Сръбската мисия в ООН е променила гласуването си за украинската резолюция, която потвърждава подкрепата за страната и нейната териториална цялост и осъжда Русия.
Това заяви сръбският външен министър Марко Джурич пред NIN.
На въпроса какво се случи в ООН при гласуването на украинската резолюция, подкрепена от ЕС и осъждаща Русия, той каза, че отговорността е преди всичко негова.
"Аз съм изключително отворен по тази тема и, когато това е в интерес на страната, изключително самокритичен. На международната сцена Сърбия се придържа преди всичко към принципите на териториалната цялост и суверенитет. В предишни седем пъти сме гласували за текстове, които са били още по-сурови, всички в съответствие със заключенията на Съвета за национална сигурност от февруари 2022 г. Тогава беше определено, че върховният принцип за позицията на Сърбия в ООН е принцип на териториална цялост и суверенитет на признатите държави", каза той.
Това беше направено, добави той, преди всичко поради факта, че се радваме на подкрепата по въпроса за Косово и Метохия, именно защото последователно се придържаме към този вид принципи.
"Наше задължение е да наблюдаваме настоящата ситуация, да адаптираме сръбската позиция към настъпващите геополитически промени. Ето защо смятам, че трябваше да се въздържим и няма да прехвърля отговорността за това на професията или на секторите. Политическата отговорност не е на президента, тя е преди всичко на мен. Ако някой трябва да се извини, това съм аз. За мен не беше трудно да поема отговорност за пропуска и да се извиня и временно няма да се занимавам с участниците в преследването, което се води срещу мен в тази връзка, както и с фона на тази кампания, защото общественият интерес е по-важен за мен от моя публичен имидж. Вярвам, че много хора разбират за какво става дума", каза Джурич.
Припомняме, че в края на февруари Сърбия гласува в подкрепа на резолюцията, но след това сръбският президент Александър Вучич заяви, че е допусната грешка по време на гласуването и се извини на гражданите за това.
Според Вучич Сърбия е трябвало да се въздържи и да не подкрепи европейската резолюция, както е направила с американската.
Сърбия поддържа тесни връзки с Русия, вкоренени в исторически, културни и религиозни отношения, както и тясно икономическо сътрудничество. Белград разчита на Москва за доставките на газ.
След пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г. Сърбия е изправена пред нарастващ натиск да се дистанцира от Москва, но се съпротивлява на налагането на санкции. Страната се стреми да балансира отношенията си с Русия и Европейския съюз.
projekt
на 13.03.2025 в 08:28:14 #3тук автоматично идва въпроса....ако гласуваме целостта на Украйна, защо същото не важи за Сърбия относно механичното отделяне на територия - Косово, на етнически принцип. ако тази декларация мине, то да не се окаже че Сърбия ще използва това за да оспори, за пореден път, ситуацията с Косово. а и тази резолюция няма никаква стойност. това е Хкуха" резолюция, гласувана от вече "куха" институция като ООН, ЕС или която и да е друга международна структура тъй като се видя че тези структури действат гласуват в интерес на една единствена държава. подобни резолюции нямат никаква стойност. спомнте си когато се гласуват подобни резолюции спрямо например Израел - никаква стойност. САЩ ги блокира. дори САЩ заплашва всеки който е гласувал. спомнете си само когато МНС пусна заповед за арест срещу израелския премиер. какво казаха от САЩ - глоби и санкции срещу съдиите. премиери в Европа казаха че няма да се съобразят с това решение. отново избирателно. всички страни в ЕС са подписали че ще спазват решенията на ЕС, но сега се оказва че няма да ги спазват спрямо Израел. така че тази резолюция в ООН......е просто поредния документ който се опитва да изкара Русия колко е лоша, само че на Русия не й пука. на САЩ също не му пука за решенията на ООН и той непрекъснато го доказва
ТT
на 12.03.2025 в 23:19:26 #2„Ако някой трябва да се извини, това съм аз. За мен не беше трудно да поема отговорност за пропуска и да се извиня (...)“ Не можеш да извиниш себе си. Казва се „да поискам извинение“. Както и когато искаш извинение, казваш „ИЗВИНЕТЕ!/ИЗВИНИ МЕ!“, не „извинявам се“ - глупост, която „хвана почва“ преди около петнайсет години. Тогава за първи път почнах да го чувам това недоразумение и ми беше много странно (за първи път го забелязах в един познат, при връщанието му от Америка!
).
В редица книги по етикет и в книги/учебници за българския език го има изрично написано: „извинявам се“ е неправилно, трябва да се употребява „извинете“ (искаш от тях да те извинят; между другото, предполагам привлекателността на „извинявам се“ е точно това, че звучи „самодостатъчно“ някак си, независимо, сякаш не ти дреме какво ще направи 'жертвата' ти и дали ще те извини.
).
ВълкСчадъР
на 12.03.2025 в 23:15:04 #1Това само ден след визитата на перчем младши Имало е набиване на канчета