Газопровод, който да свързва Русия и Германия през Балтийско море директно и без транзитна страна - такава е амбицията на "Северен поток 2". С годишен капацитет от 55 милиарда кубически метра газ, което съответства на 11% от годишното потребление на ЕС, завършването на строителството му е планирано за 2020 г. и се оценява на 9,5 милиарда евро. "Северен поток 2" ще дублира трасето на сегашния газопровод с еквивалентен капацитет, "Северен поток 1". Между страните-членки на Европейския съюз проектът все още провокира много противоречия, подхранвани от позицията на американския президент Доналд Тръмп, който яростно му се противопоставя. И докато някои смятат, че той е от съществено значение за европейските доставки, други предупреждават на висок глас, че това е руски капан, коментира френското издание La Tribune.
Германия стои зад проекта
Основен поддръжник на този нов газопровод, Германия отдавна го представя като по същество икономически проект, който обслужва интересите на собствената политика на Ангела Меркел за замяна на ядрената енергия, започнала през 2011 г. Едва през април 2018 г. тя публично обсъди и политическите му аспекти. Според германското правителство този тръбопровод ще поддържа взаимозависимост, а не обикновена зависимост от Русия, тъй като продажбата на газ за Европа е от жизненоважно значение за руската икономика. В традицията на остполитик (новата източна политика), т.е. нормализирането на отношенията на Германия с Русия, култивирането на тази обменна политика изглежда е най-добрият начин за ограничаване на напрежението с Москва. Руско-европейските енергийни отношения са условие за стабилността на руско-германските отношения.
Подобна визия се споделя от редица големи европейски концерни. Проектът, 50% финансиран от руския Газпром, също разчита на участието на европейски партньори: френският енергиен гигант Engie, германските Uniper и Wintershall, австрийският OMV и холандско-британската Shell, всеки от които ще се включи с до 10%. Някои от тези участници, особено компаниите и правителствата, които подкрепят проекта, считат, че "Северен поток 2" ще позволи да се премахнат някои от енергийните несигурности, които пречат на ЕС, най-вече по отношение на крайните срокове на настоящите газови договори: този на Украйна с Русия изтича през 2019 г., а този между Русия и Полша - през 2022 г. И в двата случая предстоят преговори.
Страхът от германски монопол
В Европейския съюз проектът е изправен пред значителна съпротива. Първата е от икономическо естество: позицията на европейския газов хъб е предмет на ожесточена конкуренция между държавите-членки. Този проект значително ще укрепи Германия, която след това ще концентрира пристигането на 30% от европейския внос на газ, срещу само 15% днес през първия участък на "Северен поток". Другите основни точки на пристигане на руския газ са Полша и Украйна. Държави като Словакия подчертават загубата на приходи от транзит, които "Северен поток 2" ще генерира за тях, заобикаляйки балтийските държави. Други също осъждат предубедената позиция от страна на Европейската комисия. Противопоставяйки се на проекта "Южен поток" - един неуспешен паневропейски проект за газопровод, който трябваше да транспортира руски газ през Черно море - тя е лишила "малките" държави - България, Гърция и Сърбия - от приходи от транзит от тръбопровода, докато Германия, икономическото сърце на ЕС, ще стане сърцето на континенталната газова система.
Полша, която е лидер на опозицията, вече отказа да построи второ разклонение на газопровода "Ямал - Европа", пресичащ територията й. Тя се надява да се превърне в стълб на европейската диверсификация на доставките чрез използване на втечнен природен газ (LNG) - катарски, норвежки и американски.
Стратегия за "пресушаване" на Украйна?
Второто противопоставяне, с което се сблъсква "Северен поток 2" , е от политически и военен характер. На местно ниво, в контекста на напрегнатите отношения с руския съсед, страните, граничещи с Балтийско море, са обезпокоени от евентуално засилване на неговите позиции в региона. Особена загриженост се крие около наскоро отменения демилитаризиран статут на остров Готланд и пристанище Калскруна, две важни военни зони за Швеция. От началото на 2018 г. Дания разполага със законодателни инструменти за забрана на изграждането на тръбопровода в нейните териториални води, както и за целите на отбраната и националната сигурност. Затова операторът на "Северен поток 2" разглежда алтернативен маршрут. Ако страната не може да предотврати проекта, тя може да наложи допълнителна такса от поне 750 милиона евро, като по този начин ще го забави. В по-широк мащаб държави като Полша отхвърлят стратегията на руското пресушаване на украинския транзит със стратегически последици, включително и тази Украйна да загуби лоста си за преговори с Русия в условия на конфликт.
Конкуренцията на американския шистов газ "Северен поток 2" е не само европейски въпрос, но и отразява руско-американската конкуренция за достъп до европейския пазар. Към традиционния американски страх от това, че руското влияние се простира на запад, сега се добавя търговска опозиция от страна, която наскоро се превърна в износител на въглеводороди. След откриването на изобилни запаси от шистов газ, нова въглеродна енергия на тяхна територия, САЩ търсят пазари и искат да се конкурират с руснаците на европейския пазар, като изнасят продукцията си под формата на течен природен газ ( LNG). Първите кубически метри на американския газ достигнаха до Португалия през 2016 г., а до Полша и Литва през 2017 г., което им позволи да преразгледат тарифите си с Газпром.
Европейският енергиен пазар е в процес на развитие
От руска страна, страхът от загуба на пазарен дял от основния си клиент ЕС, е това, което мотивира проекта. Към една възможна американска конкуренция - сегашната цена на американския LNG все още е несигурна, защото остава нерентабилна икономически - се добавя тройната европейска воля за диверсификация на доставките - газ от източно Средиземно море, катарски LNG и преход към енергии без въглерод. Някои държави дори планират да премахнат руския газ в краткосрочен план. Такъв е случаят с Полша, чиито договори с "Газпром" ще се изпълняват до 2022 г .: страната вече обяви, че не желае да ги подновява. В същото време "Газпром" е изправен пред зародиша на вътрешната конкуренция в Русия. Като загуби своя износен монопол през 2013 г., компанията установи появата на конкурент: Novatek, който се позиционира на LNG пазара и си партнира с French Total и CNPC за два мащабни проектотерминала на руския полуостров Ямал - в устието на река Об, отвъд Северния полярен кръг, които могат да снабдяват Европа и Азия.
Компанията настоява за либерализация на газовия сектор в Русия. "Газпром" вижда "Северен поток 2" като средство за осигуряване на отношенията си с европейския си партньор, договаряйки се директно с Германия без транзитна страна. За Русия това е и начин да се извади украинският въпрос от енергийните му отношения с ЕС, които са влошени от началото на 2000-те години. Газовите кризи между Украйна и Русия (2005—2006 г., 2007—2008 г., 2008—2009 г.), дължащи се до голяма степен на търговски спорове, доведоха до прекъсване на доставките през зимата в източната част на ЕС, което европейците още помнят.
Този проект за газопровод концентрира в себе си важни политически и икономически въпроси за ЕС. Краят на украинските договори в края на 2019 г. добавя допълнително напрежение и следващите няколко месеца ще бъдат решаващи за проекта, както и за кръстопътя на руския и американския натиск върху вътрешния баланс на ЕС.
Panther
на 11.02.2019 в 13:04:35 #15По отношение на България това, което има значение, и е написано доста ясно в статията е: ЕК с разни абсолютно измислемни поводи лиши малките и закъсали България и Гърция от едни големи пари за да се грижи за интересите на Полша която е много по-добре финансово и в интерес на сащ директно и косвено за да крепи на власт американската марионетка порошенко. И продължава да има "българи", които твърдят че така било правилно. Аз няма да коментирам, всеки да мисли с каквото има.
1abv1
на 11.02.2019 в 10:41:17 #14"Проблема беше че договора Р.Овч и компания така бяха го сключили, че парите от транзита почти нищо не оставаше за България, а отиваха в техните джобове и в джобовете на руската компания, с която бяха направили далаверата." Глупости на търкалета! Никога не е имало договор, който ясно и точно да урежда цените и таксите, по които ще минава газта през България. Имаше договор за строителството само. Какви са били задкулуарните договорки, няма как да знаем. Фактите са следните - дойдоха 3-ма американски сенатори и на другият ден проекта бе замразен, а гербаджиите, когато дойдоха на власт, отказаха да го възобновят. Обстоятелствата около тази история говорят еднозначно, че ЮП бе спрян по искане на САЩ. Толкоз. Всичко останало са митове, легенди и откровенни лъжи, с които се опитва да се прикрие пълната ни зависимост от американците.
dad
на 09.02.2019 в 18:38:40 #13Европа е крайно време да тропне с крак и да удари с юмрук по масата,показвайки на САЩ,че няма да позволи по-нататък да и налагат както енергийна,така и друга политика.Умно и аргументирано с научен подход да моделира близкото и по-далечно свое бъдеще и да докаже(макар,че то се вижда от разстояние),че претенциите на сащ вредят на нейните интереси.Съмнявам се.че САЩ ще си вземат бележка,но трябва да им се каже,че прекаляват!
ICO
на 09.02.2019 в 01:23:08 #12Сещам се за грантаджиите дето разправяха, колко е лош Южен Поток. Сега през България ще минава Турски Поток /пак руски газ но с турска надценка/. Щяхме да взимаме едни пари за транзит, сега ще взимаме 4 ПЪТИ ПО-МАЛКО, защото и обема е четири пъти по-малък и е по-скъп. 2020 година Русия ще построи газопровод към Китай/Силата на Сибир/. Твърде вероятно предвид обемите на газопроводите, че ГАЗ НЯМА за всички тръби. Дали ЕС ще си осигури газ от Русия зависи от способността ЕС да защитава интересите си. Ако не успее да се пребори с влиянието на САЩ, ще купува американски газ на 3 пъти по-висока цена. Време е европейците да разберат че Русия може да продава газа си и на друго място! Както вече се случва с нефта! Руснаците продават доброто качество на Китай, а лошото на ЕС. ЕС може да купува втечнен газ от САЩ, но на три пъти по-висока цена /но е демократичен и не е капан вервайте ми/.
58eng
на 09.02.2019 в 01:12:56 #11Какво да кажеш за себе си Коми?
hmmm
на 09.02.2019 в 00:56:29 #10поредния самозван грантов патологичен лъжец и "умен красавец" бил "компетентен" . колкото и другия дето хвърлял "компетентно" око на китайската космическа програма и му дали да блъска че била измислица. малоум , ти ако беше компетентен щеше да пишеш проекти, а не да ги коментираш в нюза от 2014 насам със спуснатите ти политкоректности. тъп грантаджийски трол.
friend
на 08.02.2019 в 22:53:41 #9Легален За другите неща само мога да разсъждавам от позицията на възрастта си. За шистовия газ съм компетентен.
58eng
на 08.02.2019 в 22:42:49 #8Нелегален,това ,че си почнал да четеш из интернет е добре. Скоро ще стигнеш шдо материали,свързани с шистовия газ. Цитирания случай в РА е уникат и съвсем не е непременно свързан с вредносста на шистовия газ! От друга страна ,БГ ,произвеждаща шистов газ ,опасно прегражда пътя на Русия към Европа,а израелския газ е на "вратата"/ Гърция,Италия/
Legalen
на 08.02.2019 в 22:27:25 #7Не се обръщам конкретно към никого, но ако някой се почуствуа засегнат, мога само да се извиня. Няколко сентенции от велики мъже: "--- Свръхкомпетентността е по-опасна от некомпетентността. " "--Никога не спори с тъпак,хората може да не забележат разликата." /Едуард Мърфи Murphys Gesetz "---Не трябва да се забранява на някого да е глупав и да наврежда на себе си!"
friend
на 08.02.2019 в 21:56:08 #6Хапни А ти запознат ли си с проблема? Ако не си... просто не пиши глупости. Ако някой само ти е казал нещо, то поне го подложи под съмнение... попитай. Направи си изчисления сам. А иначе,заеднопосочните билети, то е лесно. Така, както вървим, инеползваменашите приросни дадености, скоро много хора ще си купят такъв билет и то именно за там, където хората ги ползват.
HapnyHa
на 08.02.2019 в 21:24:39 #5Колко ли дебилен трябва да си, че заради шепа петаци си гитив да за$ереш и природата си и живота на сънародниците си. Момче, ти си болен и не си никакъв френд на никого освен на нашите гробокопачи. Кажи за коя дестинация си и лично ще ти купя еднопосочен билет.
friend
на 08.02.2019 в 21:14:46 #4Легален Не знам какво имаш потив шистовия газ, но аз мога да ти отговоря на всички въпроси. Казвам ти, че шистовият газ нее вреден. Проучванията за него - също. Хоризонталното сондиране също. Фракингът - също. У нас се забрани дори и проучването на шистов газ. Причината е, че никой от управляващите не иска да се добива нито нефт, нито газ, защото на всяко тримесечие получават рушвет от Русия. Доказателство за това, което казвам е следното: провери колко разрешения за търсене и проучване на нефт и газ са дадени в последните 8 години. Колко от дадените разрешения въобще работят.
Legalen
на 08.02.2019 в 19:28:54 #3В случаят с шистовия газ се играе на едро. Кои са играчите и кой каква роля изпълнява, няма да научим, това не е толкова важно. Напр. бившата ни посланничка в САЩ Елена Поптодорова лобираше че и България трябва да инвестира и да търси шистов газ. Тя има право да твърди че добива на шистов газ в Америка доведе до просперитета на тяхната икономика. Нашата сънародничка Елена е във възторг от постигнатото. Жалкото е че както тя, така и политици от разните етажи не четат и тези американски медии, които са на по-различно мнение по отношение на тази технология. Тука един адрес, бих препоръчал на най-заинтерисованите да го посетят: щатът Пенсилвания, градчето Димок. И се срещнат с някой от живущите там , например с Рау Кембле (но не непременно с кмета Дарил Миллер). Водата от герана на Рау съдържа арсен, уран, литиум,метан. Рау се запасява с вода за готвене и за миене на зъбите от супер маркета, къпят се с вода от цистерната, която Рау пълни периодически от далеч. Рау ще ви покаже няколко туби с течност от герана ("бивша вода" ), с различни цветове: 1.)започване на проучванията, 2.) начало на редовната експлоатация, 3.) в момента! Рау пише непрекъснато писма до Обама: "Мистър Президент, каня ви да посетите и т.н." Няма отговор, няма! (инфомацията е стара но водата не се е променила). И зелените из Европа не се обаждат, те може би вече облякоха жълти жилетки...
GolaVoda
на 08.02.2019 в 18:44:39 #2Ако Европа купува енергията си от щатите!!!!! стоките и никога няма да са конкурентно способни с американските. А ако не са то няма кой да ги купуват.. а ако не ги купуват немците ще мрат щото те суровини нямат......а и храна няма как да си купуват.. защото западна Европа внася храната си.
GolaVoda
на 08.02.2019 в 18:40:47 #1северен поток е АМЕРИКАНСКИ КАПАН защото на Европа енергия и е нужна... но няма да и позволят да ползва...