Помислете за пуйка, която се храни всеки ден. Това ни приканва да направим американският икономист и философ от ливански произход Насим Талеб в книгата му "Черният лебед". Всяко едно хранене, продължава авторът, ще затвърди убеждението на птицата, че е общо правило на живота да бъде хранена всеки ден от приятелски настроени членове на човешката раса... В следобеда на срядата преди Деня на благодарността на пуйката ще се случи нещо неочаквано. Тя ще претърпи ревизия на вярата.
Европа е в сходна позиция. Делегирала благоденствието по отношение на сигурността си на "приятелски настроени членове на човешката раса", разбирайте САЩ, събитията преди и по време на Конференцията по сигурността в Мюнхен всъщност поставиха Стария континент в ситуация, която наподобява тази на затлачената от рутината и удобството да не носи отговорност за собственото си благополучие пуйка. Европа е едра домашна птица преди Деня на благодарността.
Ревизията на вярата, която Европа трябва да претърпи, е провокирана от ключово изменение от страна на САЩ. Това е релативизирането на принципа на солидарността на НАТО, което видяхме от страна на американската администрация, отказваща да участва, успоредно на европейците, в осигуряването на гаранции за сигурността на Украйна. Видяхме го и след това, когато САЩ изключиха Европа и Украйна от разговорите си с Русия, които ще започнат днес в Саудитска Арабия. Уверенията на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че Брюксел и Киев ще имат място на преговорите, дойдоха като опит за контрол на щетите, нанесени вече от Пийт Хегсет, който каза, че подкрепата за Украйна вече трябва да идва от Европа; от изказването на Джей Ди Ванс, който заяви, че "врагът отвътре", а не Русия са проблем за Европа и от това на специалния пратеник на САЩ Кийт Келог, който отхвърли роля за Европа в преговорите. Изказванията на Рубио се случват и след като явно вече Вашингтон и Москва са постигнали базово рамково споразумение спрямо казуса в Украйна, поради което на Русия се наложи да поиска допълнителни разяснения от американците, отхвърляйки, поне на този етап, както европейското участие в преговорите, така и правенето на каквито и да е отстъпки - териториални и политически - от страна на Москва.
Релативизирането на принципа на солидарността в рамките на НАТО означава, че САЩ искат да предефинират формата на сътрудничество в отбраната и сигурността между партньорите в евроатлатническото пространство. Подходът на Тръмп спрямо конфликта в Украйна всъщност е точно обратният на онзи на Барак Обама. Тогава демократът действаше на принципа "да водиш от втора линия", т.е. европейците осъществят преговорите, а американците приемат резултатите от тях. Този подход впрочем създаде и обрече на провал мъртвите Минските споразумения и рационализираната им версия в лицето на формулата на "Щайнмайер", тъй като той изключи от участие в Нормандския формат гарантите за сигурността на Украйна от Будапещенския меморандум от 1994-та г., САЩ и Великобритания, както имахме възможност да посочим преди време в текст с Иван Костов. На този фон, Тръмп обръща подхода на Обама - този път американците водят преговорите, а ролята на европейците е редуцирана до това да изпълняват постигнатите ангажименти. Оттук се провокира и правенето на аналогии с конференцията в Ялта през 1945-та година, в която континентална Европа стои като труп на масата, чийто крайници и телеса са разпределени в сферата на оперативно действие на други хирурзи. За разлика от Ялта обаче, в случая Великобритания се солидизира с Европейския съюз, като Лондон води най-активната си дипломация с Брюксел от Брекзит насам. Но така както Минските споразумения, изключващи САЩ и Великобритания, бяха неуспешни, логично е да очакваме, че и такива, които не допускат участието на Европа и Украйна, ще имат сходна съдба.
За разлика от Барак Обама, Джо Байдън демонстрира различен подход спрямо конфликта в Украйна: той не стоеше зад паравана, а излезе пред него. В допълнение, Байдън замени политиката на "водене от втора линия" с "политика на мрежата", чиято цел бе двояка - солидаризиране на САЩ с Европа, но и насърчаване на по-голямо сътрудничество в отбраната и сигурността между европейските държави от НАТО. Ако Брюксел бе оценил "меката сила" на Байдън, вероятно нямаше да изпада в ситуацията да бъде обект на твърдия подход на Тръмп при стартирането на втория мандат на републиканеца. Подходите на Байдън и Тръмп спрямо войната в Украйна обаче не са винаги и обезателно самоизключващи се. Така например, те се различават по това, че републиканецът иска да предефинира ангажимента на САЩ спрямо сигурността и отбраната на Европа и да релативизира солидарността на Вашингтон с европейската квота на НАТО. Но пък подходите им си приличат спрямо споделеното им разбиране за необходимостта Европа да инвестира повече в собствената си сигурност. Тук може да се добави и това, че администрацията на Байдън също не подкрепяше членството на Украйна в Алианса (така както то не получава одобрение и от редица европейски правителства, начело с това на текущото германско такова).
Самата Европа се озова в ситуация на тревожност (това е положение, което датският екзистенциалист Сьорен Киркегор сравнява с индивид, който стои на ръба на скалата). Ако трябва да се позовем на класификацията на американския психиатър Ървин Ялом, ЕС изпитва две базови тревоги - от своята смърт и от опасността да бъде изолирана. Разбира се, тук става дума за тревогата от политическата смърт на ЕС, която в случая на Европа означава разпадане на отделни регионални групи и допълнителното маргинализиране на влиянието й в системата на международните отношения. Това ще е състояние, в което тя все повече ще бъде обект на чужда воля, отколкото да притежава и налага своята собствена такава. В контекста на условията на руска хиперфагия (патологично преяждане, в случая с територии) и вятърничава американска подкрепа, това би означавало не европеизация на Украйна, а на украинизация на Европа. Другата тревога, изолацията, пък поражда (геополитическа) самота и асоциалност. В Саудитска Арабия, където днес преговарят делегациите на Вашингтон и Москва, Брюксел не присъства.
Руската агресия от изток и промяната в солидарността и сътрудничеството от САЩ са само поводите за тревогата на ЕС за собствената му политическа смърт и изолация. Причината е, че Брюксел твърде дълго не държа съдбата в собствените си ръце, а времето й ресурса му отиваха във воденето на малки войни от социално-културно естество, докато истинската материална такава чукаше на вратата й. Непосредствено преди Деня на благодарността, пуйката разбира, че системното й угояване всъщност не е целяло нейното благоденствие, а това на собственика й. Това е граничната ситуация на Карл Ясперс, в която субектът е сложен в рисков битиен модус, провокиращ страх и стрес.
Няма какво да спаси пуйката на Талеб преди Деня на благодарността. Но въпреки че Европа много прилича на Ерих-Фромовия съвременен човек - "добре нахранен и облечен, но не свободен", то за ЕС има обозрим шанс. Тъй като граничната ситуация при Ясперс води до катарзис, чрез който човек се еманципира от соматичната си вегетация, ражда се отново и започва да води автентично съществуване. След капитулацията пред резигнацията при Киркегор идва скокът във вярата.
Катарзис и скок във вярата. От това има нужда Европа, за да не се озове на масата на День Победы.
ТT
на 20.02.2025 в 12:49:52 #7За #1: kaksepishe.com/vaorajavam-vaoraja/
bozia-ivanov
на 19.02.2025 в 17:46:34 #6А на смешника #1, бих му напомнил нещо.1940 г. СССР след бурната си индустриализация има 3%от БВП внос и 3,6% износ ,или пълна автаркия(независимост) и не само в икономиката—и тази подготовка му осигурява победата почти сам във всв над целокупна гейропа с икономическия й потенциал.Така че и сега това би проработило,ако не беше 5—та колона там под формата на цб и минфина им,което и спира да имат иначе ръст от 10—15%…..
bozia-ivanov
на 19.02.2025 в 17:36:14 #5А тия под мен —тотални сбърканяци,доказват колко прости са булгаристанците и колко далеч са от това да възприемат какво се случва,а ако са такива и управниците им,а те май са,то дните на смешната им държавата са преброени…….
bozia-ivanov
на 19.02.2025 в 17:31:19 #4Поредното безсмислено и неверно тотално писание—по—скоро някакъв хленч и сополи(по подобие на оня ревлю в Мюнхен дето накрая и сълзи даже пророни—защо бе,нали се намирате в градината на борел,а другите били в джунглата) относно отиващото си време на незаслужен рахатлък и същевременно паразитизъм с грабеж на който падне.Но както се казва,накрая идват руснаците и си вземат полагащото им се—думи на дойчовеца Бисмарк…….
n-a-BOqKwrPU
на 19.02.2025 в 03:37:57 #3Такива глупости не съм чел досега.Не Европа се изолира ,а САЩ.До сега САЩ беше най-мразената страна в света и горе долу единствените и приятели бяха Европа и Канада.Сега САЩ тръгна срещу целия свят,съюзявайки се с фашистка Русия,която в 21 век нападна и тръгна да превзема суверенна държава.Не виждам от тук нататък как САЩ я очаква нещо добро.И Путин и Тръмп не са вечни,те са носители на старото от миналото столетие и искат да го върнат пак,но няма как да стане.Земният път и на двете старчета е към края,та те миришат на пръст, и с отиването им от този свят,ще си отиде и старото,и техните фашистко-тоталитарни разбирания.Няма как да спреш човечеството да се развива и да искаш да го върнеш в миналото столетие с начинът на живот и стари догми.Сащ е най-богатата страна заради долара,защото всичко се търгува с него.Мисля,че през следващото десетилетие ще се започне тенденция ,към изместване на долара от еврото.Тогава САЩ ще заприлича на своите латиноамерикански съседи.Та те нямат реална икономика всичко се поддържа от печатането на долари за целия свят и отчасти от продажба на оръжие.Да сте видяли някъде по света американски стоки освен iPhone?Е правят и коли и всичко, но само за вътрешна употреба,нямат износ, от който да идват истински обезпечени пари.Всичко което се продава по света е или Китайско,или Европейско,или Южнокорейско,или Японско.Това са истински развитите икономики.Американската икономика се държи на печатане на долари,като резервна валута и от борсови спекули.Рано или късно тя ще се срути.И това ще стане предполагам при Тръмп,защото тръгна да воюва с целия свят. Със своята наглост и психично отклонение,ще отблъсне и малкото съюзници,които Америка имаше.Само за няколко седмици това човече направи така ,че никой да няма вяра на САЩ.Той не зачита нито договори нито нищо.Все едно един баща ги е правил с Путин.Дори самите руснаци вече тайно мечтаят пак да се върнат онези времена преди Путин да нападне Украйна,когато пътуваха из целия свят,и бяха приемани радушно навсякъде.Трябваха им няколко десетилетия,за да се отърсят от онзи образ на мафиоти и гангстери пред света ,който имаха , да ги приемат навсякъде нормално, и да си вдигнат стандартана живот,и хоп изведнъж психично болния Путин ги върна 100 години назад.
22222
на 18.02.2025 в 22:43:14 #2Няма такава опасност, Европа се събуди и има ресурса да сложи на мястото неандерталците от рассия и да им покаже, че са държава от миналото и обречена на изчезване и разпад !!!
ВълкСчадъР
на 18.02.2025 в 17:39:42 #1Причините Европа да е на това дередже е защото основно германските лидери не гледаха на геополитическите интереси в дълбочина , а като панелни тарикати се опитаха да правят кокошкарски бизнес ! Стратегически погледнато на всеки враг НЕ значи само да се въоражиш и да чакаш, а да си проактивен - демек - да НЕ оставиш врага да се въоражава , или поне да му направиш въоражаването толкова трудно че да му прецакаш икономиката. Точно затова заливайки най голямата опасност за Европа - роскочината - със стотици милиарди омразена валута годишно е много лоша тактика - все една да излезеш на ринга срещу Кубрат Пулев с вързани ръце
Истината е че не трябва да се позволява на врага да забогатява , което значи да НЕ се купува НИЩО от тях !
Елементарно Уотсън