17 многопрофилни и специализирани болници (държавни и общински) в София имат готовност да разкрият в своята структура „спешен портал".
Новите звена ще осигурят спешна и неотложна помощ при 24-часов режим на работа.
В тях ще се извършва първоначалната диагностика на хората, които са потърсили лечебното заведение, след като сами са определили състоянието си като спешен проблем, за да се реши дали е необходимо да се хоспитализират или след оказаната медицинска помощ да се върнат в системата на доболничната помощ (общопрактикуващ лекар и специалисти).
Това предвижда проектът на Министерството на здравеопазването за създаване на спешни портали в лечебните заведения за болнична помощ, представен от заместник-министъра на здравеопазването д-р Матей.
Проектът за създаване на спешни портали бе разработен съвместно от експерти на МЗ, Регионалния център по здравеопазване, директорите на болниците в София и ръководството на Столичния медицински холдинг.
Те ще бъдат реални структури, съобразени с възможностите и капацитета на всяка болница да осъществява 24-часово дежурство по съответната специалност.
Това е и част от отговорностите на болницата да изпълнява своята мисия, подчерта заместник-министър д-р Матеев.
След проведените срещи на представители на всички заинтересовани страни, свои проекти за разкриване на спешни портали представиха 17 болници в София, съобщи д-р Матеев.
От тях 5 са университетски, 6 са специализирани държавни болници, 4 са общинските многопрофилни и 2 - общински специализирани болници.
Съвместната работна група изготви проект на минимални изисквания за създаването на спешен портал за различните групи болници.
Портал ще могат да регистрират болниците, които отговарят на посочените условия, а те са свързани с осигуряването на 24-часов режим за диагностика и лечение, наличие на съответното оборудване, медицинска апаратура и медикаменти, както и на персонал с необходимата квалификация.
Съветите на директорите на болниците, които искат да създадат спешни портали, трябва да обсъдят и приемат промяна в структурата на болниците за разкриване на такова звено. След получаване на разрешенията за дейност от МЗ ще бъдат подписани договори за заплащане на оказаната от тях спешна помощ.
Чрез тези портали пациентите ще могат максимално бързо да попаднат в здравната система да получат адекватна помощ.
Ще се намали забавянето на диагностиката и лечението на хората, които в такива състояния не са могли да открият личния си лекар, както и ще се елиминира отказът от предоставяне на медицински услуги.
Чрез спешните си портали болниците се отварят за достъп на пациенти, които не са минали през личния си лекар, но са имали нужда от неотложна помощ (а тя в момента е вменена като ангажимент за изпълнение на общопрактикуващите лекари).
По този начин държавата гарантира на всички български граждани получаването на спешна и неотложна медицинска помощ, коментира д-р Матеев.
„Пирогов" ще е основният участник в този процес, но включването на останалите болници в него ще създаде конкуренция на медицинския пазар, което е добре и за лечебните заведения, и за пациентите, коментира директорът на „Пирогов" доц. Спасков.
Според него изключително добре и за двете страни е възможността болниците да осъществяват и неотложна помощ чрез спешните си портали.
лично мое мнение
на 06.09.2006 в 00:48:05 #2Ама тези 20 лева пак ние ги даваме! Нали плащаме луди данъци!!! Впрочем, отново се набива на очи, че за някои хора, София е България!!!
отдалече
на 05.09.2006 в 20:01:37 #1Е да, но след като МНЗ почна да дава 20 лева на преглед.