За мен няма съмнение, че църковният ни проблем не може да се решава от съда по правата на човека в Страсбург. Също така не виждам как точно проблемите на нашия бизнес ще се разрешат чрез загубата на 1 млрд. лв. в НОИ, вместо чрез съкращаване на производствените разходи, по добър маркетинг и дори чрез разумно редуциране на печалбите.
Все пак добре е, че пенсионерите ни не ходят до Страсбург, за да съдят държавата и не смеят да се обадят за разпределяне на бюджетния излишък.
Въпросът със застаряването на населението е проблем на цяла Европа. Демографското остаряване на европейското население се дължи на:
- ниската фертилност (коефициент под 1,2);
- промяната в профила на възрастите на населението и оттам в пирамидалната структура (заради следвоенния бейби-бум и намаляване на раждаемостта, което прогресивно увеличава квотата на възрастните в настоящия момент);
- увеличеното очакване за продължителност на живота над 80 години. Очакванията са към 2050 г. всеки трети гражданин на ЕС да е на възраст над 65 години.
Ако сега делът на хората на възраст 55-64 години е около 17 % от хората на възраст 15-64 години, то през 2050 той ще е 22 %.
В същото време делът на хората над 65 години по отношение на същата група (15-64-годишни) - ще бъде 53 % средно за ЕС, а в България -- 61%.
С други думи, дори да уморим сегашните пенсионери с политиката си към тях, днешните млади хора на възраст между 24-35 години ги чака още по-тежка съдба, ако и те се поставят в състояние на зависимост от експериментатори-законодатели, в каквато ситуация се намират днешните пенсионери.
Например прогнозата е, публичните разходи за пенсии, да бъдат около 7,3% от БВП през 2050 г. макар разходопокривният тип на фондовете на обществената система за задължително пенсионно осигуряване да остане отрицателен (4% през 2030 г. и 9% през 2050 г.).
Прогнозите за коефициента на заместване от 2005 г. показват, че средният нетен коефициент на заместване за пенсиите от обществената система за задължително пенсионно осигуряване от разходопокривен тип (І стълб) ще възлиза на 44% през 2030 г. и на около 42% през 2050 г. като със схемите за допълнително пенсионно осигуряване биха имали положително въздействие върху доходите на пенсионерите като увеличат общия нетен коефициент на заместване на 52% през 2030 г. и 57% през 2050 г. Но допълнителното пенсионно осигуряване все още е с неясно бъдеще.
Ще се спра на няколко фрапантни случая и при представянето им ще пропусна да говоря с модните днес термини за косвена, скрита или деликатна дискриминация, за сегрегация и т.н., запазена марка за обяснение на потъпканите права на малцинствените етнически групи в България.
Приемам, че намирането на примери за „сексизъм" или „етноцентризъм" изглежда много по-съвременно и интелектуално от разкриването на факти за „ейджизмът". Още повече, че „ейджизмът" е държавната политика на прехода, докато останалите „изми" са обявени за грехове на интелектуалния ни растеж.
Ще започна с това, че мнозинството граждани у нас нямат негативно отношение към пенсионерите. По данни на НЦИОМ, проучващи отношението на хората към сферата на социалната политика, проведено през септември 2008 г., като ранжират приоритетите на МТСП, респондентите поставят на първо място повишаването на пенсиите, на второ - заетостта, на трето - подкрепата на майчинството, а повече от половината са съгласни, че приоритетие на МТСП не съответстват на обществените проблеми.
Защо? Защото акцентът в реалните политики е обратен - заетост, майчинство, и най-слабо и едва напоследък - пенсионери. Общественото мнение стои зад повишаване на пенсиите, макар да отхвърля инциативата на МТСП за „безплатно море за пенсионери", защото подозира, че всъщност тази инициатива е вид политика преди всичко за заетост в туризма, и чак тогава - рехабилитационна политика за пенсионерите. Хората съвсем не са глупави.
Първи факт. В Кодекса за социално осигуряване в чл. 11 (2) се казва: „При смърт на осигуреното лице, съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ в размер на две минимални работни заплати".
Това право цели да подпомогне семейството на починалия да извърши ритуала на погребението и да им осигури някакъв приход, докато извършват разходи, свързани със загубата на член на семейството. От писма на пенсионери се разбира, че те не могат да се ползват от това право и че нерядко към организациите на пенсионерите се обръщат синове и дъщери, с молба за помощ за осигуряване на погребение.
Основанието да не се изплащат тези средства е чл. 4 от КСО, който опроделя кои лица са осигурени и по-точно, че сред изброените пенсионерите просто ги няма. Това противоречи на чл.1, КСО урежда обществените отношения, свързани с държавното обществено осигуряване при общо заболяване, трудова злополука, професионална болест, майчинство, безработица, старост и смърт; както и чл.3 т.1-3. че „държавното обществено осигуряване се осъществява въз основа на задължителност и всеобщност на осигуряването, на солидарност на осигурените лица, на принципите на равнопоставеност на осигурените лица".
Втори факт. Във чл. 100 на КСО четем: „Пенсиите отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на НС на НОИ с процент равен на сбора от 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година".
А защо не „от 1 януари"? Осъвременяването на пенсиите навсякъде по света е процес, който се провежда веднъж годишно. Този срок не може да бъде обект на спекулация. Пенсии, които са отпуснати до 31 декември на предходната година се осъвременяват от началото на следващата година. Няма аргументи за защита на въведеното нарочно закъснение, което за отделни пенсионерски групи означава 3, 6, 12 дори 18 месеца фактическо кредитиране от тяхна страна.
Трети факт. За двадесет години повече от 10 000 пенсионерски клубове са закрити, макар те да са създадени с Указа за обществено подпомагане от 1951 г. и реално от 1964-65 насам да са провеждали смислена политика за социално включване на възрастните хора в развитието на общността или квартала.
Към 90-та година тези клубове вече имат сериозно влияние върху организацията на свободното време на пенсионерите и инвалидите, а от 2002-2003 година, когато в закона за държавния бюджет се "орязват" средствата за клубовете, и се оставя само наименованието, съдбата на клубовете е оставена изключително в ръцете на общинските съвети.
Някъде благодарение на добрите отношения с кмета, пенсионерите ползват клубовете, другаде - биват атакувани и карани да създават организации и да се регистрират по закона за юридически лица с нестопанска цел само защото не е регламентирано правото им на ползване на тази общинска собственост.
Има действително неуточнени и некоординирани отношения между социалното осигуряване и социалното подпомагане - например с промените в закона за инвалидите, с което броят на инвалидите се увеличава от около 200 000 на 800 000, поради промяна в концепцията за инвалидност като не/работоспособност, която довежда до влизане в тази категория на деца и пенсионери. С други думи, пенсионният фонд изплаща и пенсии, които са несвързани с трудови отношения, като социални пенсии, пенсии на военни, т.н.
Въпросът на деня е, как да се постигне споразумение за качество, ефективност и солидарност в условията на застаряващо население, неработеща икономика и под влияние на постоянен натиск за внедряване на технологични иновации.
Но по-големият въпрос е, как да се внуши на младежите и хората на средна възраст, че идеята за солидарност между поколенията е от жизнено значение за обществото като цяло.
Linko
на 28.04.2009 в 14:27:37 #20Bih iskal da dam i az edin primer. Jena ot BG-to na 62 navursheni godini raboti na Reception v goliama business company. Vladee bezprepjatstveno 4 ezika, otlichno ocenena ot managmenta за лоялност и работохолизам, които са и в кръвта. Ima i bonus ot kompaniata - voda i tok ne plashta, no plashta naem v apartament na kompaniata. Поведението и ваншниа вид са на с 20г. по-млада жена. Свалям и шапка за ежедневната и биопрограма вав всеко отношение. В БГ-то е имала 30г стаж като превода4, откъдето е пенсионирана преди 2г.с 96 лева пенсия. А заплатата и в 4ужбина вазлиза сигурно на шефска заплата в БГ-то като изклу4вам боносите за Коледа, Велигден и годишниа бонус. Да не говорим и за полагаемиа на всеки слуйител подарък за ройдениа ден. Какво парти само са и направили за 60=--год. и с подарък в злато. И така - способният БГ гражданин е способен навсекаде и оценен, но не и в СОБСТВЕНАТА МУ СТРАНА. На него там гледат като на 4ужд и ненужен 4овек.
Rich_Forester_1912
на 19.04.2009 в 22:30:17 #19CV-то на тази жена буди респект![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/thumb.gif?_=1446728989)
отдалече
на 17.04.2009 в 15:50:53 #18Въпросната пача е пропуснала да се заинтересува къде се дяна пенсионният фонд 'натрупан' в условията на развитото соц.общество и как неговата липса се отразява на качеството на живота на пенсионерите и ' солидарността между поколенията така жизнено важна за обществото като цяло'.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_rolleyes.gif?_=1446728989)
отдалече
на 17.04.2009 в 15:42:13 #17Последните две фрази от статията къртят мивки. Прав си Будалавич, такъв стил не може да се постигне никъде другаде.
boris
на 16.04.2009 в 12:33:27 #16ТеодорДечев ------------------------------- Не сте ме разбрали. Знам че праговете са въведени от 2002, но те са минимални, а не определящи.Осигуровките се определят от заплатата по трудов договор.и са в размер на 35.5% от брутната заплата.като плащането им е разделено между работодателя и работника - в съотношение 65:35 (може и да се лъжа в цифрите). Това което искам е те да станат задължителни, тоест , работника да се осигурява именно на минималният праг, без значение каква му е заплатата, тоест в трудовите договори да се записва истинската заплата а не тази не която ще се осигуряваш.. Защото така при напускане или при кандидатстване за заем работниците срещат трудности с доказване на доходите си, а държавата тъй или иначе ще си получава 350-те лева (примерно), които си ги получава и сега, но просто вече ще е напълно законно.
ТеодорДечев
на 16.04.2009 в 10:38:23 #15Борисе, това което предлагате е въведено още през 2002 г. За всяко съчетание "икономическа дейност - длъжност" има установен минимален осигурителен праг. Всеки, който не осигурява служителя според установения за него минимален осигурителен праг, извършва нарушение и подлежи на санкция. Всички трудови договори се регистрерат в НОИ / НАП (може дори по интернет...), така че това за което пишете става в най-тъмно сивата част на сивата икономика.
boris
на 16.04.2009 в 00:59:59 #14Според мен, законите да осигуряването трябва да се променят така ,че здравните и пенсионните осигуровки да се плащат въз основа на минимален праг, а не като процент от заплатата. Тоест сегащното положение което е незаконно да се узакони. В момента положението е такова, че фирмите осигуряват хората на едана заплата а им плащат повече пари без договор, което прави фирмите мнаго лесни за изнудване от политическата гнус. Тоест правят така, че собсвениците на фирми са принудени да се съобразяват с политическата партокрация, защото иначе винаги могат да бъдат ударени с една еднственна проверка. Когато промяната в закона стане факт тогава собсвениците на фирми ще могат да показват среден пръст на партийните ковчезници много по лесно и ще настъпи един хубав ден за българската демокрация. Малка крачка но в добра посока, според мен
ТеодорДечев
на 15.04.2009 в 23:55:16 #13Едно малко, но съществено уточнение, добронамерено адресирано към автора на предишния постинг и в някаква степен и към проф. Тодорова. Работодателите (и представителите на някои политически сили), пледират за намаряване на осигурителната тежест, чрез намаляване на СТАВКАТА, тоест на процента на осигуровките по "първия стълб" - разходопокривната част от пенсионната ни система, която отразява т. нар. "солидарност на поколенията". Работодателите никога не са пледирали за намаляване на ОСИГУРИТЕЛНИТЕ ПРАГОВЕ. Осигурителните прагове, които се договарят всяка година между браншовите организации на работодателите и синдикатите, като абсолютни суми пари, по икономически дейности и по длъжности, през последните три години бележат постоянен ръст. Средният ръст на осигурителните прагове за една година през последните три години не е падал под 25 процента. Само по себе си, договарянето на осигурителните прагове на браншово равнище, тласка нагоре заплатите по един разумен начин и компенсира в определена степен намаляването на процентната ставка на осигурителната тежест. Тоест - процентът на осигурителната тежест през последните години действително е намалял (преките данъци са намаляли още повече, за разлика от косвените данъци - акцизите), но осигурителните прагове - абсолютните суми, върху които се извършва осигуряването растат по много осезателен начин.
zazabg
на 15.04.2009 в 23:40:03 #12г-жо Тодорова, Европейският съд по правата на човека не решава църковния проблем. Той осъжда нашата държава за нарушаване на правата на хората, заради побоищата и ограничаването на правата им извършено от полицията. Заради произволът извършен от полицията и прокуратурата и неспазването на европейската конвенция. Наскоро държавата ни беше осъдена точно във връзка с НОИ и решение на съда касаещо човек с увреждания. Не си спомням точно какъв беше казуса, но има доста активни български пенсионери в съда. Относно намаляването на осигурителния праг - да по-добре той да бъде намален, за да се запазят повече работни места, особено днес по време на кризата. Тези пари така или иначе няма да влязат в НОИ, заради съкращенията, които ще се наложи да направят фирмите. Така че намаляването на осигуровките днес ще е едно облекчение за работодателите като цяло, а не както правителството иска - да дава пари само на някои по-големи и по-наши фирми. В дългосрочен план намаляването на осигуровките също е доста полезно. Така ще се даде възможност за засилване на конкуренцията и увеличаване на заетостта, повишаване на заплатите и т.н. Ако не си решим проблема със застаряването на населението след време ще постъпим като западните държави - ще си внесем виетнамци, китайци и т.н. които ще работят и ще плащат осигуровки и данъци.
damin
на 15.04.2009 в 18:35:12 #11Комунистически професор,защо й се дава гласност?!
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
rumen221
на 15.04.2009 в 15:18:54 #10Приятели, Солидарната пенсионна система не е комунистическо недоносче, а е въведена в Германия от Кайзера още през 19в.!!! Като всяка система и тази се нуждае от разумно осъвременяване. Днес ни е необходима по-гъвкава „Солидарна пенсионната система”! Участието на гражданите в тази система да става, чрез вноски за всички доходи от труд и ДОХОДОНОСНА СОБСТВЕНОСТ (за труд внесени от работодателя, а за собственост от гражданина), започвайки от18г. възраст. Започвайки от най-малките социални помощи и завършвайки с чист доход от труд и доходоносна собственост, равен на максималната брутна средномесечна заплата за държавна длъжност. От пенсионния фонд задължително ТРЯБВА да се отделят фондовете за „майчински” и „инвалидни” плащания, дължащи сена основание Чл.51(3) и 47(2) от К-ята. Основание за това са Чл.51(1) и 60 от К-ята. Освен това. Необходимо е и равноправие между половете, чрез въвеждане на „Единна възраст за пенсиониране”. Единната възраст за пенсиониране ще се определя ежегодно при внасяне бюджета на НОИ и ще е със 7 години по-малка от средната продължителност на живота в България за предходната данъчна година. За първите три живородени деца пенсионната възраст на майката трябва да се намалява с по една година! Основание за това е Чл. 6(2) от К-ята.
boris
на 15.04.2009 в 12:54:06 #9Правото на пенсия трябва да бъде премахнато. Именно пенсийте са това зло, което дава възможност на хората да не мрът от глад на старини, практически без да имат нито едно дете. На всеки трябва да му е ясно, че единственият начин да имаш някаква подкрепа на старини е да имаш поне четири пет деца, и не просто да ги имаш, но и те да живеят с тебе. Тоест да правиш всичко възможно, чрез гражданско поведение и възпитание на младите да пазиш устойте на традиционното патриархално общество и да не допускаш в публичното пространство да се рекламират стериотипите на гнусното, така наречено "модерно" общество, със всичките му пагубни последици. Та в този ред на мисли стигам до извода, че пълната забрана на правото на пенсия и премахването на пенсионните фондове е една правилна стъпка както за България, така и за Европа като цяло.
chjornajat kot
на 15.04.2009 в 12:50:44 #8" ... Но по-големият въпрос е, как да се внуши на младежите и хората на средна възраст, че идеята за солидарност между поколенията е от жизнено значение за обществото като цяло. ... "
---------------------------------------------------------------
Специално в Българията солидарност между поколенията не може да има !!! Ние сме най-завистливото и тъпо племе на света , не случайно Елин Пелин казва : " Ако се роди гений в България, то това ще бъде гений на завистта ! "
Достатъчно е да се прочетат постовете по-долу за да стане ясно що за стадо сме !!!
Лев Николаевич Толстой казва, че най-голямото изпитание за човека е старостта !
Преди да дойде оная с косата, идва старостта !!! ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_redface.gif?_=1446728989)
baba Gica
на 15.04.2009 в 12:19:23 #7Я,питайте Масларова и тя е стара ,но не само ,че и е лесно ,но и мноооогодоходно======
edona
на 15.04.2009 в 11:43:28 #6а да не би да си млад е лесно а инвестира се в младата генерация , стига с теа Пенсионери.Мойте уважения към тях, но за младите хора кво правите... ние да фотосинтезираме ли... и ние искаме моренце с пояс4е и шнорхел
R_umen_
на 15.04.2009 в 11:35:47 #5Ковачки нямаше ли 700 млн ? Хайде да се жертва в името на каузата, да плати тези 700 млн и да докаже, че е средностатистически гражданин ! Дай, Боже, да стане, ама се съмнявам, че ще го направи !
baba Gica
на 15.04.2009 в 11:26:07 #4Гарабет=========има една поговорка :Непитай старило,а патило:неотричам ,че има възрастни хора с опита си да са поумнели,но има много млади по-патили и от един възрастен и в случая неможе да се прави сравнение,нека да се даде път на младежтта,а те от своя страна ,ще се грижат и за пенсионерите-дали ме разбра?
samoray
на 15.04.2009 в 11:22:02 #3Пенсионерите имат изкуфял потенциал, първо 99% не могат да предположат колко се е развил отрасъла където са работили, едва ли има и 5% от тях които биха се справили на същото работно място, навлизането на компютрите и технологиите изхвърли и малкото, на които им се налага да работят. "Защото сме социалисти" пенсиите едвам покриват разходите от първа необходимост.
Гарабет
на 15.04.2009 в 10:37:08 #2Пенсионерите могат да унищожат държавата. И с право биха го направили. Тая държава ги избива, а те имат умствен потренциал и знания, които са в много пъти повече от този на по-младите ( да не се засягат по-младите, но това е въпрос на качество на образовате;ната система). Пенсионерите няма какво да губят. Те могат само да искат мъст.Предполагам, че ще си отмъстят за всико сторено на тях и няма никой да питат.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
Минувач
на 15.04.2009 в 10:35:24 #1Кризата изяде над 40% от допълнителното пенсионно осигуряване и подкопа решително доверието в институциите.