29 души са получили помощ от Националната комисия за борба с трафика на хора през 2018 г., съобщиха от Комисията.
От тези 29 души 7 са деца. Те са получили подкрепа и специализирани услуги за подкрепа на жертви на трафик към Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ).
Подкрепата е осигурена в градовете София, Бургас и Варна през 2018 г.
За м.г. комисията е дала възможност за настаняване на възрастни и деца непосредствено след завръщането им в страната при случаи на трансграничен трафик или при необходимост в случаите на вътрешен трафик. Това е станало възможно с помощта на неправителствените организации Фондация "SOS - семейства в риск" и Асоциация "Деметра".
Според конкретните нужди, на лицата се предоставя хуманитарна, психологическа, социална, медицинска помощ. По информацията на Комисията им е предоставяно и правно консултиране.
В услугите се изпълняват реинтеграционни програми за жертвите на трафик. На 29-те жертви на трафик, стигнали до комисията, им е помогнато да изготвят личните си документи. На пълнолетните им е помогнато да намерят работа, както и да изкарат преквалификационни курсове и/или реинтегриране в образователната система.
През 2018 г. 10 души, преминали през услугите на програмата, са успешно интегрирани на пазара на труда. Две от жертвите са подготвени за кандидат-студентски изпити и към момента са студенти.
Повечето от жертвите на трафик на хора са жени. Те са въвлечени в трафика с цел сексуална експлоатация.
От средата на 2018 г. подкрепа получава и мъж, който в продължение на 17 години е трудово експлоатиран. В услугата му е предоставена здравна, психологическа и социална подкрепа. По време на престоя си в приюта мъжът започва и работа.
Почти всички обгрижени лица в приютите съдействат на разследващите за разкриване на престъплението. 13 души продължават да получават подкрепа в приютите към настоящия момент.
През 2018 г. в Администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора са постъпили и 97 сигнала за 155 души, въвлечени в трафик на хора. От тях 130 лица от тях са формално и неформално идентифицирани като потърпевши от престъплението.
25 от случаите се отнасят до сходни престъпления, сред които нарушени трудови права, заплахи в Интернет, разпространение на порнографски материали, домашно насилие и др.