Новият план на Китай е да се наложи като световен лидер в областта на авиоинженерството и да започне да изработва самолетни двигатели от световна класа.
За целта азиатската държава възлага надеждите си на новата държавна авиационна компания Aero Engine Corp. of China (AECC), която ще отговаря за производството на самолетни двигатели и газови турбини, предаде CNN Money.
Фирмата ще разработва, произвежда и тества машините, които задвижват летателните апарати, като компанията разполага с капитал от 50 милиарда юана или 7.5 милиарда долара. Парите фирмата ще инвестира в направата на частите, а за създаването им ще отговарят 96 000 служители.
Новото дружество е част от амбицията на Китай да се превърне в основен играч в полето на авиоиндустрията.
Създаването на фирмата се разглежда като стратегически ход от страна на местните власти и ще помогне на страната да намали зависимостта си от изработени в чужбина двигатели.
Китай отдавна се бори да изгради свои собствени реактивни двигатели, за да увеличи възможностите си в изработката на авиационни техники.
Основната цел на държавата да се превърне в световен производител на самолетни двигатели обаче е трудна задача. Китай разчита до голяма степен на технологии от чужбина в тази област.
Китайският регионален джет ARJ21, който започна полети през юни, е оборудван с двигатели, произведени от General Electric (GE).
Дори и първият китайски пътнически самолет С919, който азиатската държава разработи с надеждата да съперничи на Boeing, се задвижва с помощта на двигатели, сглобени от съвместната дейност на американско предприятие и френска компания.