Розовата долина, между Стара планина и Средна гора". В курортен район с минерални извори.

Ще се рехабилитират пациенти след операции и фрактури.

Втората възстановителна болница е планирана в местността "Фризолница", Сепарева баня. Тя ще разполага също със 100 легла, разпределени в четири отделения - отделение по физикална и рехабилитационна медицина" - с 20 легла, отделение за продължително лечение по вътрешни болести, кардиология, нервни болести и пневмология - с 35 легла, отделение за продължително лечение по хирургия, ортопедия, травматология, АГ и урология с 35 легла и отделение за палиативни грижи с 10 легла.

Тази болница ще се изгражда в Националния парк Рила, от МЗ твърдят, че в това няма нищо нередно, пак има минерални води, които са полезни при широк спектър от болести. Това лечебно заведение ще отвори врати през 2030 г.

И за двете болници НЗОК е дала становище, че може да финансира заявените дейности. Обикновено Касата не се дърпа и дава положителни становища, въпреки многото болници, които точат средствата ѝ с надлимитна дейност.

Сега научаваме, че до 54 месеца ще се появи още една болница за рехабилитация и продължаващо лечение - този път в Банско - следва се традицията локацията да е в курортен град. В този случай намеренията са по-мащабни - болницата ще е с 280 легла.

Според анонса планираните дейности са по "Физикална и рехабилитационна медицина", "Нервни болести", "Вътрешни болести", "Кардиология", "Пневмология и фтизиатрия'', "Хирургия", "Ортопедия и травматология'', "Акушерство и гинекология", "Урология'', "Образна диагностика" и "Клинична лаборатория".

Вносителите на проекта обещават в болницата да се провежда възстановяване и рехабилитация на пациенти след смяна на тазобедрена или коленна става, операции след счупвания и фрактури, коремни операции и други постоперативни състояния, нуждаещи се от последваща рехабилитация.

В отделенията за продължително лечение по вътрешни болести, кардиология, нервни болести и пневмология и фтизиатрия ще се долекуват хора след остър стадий на исхемичен и хеморагичен мозъчен инсулт с остатъчни проблеми за здравето, както и "продължително лечение и ранна рехабилитация след оперативни интервенции с голям и много голям обем и сложност".

Предвидени са отделения по палиативни грижи, които ще предлагат възстановителна програма за пациентите, преминали през химио- и лъчетарапия.

Според съществуващата нормативна база пациент, който се нуждае от рехабилитация може да се възползва "безплатно" от нея (плаща НЗОК) веднъж годишно. В определени случаи, когато става дума за мозъчно-съдова болест или множествена склероза тази възможност се осигурява два пъти годишно. Продължителността на тези клинични пътеки (КП) е най-малко 7 дни, но в повечето болници от този вид седемдневният период се посочва като пределен.

Има ли пари в рехабилитацията и долекуването?

Светлина по въпроса внасят цените на някои от основните клинични пътеки, по които се осъществява тази дейност. Общото впечателние е, че са силно недофинансирани. Дофинансират ги пациентите.

Цената на КП за палиативни грижи на онкоболен например е 162 лв. Ако сте преживели инсулт и се нуждаете от продължително лечение, здравният фонд ще плати на болницата за грижите 86 лв. Ако сте преживели инфаркт - долекуването ви е оценено на 85 лв. Ако сте опериран и се нуждаете от ранна рехабилитация и долекуване - Касата плаща 129 лв.

Физикалната терапия и рехабилитация при детска церебрална парализа - е оценена на 108 лв.

Същата дейност при първични мускулни увреждания и спинална мускулна атрофия е оценена на 615 лв.

Рехабилитацията при болести на централната нервна система е 742 лв., а при преживян инфаркт на миокарда и след оперативни интервенции е 700 лв.

Както може би предполагате, работи се приоритетно по КП 262 и 264 като по-скъпи - за тях НЗОК плаща малко над 700 лв.

На всички е ясно, че няма лечебно заведение, особено специализирано и частно, което да разчита единствено на парите от здравния фонд за съществуването си.

Но вече съществуващите болници с такъв профил са намерили вариант с дейности, които изискват доплащане. Тук възможностите са много - може да ви поискат 60 лв. за "подобрени битови условия" и цената да прехвърли 100 лв за ден - ако искате самостоятелна стая, стая с балкон и телевизор и т.н. Разбира се, консумативите също не са включени, както е и при другите болници, а при такива пациенти те не са малко. Най-голямо е разнообразието при цените за допълнителни дейности, които обикновено се оказват силно препоръчителни, но не се покриват от Касата. На практика платените клинични пътеки са само база за доплащания.

Долекуването след остър инсулт например за период от 20 дни може да ви струва 2900 лв. (с отстъпка 50%) и в тази сума са включени "комплекс от медицински услуги, които не се покриват от НЗОК". При II степен медицински грижи (по-тежък случай) цената се вдига до 3200 лв.( пак с отстъпка от основната, която е 5000 лв).

Системата е като при санаториумите по НОИ - осигурителният институт заплаща 10-дневен престой веднъж годишно. Пакетът включва до 4 процедури дневно (подводен или сух масаж само веднъж по време на престоя например), храната е за 5 лв. дневно, а доплащането според категорията на заведението, в което си настанен - често надхвърля 300-400 лв.

Но пък никой не ти пречи в свободните часове да киснеш в минералната вода, колкото щеш. Без да ти извършват някаква рехабилитация, разбира се.