ГЕРБ попита главния прокурор Иван Гешев за остарялото законодателство, за Наказателния кодекс, който е от 1968 г. и защо прокуратурата е "простила" на бившия премиер Кирил Петков, който нарушил Конституцията с двойното си гражданство. Това се случи по време на срещата в парламента днес, която е поредица от срещите му, поискани лично от главния прокурор.
"Малко простихте на бившия премиер, когато наруши Конституцията, прокуратурата трябваше да реагира по различен начин", каза Даниел Митов.
"Не аз съм оправдал бившия премиер, не съм и простил, наблюдаващият прокурор е преценил, че са налице основания за отказ за образуване на наказателно производство", каза Гешев.
Главният прокурор отново повтори тезата си от вчера, че няма диалог между институциите, поради което има криза със заплашваща престъпност в държавата.
В рулетката на въпросите, зададени от депутати от ГЕРБ - два пъти Гешев коментира, че "хора предлагат съдебна реформа, без да разбират нищо от нея", определяйки, че "това, че имаш книжка, не значи, че може да караш", предложения за такива имало "от един бивш правосъден министър".
По същество проблемите на българското правосъдие, които главният прокурор открои в разговора, бяха:
- Дълги обвинителни актове - в Англия 2 страници, в България за същия казус - "от парламента до Съдебната палата"
- 95% осъдителни присъди, останалите 5% всички казусни
- Един и същи прокурор и един и същи съдия могат да постановят едни и същи решения и да няма последствия за тях
- Няма механизъм, който да контролира магистратите, не може да има независимост без контрол
- Иска по-малко кръпки на законите - "с пробацията не се решава наказанието"
- Хора, които нищо не разбират от правна реформа, искат съдебна реформа
- Проблем със съдебните медици и вещите лица
- Проблем, че се набляга на правата на пострадалия, а трябва да има баланс
- Нужна е фигура, която да селектира сигналите
- "За" определен тип откази в делата
- 10% е наказателното правосъдие, в останалото не участва прокуратурата, а там има огромен материален интерес
"Прокуратурата е изплашена от българската правоохранителна система, има пълен провал в борбата с престъпността. Разделение на властите трябва да има, но няма как да има отделни власти, които не си взаимодействат, защото това означава да няма държава", поясни още веднъж Иван Гешев.
shtimpo
на 26.10.2022 в 17:29:43 #2И пълно спиране на социални плащания след каквато и да е ефективна присъда! Единствената причина да не сте го сторили още е, че не искате да си изгубите електората!!
shtimpo
на 26.10.2022 в 17:22:20 #1“Проблем, че се набляга на правата на пострадалия, а трябва да има баланс” Какво - по дяволите - означава това?! Че престъпниците не получават СПА уикенд при арест ли? Колко още ще ги дондуркате? Ей ви ги решенията на проблемите: - премахване на наказателния абсурд “условна присъда”; минимум ефективна - 6 месеца + 3 месеца общественополезен труд; - снижаване долната граница на носене на наказателна отговорност от 18 на 12 години; - убийство по непредпазливост - 25г; убийство първа степен - 75 години; бонус за дързост и цинизъм по петдесетак всяко; двойно/тройно убийство по 100г всяко - грабеж с взлом 15г; предното с нападение над собствениците на дома 50г; - заплаха за убийство 10г; - физическо нападение (независимо колко леко) 1 до 3г с още толкова изпитателен срок; - след три провинения (независимо колко леки) минимум 5г с 5г изпитателен срок; - рецидив = х4 номинални (според деянието) присъди; Въпроси?