Гърция отново е във фокуса на медиите. За пореден път. Да погледнем - къде с насмешка, къде сериозно, към тази поредна гръцка драма.
Гърция отзова посланика си в Австрия. Причината е среща с балканските държави, на която самата тя не бе поканена. По-рано Австрия взе решение да ограничи приема на мигранти, което гърците разчетоха като ход, който е насочен срещу тях.
Факт е, че по-голямата част от "бежанците" влизат в Европейския съюз точно през Гърция. За това и Европейският съюз неколкократно отправяше призиви южната ни съседка да затегне граничния си контрол.
В интерес на истината, още преди бежанската криза, многобройни нелегални мигранти пристигаха в ЕС точно през Гърция. На няколко пъти бе намеквана и хипотезата, че България и Румъния не стават част от Шенгенското пространство, за да се избегне възможността стотиците хиляди нелегални мигранти да заминат към Западна Европа по суша, нещо което е невъзможно към днешна дата.
На фона на дрязгите между Гърция и останалите страни членки на ЕС, редно е да подчертаем, че единствената изцяло затворена граница вътре в съюза бе тази между Гърция и България. И то заради гръцките фермери, които по традиция, нямайки какво да правят през зимните месеци в началото на годината, решават да поиграят сиртаки точно на граничните пунктове.
Затова и жалбите на Гърция, че Европа затваря границите си, звучат някак нелепо, неистински и лицемерно. Гръцкото правителство един месец не е в състояние (или няма желание) да отвори границите си с България, използвайки исканията на фермерите, за да рекетира за пореден път другите страни членки.
Предстои да видим, дали българските превозвачи ще изпълнят заканите си за контраблокада на границата тогава, когато гръцкият туризъм ще разчита на българските туристи.
Ако това обаче се случи, гърците могат да се възползват от така създадената ситуация. Огромната леглова база на полустров Халкиди, която ще остане празна заради липсващите български туристи, може да бъде превърната в бежански лагер.
Ако пък Атина приеме закон, сходен на този в Дания - да прибират ценностите на "бежанците", могат спокойно да решат и дълговата си криза.
А ако гърците се чудят с какво да изхранят "бежанците", тук е моментът да се включат гръцките фермери, които понастоящем пийват на Промахон.
Сигурни сме, че те ще бъдат солидарни и през лятото ще отделят съществена част от продукцията си, за да помогнат на хората в нужда. Още повече, че камионите с продуктите им така или иначе няма да бъдат допускани в България.
И ако гръцката наглост няма край, то вероятно едно кризисно лято за туризма и селското им стопанство, в крайна сметка, може да ги отрезви. Надяваме се, но доколкото познаваме гърците - надали.