Привидно отговорът е лесен - за САЩ, с които сме съюзници в НАТО, принадлежим към една и съща християнска цивилизация и споделяме "евроатлантическите ценности", каквото и да означава това. Но целта на този материал е да постигне по-задълбочени разсъжднеия по казуса, отчитайки многопластовите реалности на заобикалящия ни свят.
Неведнъж съм твърдял, че изборът ни на страна по време на конфликт следва да бъде продиктуван най-вече (ако не и единствено) от българските национални интереси. Всякакви други мотиви (демокрация, човешки права, историческа справедливост и прочее алабализми) остават на заден план. Никой не изпраща хората си на бойното поле (само) заради такива красиви, но празни думички.
В интерес на България (и на Европа като цяло) е да не се стигне до пълномащабен военен конфликт в Близкия изток. Това би означавало нов бежански поток към нашите граници (досега поне Иран не ни пращаше бежанци) плюс покачване на цената на петрола. И ако САЩ са индиферентни към първото, а второто им е от полза, то за нас тези два фактора са еднозначно негативни (мисля, че няма нужда да обяснявам защо). Затова нека да разгледаме до какво би довела победата на едната и на другата страна.
При победа на САЩ:
Иран е заплашен от сътресения - обществената подкрепа за управляващите със сигурност ще спадне. Това обаче може да доведе до най-различни сценарии, някои от които положителни за нас, а други - отрицателни. Спектърът на възможностите се разпростира от революция, която да помете режима на аятоласите до тотален разпад на държавността, както се случи в Либия, Сирия и частично в Ирак. Приемаме обаче, че това са две крайности, които е малко вероятно да се случат - обществената подкрепа за режима в Техеран все пак е достатъчно силна и колкото и да се пропука, евентуалното връщане на монархията е в сферата на фантастиката; спецификите на иранските държавност, общество и култура едва ли биха позволили Иран да се превърне в "провалена държава" по подобие на изброените. Най-вероятно ще се стигне до известно напрежение, рокади по горните етажи на властта и в крайна сметка стабилизиране.
От посочените три варианта най-изгоден за България е "монархическия" - по-добре Иран с шах, отколкото с аятолах. Извън зоните на нашата цивилизация, в останалия свят оптималното е да имаме, ако не марионетни, то поне удобни за нас режими. А един прозападен и (полу)светски Иран би бил безценен съюзник в зона на чужда и често враждебна цивилизация, каквато е ислямската.
Междинният вариант (подобно на сегашното положение) е приемлив, доколкото с Иран нямаме сериозни проблеми, каквито имаме с други държави в региона. Иронията е, че единственият терористичен атентат на българска територия (Сарафово 2012 г.) бе извършен най-вероятно от "Хизбула", която е подкрепяна от Иран. Но терористичната заплаха идва преди всичко от радикалните уахабитски групировки, подкрепяни от Саудитска Арабаия - държавата, която е основен конкурент на Иран за лидер в Близкия изток.
Вариантът с "провалената държава" категорично не ни изнася. Това означава замяна на централната власт с радикални групировки (независимо дали шиитски или сунитски), нестабилност, тероризъм, трафик на хора и общо взето всички "екстри", които сега се предлагат в Либия и Сирия.
Независимо от развитието, при победа на САЩ едно е сигурно - престижът на Иран ще пострада, държавата ще се разклати и вече няма да е регионален лидер. А във вакуума ще се настани Саудитска Арабия, което никак не е добре (или Турция на Ердоган, което също не е добра перспектива). Близък изток, доминиран от уахабизма на саудитската династия, е направо кошмар. И е добре да си дадем сметка за огромната работа, която Техеран върши по елиминирането на радикалните ислямистки групи в Залива.
При победа на Иран:
Техеран ще се бетонира като център на мюсюлманския свят или поне като безспорен лидер в Близкия изток. И с това май се изчерпват позитивите за България (както стана ясно - по-добре Иран, отколкото Саудитска Арабия).
Престижът на Запада ще бъде накърнен сериозно. Ако България е изпратила свои военни части, ударът върху самочувствието ни ще е смазващ. При всички случаи мюсюлманите по света ще "навирят гребен", което може да провокира напрежение в Европа.
Иран може да вдъхнови други мюсюлмански държави, чиито народи да се разбунтуват срещу западното военно присъствие на тяхна територия. Конкретно за нас това би означавало ядове за контингента ни в Афганистан, но като цяло нашата европейска цивилизация ще бъде в отстъпление, което никак, ама никак не звучи добре.
Победа на Иран би означавала и персонален провал на американския президент Доналд Тръмп, който може да го лиши от победа на изборите в края на годината. А демократ отново в Белия дом означава окуражаване на левичарските идиотщини в Европа - мултикултурализъм, ЛБГТ, "зелени" безумия, климатични истерии... С всички произтичащи от това последствия, които вече застрашават икономическото ни развитие и просперитета ни.
В крайна сметка не можем да диктуваме събитията (в многополюсния свят всъщност никой не може), но можем да анализираме възможните ползи и вреди. И да вземем правилното за нас решение, ако и когато това се наложи.
Хирам
на 10.01.2020 в 08:14:36 #11Фактът че има дебат по тези въпроси е радостен и навява оптимизъм! Тенденцията е да не питат обществото в каквито и мерзости да ни забъркват като държава. Че и да наречеш с истинското им име пропагандните булшити- това е много добре! Май се задава на хоризонта големият въпрос - във или извън ОТАН?
Zolyo
на 09.01.2020 в 17:19:31 #10Добър анализ. Съгласен съм с по-голямата му част. Реално, от България нищо не зависи какво ще стане там. Най-добре е ако Иран някак си се дерадикализира, но не до степен каквото стана в Либия и Сирия. По-скоро, да заприлича на Турция. Тогава ще имат голямо влияние, те са и голяма нация. Персийците като етнос са умни, но сега на власт там са крайни радикали. Това ще е до време. Иран не е стабилна страна, има голяма тиха опозиция, която рано или късно ще избухне. Другото което може да се уточни: че демократ президент би наложил леви идеи за гейове, зелени, и т.н. Демократите в САЩ точно това се опитват да не прилагат, знаейки че е една от причините да загубят от Тръмп. Няма да действат така. Автора в случая е дал лично мнение което е крайни, наричайки тези идеи “идиотщини”. Не е професионално да се използва такава обидна дума. А за нас Българите: най-добре да си вземем пуканки и да гледаме какво става. Много малки сне да сме фактор там.
дкми
на 08.01.2020 в 17:52:21 #9Ако Иран (или който и да е друг) беше думнал краварски генерал - това щеше да е безпрецедентен терористичен акт, осъден от целия свят. Когато обаче краварите думнат ирански (или какъвто и да е друг) генерал, дори това да е с цената на много невинни жертви (я някоя болница, я някое училище, я някой пазар или площад) - това вече е за доброто на цялото човечество!!! Ако има невинни жертви - то те са приемливи, така се е налагало, и краварите просто ще кажат "sorry".
Mithrandir
на 08.01.2020 в 00:41:00 #8Време е г-н Петров да си извади главата от пясъка на геополитиката и да се огледа. Сценарият на който сме свидетели няма да доведе до военен конфликт. Той има много и различни цели (краткосрочни, средносрочни и дългосрочни), някои от които са: - Намаляване реномето на САЩ; - Увеличаване реномето на Иран, за които се предвижда да станат един от центровете на глобалното управление (освен Китай); - Връщането на американските войски в САЩ (едно от обещанията на Тръмп - много вафжно да се случи преди президентските избори); - Ликвидацията на НАТО; - Спасяването на САЩ от тотален финансов крах (ще ги обещетят за напускането на Ирак); - Отвличане на вниманието от вътрешните проблеми на САЩ. Г-н Петров, вземете да се образовате. Изучавайте Концепцията за обществена безопасност (КОБ) и Достатъчно общата теория за управлени (ДОТУ) и може един ден да започнете да пишете смислени статии.
1abv1
на 07.01.2020 в 19:49:44 #7"Истината е, че сега американците са в Ирак именно по покана на иракското правителство." Карамазлъ ефенди, лизачо на американски задници и отявлен антибългарин, стига ни занимава с нискоинтелигентните си опити за лъжи и демагогия. Ирак е окупирана държава от САЩ още от 2003-та година. Та какво правителство ще бъде позволено на завладяната територия - само такова, което е под пълен контрол на американските агресори. При такива марионетки, всичко което се нареди от Вашингтон, се изпълнява. Тази покана също е наредена от САЩ на послушно иракско правителство. То и България, без военно да е окупирана, явно е под пълното американско управление, след като ни налагат рекет, като ни карат да закупуваме много по-скъпа американска техника за милиярди, спират ни икономически проекти, които са с видима полза за нас, карат ни да пращаме войници в техни войни, принуждават ни да искаме ненужни центрове на НАТО на наша територия и т.н. Доскоро и иракското правителство бе послушна кукла на конци и правеше каквото им се каже от САЩ. Точно работата на този Сюлеймани развали този иракски слугинаж и започна да вади Ирак от американското управление. Толкова. Карамазлъ, ходи си играй на Майнкрафт, стига ръси глупости на нивото на 9 годишен тъпак.
karamazov
на 07.01.2020 в 15:23:50 #6Х-101, Пак излъга! Истината е, че сега американците са в Ирак именно по покана на иракското правителство. Ако не знаеш истината рискуваш да останеш тъп до края на живота си.Всеки ще те води за носа!Както в конкретния случай! Лъжата ви е присъща по рождение, но да живееш в постоянна лъжа не е никак престижно.Нали?
Едър Печен
на 06.01.2020 в 21:27:27 #5Шшш, колеги, встрани от темата, отдавна се каня да попитам. Навремето тук бродеха едни страховити урунгели като Монтанския, Мама Слонка, Гриша Петела и т.н. Знаете ли къде се спотаиха и кои сайтове обитават сега? Къде е Юрдан Бонев? Предварително благодаря за информацията!
Едър Печен
на 06.01.2020 в 21:12:18 #4Аврора, маврора, долу, горе, вън, вътре, ааа, ъъъ, ууу, същият безсмислен кухар си остана. Явно Дарвин не бе прав за някои неща. Пфу!
ludcskar
на 06.01.2020 в 21:09:38 #3Левски или ЦСКА, а? Наште са с този, който дава грантовете и ги държи с компромати за топките, демек САЩ. Пък, ако иранците много ни се обидят от този факт и завалят бомби, както каза Бойко в Ямбол: " Сред вас може да има айдуци, ама ако запуца артилерията, я си бегам от тука" . Това е истински държавник.
halo
на 06.01.2020 в 20:35:48 #2x-101на 06.01.2020 в 18:58:02 Аврорушка, q99, на кого му пука за твойте стари и нови никове...
Ohliovski_reboot
на 06.01.2020 в 20:27:35 #1Началото беше добро: ------------------ изборът ни на страна по време на конфликт следва да бъде продиктуван най-вече (ако не и единствено) от българските национални интереси ------------------ но по-натам се оказа, че като общество не сме дефинирали такива и авторът регресира в лични предпочитания: ------------------ за нас тези два фактора са еднозначно негативни" и "демократ отново в Белия дом означава окуражаване на левичарските идиотщини в Европа - мултикултурализъм, ЛБГТ, "зелени" безумия, климатични истерии ------------------- и се обезсмисли цялата статия.