Решението на американския президент Доналд Тръмп да оттегли САЩ от Ядрената сделка с Иран, която е подписана също от Европейския съюз, Русия и Китай, не бе изненадващо. Уви, това не го прави по-малко неприятно за Европа.
Междувременно, от самото сключване на Ядреното споразумение през 2015-та година досега, Международната агенция за атомна енергия е потвърдила десет пъти, че Иран не нарушава сделката. Последната верификация бе февруари този месец. Дори и новият държавен секретар на САЩ, Майк Помпео, който е един от най-върлите противници на Иран в обкръжението на американския президент, призна, че Техеран се придържа към разписаните ангажименти.
Въпреки това, през цялото време Доналд Тръмп изглеждаше повече от мотивиран да не подписва отлагането на санкции спрямо Иран (което де факто ще извади САЩ от Ядрената сделка). На какво се дължеше тази негова решителност?
Американският президент обича да повтаря, че изпълнява предизборните си обещания. Да прекрати Ядреното споразумение с Иран бе едно от най-знаковите му такива. Добавете към това, че самата сделка е част от наследството на Барак Обама, към който сега действащият държавен глава не крие неодобрението си.
В крайна сметка, управленският почерк на Обама може да се види именно в две основни направления - т.нар. "Obamacare" и Ядреното споразумение. Тръмп желае просто да е гумичката, която ще изтрие почерка (и всичко това е добре, докато не се превърне в европейски проблем).
Наред с тези по-скоро политически съображения за оттеглянето на САЩ от сделката с Иран, са налице и някои експертни такива. Например, че към 2025-та година Техеран ще може да възобнови ядрената си програма (т.нар. "sunset clause"). И че режимът на аятоласите инвестира "свежите" капитали, освободени от санкциите и идващи отвън, в експанзията си спрямо Близкия изток (включително финансирането на Хизбула в Ливан и Сирия, Хамас в Ивицата газа, Бадр в Ирак, хутите в Йемен и т.н). Развитието на ракетната програма на Иран също е част от изтъкваните съображения.
Това са легитимни възражения, които се споделят и от Европейския съюз. И тези действия на режима в Техеран вече срещат съпротива, при това най-важната и ефективната - протестите на хората в самия Иран. Гражданите на страната демонстрират организирано, че искат повече пари за тях и по-малко за Хизбула, Хамас, шиитите в Ирак или хутите.
Проблемът обаче е, че нито едно от тези съображения не фигурира в Ядрената сделка. Това е все едно да развалиш договор по клауза, която не е налична в него. Ситуацията е в коловоза на онова "А вие защо биете негрите".
Но тук германският канцлер Ангела Меркел бе права, когато каза, че за да се случи ефективното противодействие на външно-политическата дейност на Иран, трябва да се гради върху Ядрената сделка, а не тя да се унищожава. Това споразумение е механизъм, който може да ограничава и да "разчупва" статуквото в Иран, смята европейската германската държава, чието мнение се споделя и от Франция, и от Великобритания. Оттук и общото европейско разочарование от решението на американския президент.
Именно европейците си давахме сметка за неща, които бяха пренебрегнати от Доналд Тръмп. Да дадем няколко нюанса в тази посока.
От края на миналата година насам в Иран има регулярни протести срещу режима. "Счупването" на Ядрената сделка в този момент е лош знак и предателство спрямо опозицията на аятоласите: позициите и легитимността на критиците на режима ще се усложнят допълнително. Сътрудничество със Запада, САЩ и/или ЕС, би било още по-трудно защитимо, ако американците развалят сделка, за която иранците знаят, че изпълняват.
Затова сега не се чудете, ако чуете тандема Рухани-Зариф, които винаги са били апологети на Ядреното споразумение и за сътрудничество с ЕС и САЩ, да критикуват Запада.
След оттеглянето на американската страна от Ядрената сделка, режимът в Техеран ще се капсулира допълнително, което означава още по-голямо политическо дълголетие за религиозния естаблишмънт и "задушаване" на критичните настроения срещу него. А аятоласите разполагат и с хляба, и с ножа в страната. Интровертен Иран е шиитски Иран, с още по-малко интернет и Тelegram. Без значение дали го осъзнава, Доналд Тръмп просто направи услуга на аятолах Хаменей и Революционната гвардия. И направи така, че реформаторите в страната да не посмеят да вдигнат поглед от върха на обувките си.
Заедно с това, ако посредством шистовия газ САЩ преодоляват енергийната си зависимост от Близкия Изток, то това не е случаят на Европа. Иран остава един от ключовите "терени" за енергийната диверсификация на Стария континент. Възобновяването на санкциите обаче ще е прът в колелото на подобна перспектива. Неслучайно руският енергиен сектор няма нищо против развалянето на Ядрената сделка и възобновяването на санкциите срещу Техеран: енергийно Европа ще си остане зависима от Русия. Китай, който е основната експортна дестинация на петролопродуктите на Иран, също ще бъде неофициално щастлив: за какво им е конкуренция при формирането на цената като потребител.
А ако Техеран бъде мотивиран да се върне по пътя на ядрената си програма в нейния обхват и цели преди сключването на споразумението, за което вече загатна президентът Хасан Рухани, то тогава едва ли САЩ биха проявили желанието и волята да спрат Саудитска Арабия да се сдобие с ядрено оръжие на свой ред. Тъй като Рияд вече изяви намерение в тази насока, в контекста на амбицията им да се сдобият с ядрени реактори. Тогава перспективата за ядрена надпревара в Близкия изток няма да изглежда толкова далечна.
Имайки предвид това, къде е логиката да искаш да сключиш сделка с диктатора Ким Чен-ун, а междувременно да унищожиш тази с аятолаха в Техеран?
Да, организираното насилие на Ким Чен-ун не се "експортира" навън (ако ще правим аналогия с Иран). Но това е поради изолацията и практическия фалит на Пхенян, сравнителната регионална стабилност около Северна Корея и строгата дисциплина на съседните на Пхенян държави.
В същото време обаче, северно-корейският диктатор е направил терора официална политика на държавата си, насочена най-вече срещу собственото му население. Ким Чен-ун няма и опозиция, в която да се инвестира.
Но най-важното е, че за разлика от Северна Корея, Иран няма ядрено оръжие и интерконтинентални балистични ракети. А ако ще говорим за изнасяне на тероризъм, този разговор далеч не се изчерпва с Техеран.
На този фон да се развали сделката с аятолах Хаменей, но да се сключи такава с Ким Чен-ун, ще изглежда все едно да се санкционира джебчия, но да си стиснеш ръцете с масов убиец.
Не че Ядрената сделка е добра. Тя бе като цедка, поради чиито дупки да се чудиш дали изобщо е налично дъно. Но ако обърнем британската формула на Тереза Мей, то бе "по-добре с лоша сделка, отколкото без".
А какво споразумение очаква да сключи Тръмп със северно-корейския диктатор, с оглед на това, че Ким Чен-ун ще има едно наум как САЩ се оттеглят от подписаните си споразумения?
Но след като Доналд не отчита европейските интереси, защо Европа да отчита тези на Доналд?
В крайна сметка Европа не е Дейзи, господин президент.
dude
на 10.05.2018 в 12:11:35 #8Британската формула на Тереза Мей "по-добре с лоша сделка, отколкото без" не е добра за Близкия Изток. Когато правиш лоша сделка тук смятат, че си глупак. Източният начин на мислене толерира добрата сделка. Отстъпките, компромиса са признак на слабост. Обама си беше глупак във всички прояви в Близкия Изток. Да не припомням за отношението и подкрепата му на Мюсулманските братя. Щяхме да имаме още една терористична държава вместо мирен Египет. Трумп не иска да е глупак. Мей ако иска да си остане такава заедно с Макрон. А Меркел както винаги не знае как да се определи от много предпазливост и невярно чувство за хуманизъм.
Cooperbaker
на 09.05.2018 в 18:25:28 #7Докато такива светила като доктора съветват министъра на външните работи на Република България, ще ни смятат за троянския кон на Русия!
Cooperbaker
на 09.05.2018 в 18:22:52 #6До тези, които могат да четат на английски, една статия във вестник, който недолюбва Тръмп: Why Trump was completely right to kill the Iran deal By Post Editorial Board May 8, 2018 | 7:15pm Modal Trigger Why Trump was completely right to kill the Iran deal Donald Trump AFP/Getty Images Finally: A US president is pushing back on Iran’s dangerous and growing power. President Trump’s decision Tuesday to withdraw from Team Obama’s badly flawed Iran deal and reimpose sanctions sends a clear message to the mullahs: The jig’s up. As Trump noted, the accord left Iran free to develop nukes within a decade, even as Washington unfroze billions in Iranian assets and lifted sanctions that had left the regime gasping. And it let Tehran keep developing ever-more-deadly and longer-range missiles. More, it encouraged Iran’s inflaming of conflicts across the region and expanding its influence at the expense of US allies. Now US sanctions will return in coming months, leaving companies in Europe and elsewhere with the choice of doing business with Iran or the United States. Other measures against the country’s Central Bank will make it tough to do business even with companies that are still willing. And sanctions related to insurance will make it far harder to ship Iranian oil — Tehran’s chief source of foreign money. This, when the regime already faces mass protests over the fact that it devoted the cash freed up by the deal not to domestic needs but to its military and its foreign adventurism. With its currency already collapsing, can it risk fresh confrontation? Indeed, while Tehran talked tough in the runup to Trump’s announcement, its immediate reaction was not to restart its programs or turn inspectors away, but to seek talks with Europe, Russia and China about preserving the deal. French President Emmanuel Macron, meanwhile, called for negotiations to strengthen the deal enough to bring the United States back in — by addressing all the flaws Trump has flagged. This, when the Obama crew had insisted this was the best accord anyone could get — though it denied inspectors full access to Iran’s military sites and, again, left it free to openly resume its nuke work in a few years. Far better to wipe the slate clean now, and begin working to stop Iran before it grows stronger. “America will not be held hostage to nuclear blackmail,” said Trump. Hear, hear. But now he’ll need to follow up — not just with restored sanctions, but with a full-court press to roll back Iran’s march of evil.
psp_11
на 09.05.2018 в 09:24:06 #5Cooperbaker на 09.05.2018 в 09:11:22 Професоре, За 3 год. в Иран са направени сделки с ЕС за 34 млрд евро. Какво враждебно отношение към Запада? Всичко описано от теб в рамките на външната политика на Иран няма нищо общо с ядреното споразумение. Иран винаги е имал господство в региона - най-голямата не арабска държава. САЩ бяха първите, които наложиха санкции на Иран след прекратяване на предишните от ООН. САЩ не върнаха милярдните авоари на Иран в САЩ, които още са "замразени" - 40 год. ползват чужди пари... Провалът на американската политика в Близкият изток няма как непрекъснато да се прехвърля като отговорност на други държави
Cooperbaker
на 09.05.2018 в 09:11:22 #4Докторе, мнението ви е провинциално. Четете: Май 9th, 2018 Пресса Британии: разрыв с Ираном был неминуем Британские газеты Решение президента США Дональда Трампа о выходе из ядерной сделки с Ираном активно обсуждается на страницах британской прессы. Обозреватель Daily Telegraph Ког Кохлин полагает, что разорвать договор необходимо было уже давно. Одно из самых эффектных заявлений по ядерной ситуации Ирана на прошлой неделе сделал президент страны Хасан Рухани. Он сказал, что Иран желает наладить конструктивные отношения со всем миром. Если бы. Когда три года назад бывший президент США Барка Обама использовал свое политическое влияние и приложил немало сил для подписания ядерного соглашения с Ираном, все ждали, что иранцы и правда начнут выстраивать конструктивные отношения, пишет автор. Взамен агрессивной антизападной риторики, ставшей определяющей для Исламской республики с революции 1979 года, соглашение давало Тегерану возможность изменить свой курс, взяв на вооружение более позитивный подход в общении с другими странами. Безусловно, Обама в это верил, о чем может свидетельствовать его желание дать иранцам столь выгодные условия соглашения, которое игнорировало несколько десятилетий их лжи относительно ядерной программы. Он поверил на слово иранским переговорщикам во главе с министром иностранных дел Джавадом Зарифом, которые утверждали, что сделка послужит основанием для налаживания многосторонних взаимоотношений между двумя странами и оставит в прошлом 30 лет взаимной антипатии, отмечает Кохлин. Но случилось обратное. Иранцы начали относиться более враждебно к Западу и его союзникам. Дошло до того, что сама мысль о заинтересованности Ирана в продолжении конструктивного диалога теперь вызывает смех. Если бы Рухани был заинтересован в налаживании лучших отношений, он бы не позволил иранским военным кораблям докучать Пятому флоту ВМС США во время его патрулирования Персидского залива. Он бы перестал оказывать помощь хуситам в Йемене, из-за действий которых в стране началась гуманитарная катастрофа, считает обозреватель. И Рухани точно бы не потерпел масштабную концентрацию вооружений Корпуса стражей исламской революции в Сирии и Ливане, среди которых тысячи ракет, способных нанести удар по всем крупным городам Израиля. Так не ведет себя страна, которая стремится наладить конструктивный диалог с остальным миром. Это является яркой иллюстрацией того, что Иран не желает отказываться от агрессивной тактики, продолжая экспортировать принципы иранской революции в другие мусульманские страны. Из-за этой агрессивной риторики правящего класса Ирана и произошла дипломатическая конфронтация между Вашингтоном и Тегераном. Как могут Вашингтон и другие стороны, подписавшие ядерное соглашение, верить иранцам, когда все их действия несут враждебный подтекст? Вашингтон не избежал бы конфронтации с Ираном, даже если бы Трамп не стал разрывать сделку. Наращивание военного присутствия и вооружений в Ливане и Сирии вызывает обеспокоенность в Израиле. По расчетам израильской разведки, шансы прямого военного столкновения с иранскими силами составляют 50 на 50, отмечает Кохлин. Одной из причин участия Обамы в переговорах по иранской ядерной программе было его желание снизить вероятность военного конфликта между Тегераном и Иерусалимом. Но прошло уже три года, а вероятность войны лишь выросла. Израиль намерен защищать свои границы из-за провокационных действий Ирана, которые он предпринял после подписания соглашения. Более того, принимая во внимание тесные связи между Трампом и премьером Израиля Биньямином Нетаньяху, Израиль знает, что он может рассчитывать на поддержку Вашингтона, если произойдет военное столкновение с Ираном. Не думаю, что подобный сценарий представлял Обама после окончания переговоров, но его администрация не сумела оценить, на что готов пойти Иран, чтобы расширить свое влияние за пределами своих границ, пишет автор. Желание Ирана установить свой политический авторитет в арабском мире становится очевидным на примере выборов, прошедших в Ливане, на которых поддерживаемая Тегераном группировка «Хезболла» добилась огромного успеха. Теперь Иран надеется, что то же самое произойдет в Ираке, где поддерживаемый им кандидат шиит Хади Амири имеет высокие шансы одержать победу. Вот вам и стремление Рухани наладить отношения с остальным миром. Наоборот, судя по поведению Тегерана на Ближнем востоке, иранский режим стремится добиться господства в регионе. И если это так, то нет смысла в сделке по ядерной программе или какой-либо еще, которая позволит аятоллам достичь своих целей, резюмирует автор. Корреспондент Financial Times Наджмех Бозоргмер считает, что решение США о выходе из ядерного соглашения и введение санкций может привести к изменениям внутри страны. Многие иранцы сейчас задаются вопросом, когда рухнет нынешний режим, или же ему удастся себя реформировать. Хасан Рухани вновь победил на выборах в прошлом году, пообещав приложить все усилия для сохранения ядерного соглашения, на которые люди возлагали большие надежды в момент его подписания, а также пообещал больше политической и социальной свободы. Многие из тех, кто за него голосовал, считают, что он отступился от своих обещаний. Акции протеста в конце прошлого года всколыхнули страну. Демонстранты призвали заменить исламскую систему на светскую. Недовольство людей усилилось падением местной валюты риала примерно на 50%.
psp_11
на 09.05.2018 в 08:52:02 #3stoyan-hlebarov-pRmJ7gH1 на 09.05.2018 в 08:13:06 Как се произвежда уран тайно? И за какво да се произвежда уран, като може да се добива? И защо реши, че САЩ се оттеглят от споразумения, ако то не се спазва? Звездите ли то говорят? САЩ имат една и съща политика от 100 год. Санкции, договор, разваляне на договор, санкции .... Когато нямат интерес от договора или не го ратифицират или го отменят.. Нали има вечни интереси!!!!
bobi-bobev
на 09.05.2018 в 08:38:19 #2#1 Като ти чета поста, и особено написаното за "сведенията на ЦРУ", които явно само ти си виждал, се сещам за намереното бактериологично оръжие в Ирак.
Мунчо.вг
на 09.05.2018 в 08:13:06 #1Учудваща е сигурността на Табаков,че Иран спазвал договора със САЩ!? Все пак,Международната агенция за атомна енергия не е нито ЦРУ,нито ФСБ,нито Мосад! Тя проверява това,което им кажат иранците! А нима те не могат да произвеждат уран тайно!?Точно това се е случило! Каква е ползата на американците да развалят договора!?Да имат зад гърба си още един враг с ядрено оръжие ли!? Русофилското копеле коментира в полза на Русия и това е видно от изводите му,които са правени пред криво огледало! САЩ се оттеглят от подписаните споразумения..само ако те не се спазват! Явно ЦРУ има сведения за двуличието на иранците! Ами ако това е вярно?Къде отиват тогава напъните на Табаков,че американците не си държат на думата!?